ahumoe Skrevet 24. april 2004 Skrevet 24. april 2004 (endret) Hva er SPDIF og hva kan jeg bruke det til? er det bra lyd med SPDIF? Hvilken kabler kan jeg bruke på SPDIF, er det coax kabel? ##Topic har blitt endret av moderator. Vennligst prøv bedre neste gang - Blib## Endret 28. april 2004 av Blib
aschj Skrevet 24. april 2004 Skrevet 24. april 2004 (endret) Sony/Phillips Digital Interface eller noe sånt står det for. Poenget er at lyden overføres digitalt, og i teorien skal kvalitetstapet ved overføring være så godt som null. Jeg har lest i hi-fi blader at folk som har 'vett på det' sier at et sett svært gode analoge kabler faktisk slår SPDIF, men jeg har ingen formening om det. Det finnes så vidt jeg vet to typer SPDIF-kabler. De mest kjente (pga. at minidisc-spillere som oftest har det) er optisk overføring. Da må man ha en fiberoptisk kabel og optiske inn- og utganger på de aktuelle enheter. Den andre typen, mer kjent i hi-fi går gjennom helt vanlige minijack-kabler. Et sted det kan være mye å hente på å bruke SPDIF er mellom PC og forsterker, for da slipper man mye av støyen de analoge portene har en tendens til å ha. Endret 24. april 2004 av aschj
endrebjo Skrevet 24. april 2004 Skrevet 24. april 2004 Det finnes så vidt jeg vet to typer SPDIF-kabler. De mest kjente (pga. at minidisc-spillere som oftest har det) er optisk overføring. Da må man ha en fiberoptisk kabel og optiske inn- og utganger på de aktuelle enheter. Den andre typen, mer kjent i hi-fi går gjennom helt vanlige minijack-kabler. "Hi-Fi-typen" går vel gjennom RCA-kontakter, ikke minijack. En liten test her hjemme jeg har gjort: Pappa er en slags Hi-Fi-"geek" (ikke si jeg har sagt det ) og jeg gjorde nettopp en liten test av hans utstyr. Jeg satt utstyret hans i disse to rekkefølgene for å finne ut hvilken som er best: 1. CD-spiller -> En helt vanlig to-ledet m/ RCA-kontakter gjennom S/P-DIF -> D/A konverter -> forforsterker -> osv 2. CD-spiller -> to-ledet kabel med RCA-kontakter (Hi-Fi kvalitet) gjennom analog -> forforsterker osv. Jeg merket med én gang at nr.1 lød ganske mye bedre (det lød absolutt ikke dårlig i nr.2 heller).
cdrom Skrevet 24. april 2004 Skrevet 24. april 2004 Det finnes så vidt jeg vet to typer SPDIF-kabler. De mest kjente (pga. at minidisc-spillere som oftest har det) er optisk overføring. Da må man ha en fiberoptisk kabel og optiske inn- og utganger på de aktuelle enheter. Den andre typen, mer kjent i hi-fi går gjennom helt vanlige minijack-kabler. "Hi-Fi-typen" går vel gjennom RCA-kontakter, ikke minijack. En liten test her hjemme jeg har gjort: Pappa er en slags Hi-Fi-"geek" (ikke si jeg har sagt det ) og jeg gjorde nettopp en liten test av hans utstyr. Jeg satt utstyret hans i disse to rekkefølgene for å finne ut hvilken som er best: 1. CD-spiller -> En helt vanlig to-ledet m/ RCA-kontakter gjennom S/P-DIF -> D/A konverter -> forforsterker -> osv 2. CD-spiller -> to-ledet kabel med RCA-kontakter (Hi-Fi kvalitet) gjennom analog -> forforsterker osv. Jeg merket med én gang at nr.1 lød ganske mye bedre (det lød absolutt ikke dårlig i nr.2 heller). i oppsett 1 koblet du inn en ekstern dac?
