oppdager Skrevet 17. september Skrevet 17. september Jeg er nysgjerrig på hva dere mener er typisk norsk interiør – ting man nesten alltid finner i et norsk hjem 😊 Jeg starter tråden med det mest klassiske: en lampe i vinduet.
Gavekort Skrevet 17. september Skrevet 17. september Vet ikke hvor typisk norsk det er, men en klassiker er jo slette hvite vegger, lys/grå laminat, Epoq kjøkken og dekorasjon/møbler kjøpt etter én runde på IKEA. Sier ikke at det er direkte stygt, men det er en klassisk "min første leilighet" som har nesten ingen personlige preg. Veldig typisk for boligflippere også. 1
oppdager Skrevet 17. september Forfatter Skrevet 17. september (endret) Haha, ja – hvite vegger og IKEA må vel nesten på lista 😅 Jeg leste nylig i en artikkel at mange nordmenn bruker mye tresorter som furu, og liker ull og lin som materialer – kanskje fordi det føles varmt og naturlig her i Norge. Hva tenker dere om det? Endret 17. september av oppdager
Simen1 Skrevet 9 timer siden Skrevet 9 timer siden Ull og furu var vanlig på 90-tallet og tidligere. Ikke bare pga mote, men også fordi boliger var dårligere isolerte og varmeløsningene dårligere så det var vanligere med trekk langs gulvet og behov for mer varme. Furu har ikke bare varm farge men er også et billig byggemateriale. Men de aller fleste boliger fra den tiden er pusset opp og ser ikke sånn ut lengre. Men standarden henger litt mer etter på hytter så det er nok litt vanligere å finne ulltepper og furumøbler der. Lin forbinder jeg mest med varm sommer og svalende linklær.
Krig og fred Skrevet 9 timer siden Skrevet 9 timer siden Minimalistisk. Det er vel det som er typisk norsk?
oppdager Skrevet 6 timer siden Forfatter Skrevet 6 timer siden (endret) Simen1 skrev (3 timer siden): Ull og furu var vanlig på 90-tallet og tidligere. Ikke bare pga mote, men også fordi boliger var dårligere isolerte og varmeløsningene dårligere så det var vanligere med trekk langs gulvet og behov for mer varme. Furu har ikke bare varm farge men er også et billig byggemateriale. Men de aller fleste boliger fra den tiden er pusset opp og ser ikke sånn ut lengre. Men standarden henger litt mer etter på hytter så det er nok litt vanligere å finne ulltepper og furumøbler der. Lin forbinder jeg mest med varm sommer og svalende linklær. Ja, du har helt rett – innredningsstilen har forandret seg mye over tid. Byggematerialene er blitt bedre, og holdningen til tradisjon og stil har også endret seg. Jeg tror man må skille litt mellom by og landsbygd. I byene ser man oftere moderne, minimalistiske løsninger, mens på landsbygda og på hytter henger det mer igjen av tre og "klassiske" materialer. Jeg har også lagt merke til at tre spiller en mye større rolle i Norge enn i mange andre europeiske land. Her finner man fortsatt mange trehus, og treverk brukes ofte på innsiden av husene – som panel på veggene eller i taket. Lenger sør i Europa er det vanligst med betong, stein eller fliser. Kanskje det har med klima og tradisjon å gjøre, men også med at tre er et lett tilgjengelig og rimelig materiale i Norge. Endret 6 timer siden av oppdager
oppdager Skrevet 6 timer siden Forfatter Skrevet 6 timer siden Krig og fred skrev (3 timer siden): Minimalistisk. Det er vel det som er typisk norsk? Interessant! Når du sier "minimalistisk", hva tenker du på da? Hvite vegger og lite pynt, eller mer den funksjonelle skandinaviske stilen? Jeg opplever at det varierer mye – i byene er det ofte ganske minimalistisk, men på hytter og i eldre hus er det gjerne mye pynt, tre, tekstiler og varme materialer.
Iki Skrevet 5 timer siden Skrevet 5 timer siden Japandi er vel det stilen heter nå, men det er ikke spesielt typisk norsk.
Cyrio Skrevet 5 timer siden Skrevet 5 timer siden Barometer på stueveggen! Eller det begynner kanskje å bli noen år siden.. 2 1
oppdager Skrevet 4 timer siden Forfatter Skrevet 4 timer siden Iki skrev (1 time siden): Japandi er vel det stilen heter nå, men det er ikke spesielt typisk norsk. Det uttrykket har jeg aldri hørt før. Takk – da lærte jeg noe nytt 🙂
oppdager Skrevet 4 timer siden Forfatter Skrevet 4 timer siden Jeg merker selv at spørsmålet mitt egentlig er ganske vanskelig å svare på. Interiørstiler forandrer seg jo hele tiden – det som er typisk i dag, kan virke gammeldags om noen år. Kanskje må man heller se det fra en turists ståsted. Det vi ser hver dag virker helt normalt for oss selv, men når man kommer til et annet land eller en annen region legger man merke til forskjellene.
Krig og fred Skrevet 3 timer siden Skrevet 3 timer siden (endret) 2 hours ago, oppdager said: Interessant! Når du sier "minimalistisk", hva tenker du på da? Hvite vegger og lite pynt, eller mer den funksjonelle skandinaviske stilen? Jeg opplever at det varierer mye – i byene er det ofte ganske minimalistisk, men på hytter og i eldre hus er det gjerne mye pynt, tre, tekstiler og varme materialer. Jeg tenkte på det funksjonelle. Rene flater og ryddig. Hytter er litt interessant for det var vel slik at man tok med ting man hadde til overs på hytta, slik at man hadde bestikk fra mange forskjellige sett Endret 3 timer siden av Krig og fred
Krig og fred Skrevet 3 timer siden Skrevet 3 timer siden 2 hours ago, Iki said: Japandi er vel det stilen heter nå, men det er ikke spesielt typisk norsk. Japansk er en kombinasjon da begge er minimalistiske.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå