Jump to content
FB.520264569

Prisoversikt over høykapasitets fiber

Recommended Posts

Hvorfor det?

For de fleste også altibox skryter de leverer 10 gigabit:

https://www.altibox.no/bedrift/vare-tjenester/altibox-ethernet/

Sitat

  Symmetrisk hastighet fra 10/10 Mbps til 10/10 Gbps 10/10 Gbps

Da er det veldig rart hvis de ikke bruker SFP+.

Ikke si det er for dyrt for faktisk SFP+ er lite dyrere en SFP.

For en bedrift er ikke

Cisco QSFP-40G-LR4 Compatible 40GBASE-LR4 and OTU3 QSFP+ 1310nm 10km LC DOM Transceiver Module

Mikrotik CRS326-24S+2Q+RM 7 095 kr

Så veldig dyrt.

Edited by LMH1

Share this post


Link to post
LMH1 skrev (På 22.3.2020 den 0.04):

finnes det noe oversikt hva slags utstyr globalconnect kobler opp bedrifter nå fortiden for er veldig rart hvis SFP er standard eller vanlig 1 gigabit, når de påstår de lever opp til 10 gigabit. Men godt mulig 10 gigabit er spesialbestilling med 3 års bindingstid.

Du får nok vite det hvis du bestiller, men høyst sannsynlig er det SFP for 1 Gbps og nedover, og SFP+ for 10 Gbps.

Share this post


Link to post
Annonse

Tag kontakt med en colocation leverandør og forklar de hva du ønsker, så ser du fort om du har en business case eller ikke. Dine muligheter er størst i hovedstadsområdet, men absolutt ikke fraværende i hverken Stavanger, Kristiansand eller Trondheim. Her må du gjøre opp med deg selv, hvilken region du ønsker.

Du bør nok forvente at en 10G flat rate har en pris på rundt 25.000 - 30.000 i måneden. Mao. rundt 2,5 - 3,0 kr per mbps. Kan du klare deg med 1G, så bør du kunne få dette til rundt 3.800,- (det gjelder også for GlobalConnect...) - men i begge tilfeller må du nok forvente å legge noe mere forretning hos de, hvis du skal ha suksess med å forhandle de prisene. Det beste er nok om du kan klare deg med en lavere committed kapasitet, samtidig som du får lov å burste opp til 10G. Avregning av burst vil være basert på 95th percentile og prisen kommer an på hvilken kapasitet du committer deg til. Jo høyere commit, jo lavere burst pris.

15kW er absolutt ikke noe problem, men det er mye mulig at du må sprede hardwaren din over 2 rack, av hensyn til bla. kjøling. Uansett, med det strømforbruket og kravet til 10G, så er det ikke racket som vil ta dine penger ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Frank Drebin skrev (På 21.3.2020 den 22.53):

Tipper 1490 kr eks. mva. per mnd. basert på de forskjellige prisene jeg fikk (1890 for 200 Mbps, 2290 for 300 Mbps). Broadnet heter nå Globalconnect.

Vi har 60 MB linje fra Globalconnect til 1500,- i måneden, det var en god pris den gangen vi fikk det med 5 års binningstid for 4 år siden. Fikk mail fra de i fjor at ny pris var 800-1000,- mer pr måned (husker ikke nøyaktig) for det samme om vi har i dag når de byttet navn fra Broadnet. Måtte krangle litt med dem for å få dem til å forstå at vi fortsatt hadde avtale pris, og ikke skulle justeres opp nå.

Sjekkes samtidig ut andre leverandører, og de lå billigere enn Globalconnect, men dyrere enn vi har pr nå. Synd at det skal være så ekstremt dyrt for bedrifter. Vi har ikke det største kravet til nettlinje, og når alle 7 er inne og jobber på eksternt skrivebord, så bruker vi ett sted mellom 1-2Mb på maks etter det jeg har sett når jeg har fulgt trafikken på routeren, og jeg rører rundt på programmene på skjermen for å presse frem mer data overføring.

 

Share this post


Link to post
14 hours ago, LMH1 said:

Hvorfor det?

For de fleste også altibox skryter de leverer 10 gigabit:

https://www.altibox.no/bedrift/vare-tjenester/altibox-ethernet/

Da er det veldig rart hvis de ikke bruker SFP+.

Ikke si det er for dyrt for faktisk SFP+ er lite dyrere en SFP.

For en bedrift er ikke

Cisco QSFP-40G-LR4 Compatible 40GBASE-LR4 and OTU3 QSFP+ 1310nm 10km LC DOM Transceiver Module

Mikrotik CRS326-24S+2Q+RM 7 095 kr

Så veldig dyrt.

Bedriften får normalt bare en terminert fiberkabel (single-mode) som de kobler i eget utstyr i dette markedet. Om du benytter en SFP eller SFP+ modul er opp til bedriften og routeren de bruker.

Skal du ha 10gbit må du ha SFP+.

For en bedrift er ikke 7000 for en router veldig dyrt.

Edited by NoTrace
  • Like 1

Share this post


Link to post
On 3/23/2020 at 7:58 AM, Frank Drebin said:

Du får nok vite det hvis du bestiller, men høyst sannsynlig er det SFP for 1 Gbps og nedover, og SFP+ for 10 Gbps.

Standard er at det opptil 1Gbit leveres på mediakonverter, alt over leveres enten på ren fiber hvor man selv stiller med SFP+, eller på en managed boks som da selvsagt koster ekstra

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 3/19/2020 at 8:53 PM, FB.520264569 said:

Har ikke behov for 10Gb fra dag en, men det må være tilgjengelig i nær fremtid og jeg trenger et pristilbud på det for å velge en lokasjon. Det er servere med stor trafikk ut mot kunder som krever den høye båndbredden. CDN tror jeg ikke er et alternativ da mye innholdet som skal serves er unikt for hver tilkobling og real time. Gjennomsnittsbruken er en del lavere enn 10Gb, men det må håndtere toppene i trafikken. Har såvidt sett på mørkt fiber, men vet ikke hvordan jeg skal finne frem til informasjonen om hvor det eventuelt er tilgjengelig.

Problemet er nok i stor grad at informasjonen du forespør kan misbrukes av konkurrenter til firmaene du forespør det fra, samt at informasjonen i stor grad også vil røpe hvilke kunder som har fiber osv... 

Spør du meg så er det jo ganske åpenbart at de fleste firmaer ikke vil gå ut med den typen informasjon.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...