torkelma Skrevet 28. april 2004 Skrevet 28. april 2004 (endret) Tingen først og fremst med SPDIF er å få overført digitale signaler til en utenforstående D/A converter. Dette gjøres først og fremst i hjemmekinosammenheng, hvor man er avhengig av et digitalsignal for å oppnå de forskjellige lydsystemene (f.eks. DD og DTS). Det blir litt dumt å sammenligne digitalutgangen på CD-spiller med analog uten å bruke samme D/A converter. Anbefaler å bruke en god Coaxkabel på digitalutgangen, og ikke en "vanlig" phonokabel (grunnen til dette er at digitalsignalene ligger en del høyere i frekvensområdet enn det analoge (som regel 20-20000 hz)). Tilbake til PC'en. Grunnen til at du har den på PC'en er at du skal kunne f.eks. koble til en ekstern hjemmekinoforsterker, eller en utenforstående D/A Converter..... Jeg bruker SPDIF-utgang på PC'en til PC-høyttalere mine (Cambrige Soundworks 2.1 Digital). Endret 28. april 2004 av torkelma
radiated Skrevet 28. april 2004 Skrevet 28. april 2004 Lyden på spdif avhenger 100% på hvor god A/D og D/A-omformerene i hver ende av kabelen er.
cdrom Skrevet 28. april 2004 Skrevet 28. april 2004 Lyden på spdif avhenger 100% på hvor god A/D og D/A-omformerene i hver ende av kabelen er. Det stemmer hvis overføringen skjer feilfritt.
Smule8o Skrevet 29. april 2004 Skrevet 29. april 2004 Det stemmer hvis overføringen skjer feilfritt. Noe den som regel gjør..
Popobawa Skrevet 29. april 2004 Skrevet 29. april 2004 Lurer på en ting. Jeg skal gå til innkjøp av en bærbar pc snart og den jeg har sett på har støtte for SPDIF. Kan jeg da koble den til en digital inngang på min hjemmekino receiver?
dostojevski Skrevet 1. mai 2004 Skrevet 1. mai 2004 Ja, eller tja. Som sagt finnes det både optisk og elektrisk overføring av digitalsignaler. Hvis det er samme type utgang som inngang (optisk i begge ender eller koaksial i begge ender) er det null problem. I motsatt fall må du ha en sånn eller et lignende produkt.
ahumoe Skrevet 8. mai 2004 Forfatter Skrevet 8. mai 2004 Hva får best lydkvalitet på surroundanlegg til pc'en(f.eksLogitech Z- 680), S/PDIF eller normale kabler til front,rear og sub/center på pc'en?
Lch Skrevet 8. mai 2004 Skrevet 8. mai 2004 (endret) En liten test her hjemme jeg har gjort:Pappa er en slags Hi-Fi-"geek" (ikke si jeg har sagt det ) og jeg gjorde nettopp en liten test av hans utstyr. Jeg satt utstyret hans i disse to rekkefølgene for å finne ut hvilken som er best: 1. CD-spiller -> En helt vanlig to-ledet m/ RCA-kontakter gjennom S/P-DIF -> D/A konverter -> forforsterker -> osv 2. CD-spiller -> to-ledet kabel med RCA-kontakter (Hi-Fi kvalitet) gjennom analog -> forforsterker osv. Jeg merket med én gang at nr.1 lød ganske mye bedre (det lød absolutt ikke dårlig i nr.2 heller). Ta og mål signalstyrken du, eller rettere sagt mål utgangstyrken fra høyttalerene ved samme utgangseffekt på effektforsterkeren (altså ikke rør volumkontrollen). Du vil oppdage at 'lydnivået' er høyere for #1 enn #2, så testen din har vist at en liten økning i kvantitet (lydstyrke) vil oppleves som en kvalitativ økning. Men #1 skal under normale omstendigheter være kvalitativt bedre enn #2 uansett. Riktig impendans i digitalkabelen kan være en fordel, dog. Endret 8. mai 2004 av LarsC
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå