Gå til innhold

Klokketråden — Diskusjon og kjøpetips!


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)
backtoback skrev (27 minutter siden):

@Gouldfan, hva mener du om denne kronografklokka: "Citizen Eco-Drive Super Titanium CA4570-88X". Veldig fin klokke, men den er dessverre litt for stor for meg, diameter 43 mm. Den reelle førprisen er nok nærmere kr 4215 (og ikke kr 5895), i følge prisjakt.no.
https://www.ditur.no/citizen-eco-drive-super-titanium-ca4570-88x
klokke--citizen--titan.thumb.webp.b963f46daaa3c3c528580eb307616e43.webp

Mer info:

  Skjul innhold

klokke--citizen--titan--mer-info.thumb.png.0292c4e9f7352fc6fd22d5846821ec6a.png

Pen den og bedre kvalitet for prisen ser det ut enn den Seiko jeg fant på gullsmed. Men jeg synes Seiko er vakrere design da.

Denne var penere synes jeg i blått.

https://uropenn.se/citizen-aviator-eco-drive-chrono-stalbla-ca4500-91l/

Greia med å ønske seg Seiko de hadde, er jo at den finnes på gullsmeden her vi bor.

Endret av Gouldfan
  • Liker 1
Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Jeg har en fantastisk Seiko Flightmaster fra 1992. Den skiva og bezelen er skikkelig kunstverk. Og jeg digger at det er 4 runde subdials, ikke et firkanta datovindu på siden som de nyere flightmasterne har.
Jeg har testa noen utregninger og conversions med bezelen, det funker faktisk, men er så utrolig smått at man nesten må zoome med telefonen for å se tallene hehe.

Seiko - Flightmaster Pilot - Chronograph - Alarm - 7T34-6A00 - Men ...

Endret av Bytex
  • Hjerte 3
Skrevet (endret)

Jeg slo til på Citizen Eco drive CA 4500-9L

Fikk den for kun 2299kr med gratis 6 klokkers klokkeboks og et justeringkit for kun 79kr på Ditur. Blir bryllupsdagsgave fra kona.

Her er en video, skulle bare ønske det var 15 sekunder merker på sekundviser slik som på Seiko, men i gjengjeld får jeg Titanium bedekt stål og bra lume, samt lys og sol lading, samt klokkeboks gratis og justeringkit for 79kr.

 

Endret av Gouldfan
  • Liker 1
  • Hjerte 1
Skrevet (endret)

Viktig å vite at det er forskjellige funksjoner da, den jeg har bestilt er med Telemeter og måler lydens hastighet i kilometer. Det vil si Lyn og torden og avstand fra f.eks. bomber i krig, samt flygreier.

Mens Tachmeter som Seiko jeg viste, samt den grønne Citizen som noen foreslo kan måle hastighet til ting i bestemte avstander..

Bytex kan sikkert forklare det litt bedre, hva er de indre markørene på bezel min, med nummer?

Tror det er grader på kompass vis stemmer?

Endret av Gouldfan
Skrevet (endret)

Min første automatiske klokke etter ungdommen, husker ikke hva første uret jeg fikk av far het..

Orient Ray II på Miltat lenke..

Går fortsatt bra så mange år etter..

20250622_160058217.thumb.JPG.9c125a354c66a7422ad6deb196d26ae7.JPG

Endret av Gouldfan
  • Liker 2
Skrevet
Styrmann Smisk skrev (35 minutter siden):

Bilde ute i dagslys er ikke å forakte :D 

Kleint å gå ute i gata og ta bilde da.. 😆

Vi har bare innebygget veranda her nå, og der bruker vi gardiner for å dempe sollyset.

Skrevet

Prøvde å justere lenka til klokka.

Første gangen jeg har endret lenka selv, med kit. Var slit.

Tror jeg betaler gullsmed 70kr neste gang.

 

Skrevet (endret)
Gouldfan skrev (19 minutter siden):

Første gangen jeg har endret lenka selv, med kit. Var slit.

Jeg fjernet også ett par ledd på en av mine klokker i vår for første gang, og det gikk letterer enn jeg hadde trodd.
Synd at det ble et slit for deg. Denne YouTube-videoen var til stor hjelp for meg, jeg brukte metode 3 som starter 12:02.


How to Size a Watch Bracelet (3 Different Methods) - Watch and Learn #14

Endret av backtoback
metode 3
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet (endret)
backtoback skrev (2 timer siden):

Jeg fjernet også ett par ledd på en av mine klokker i vår for første gang, og det gikk letterer enn jeg hadde trodd.
Synd at det ble et slit for deg. Denne YouTube-videoen var til stor hjelp for meg, jeg brukte metode 3 som starter 12:02.


How to Size a Watch Bracelet (3 Different Methods) - Watch and Learn #14

Det jeg synes var vanskelig var å huske riktig vei for pinnene, samt at jeg skulle demontert uret fra lenka, for å forsikre seg at de små hammer banking ikke forplantet seg.

Hadde lenka oppå en bok eller noe og brukte en slik sort skinne til å feste lenka i.

Det han heller ikke tok av uret, men han brukte ikke gummi hammer da, jeg bare slo et par forsiktige slag.

Endret av Gouldfan
Skrevet

Jeg var litt redd for at klokka gikk feil 5 minutter eller at jeg hadde stilt den feil. Da hadde den ikke fått sollys. Men etter en dags bruk ute i sola igår så går klokka eksakt nøyaktig på sekundet vs Internet klokke..

Vet at Quartz er nøyaktig men dette er over all forventning og bedre enn Casio G-Shock 5600

Skrevet

Har denne klokka etter min far. Kjøpt tidlig 70 tallet. Fikk den til å gå i dag etter at den har ligget i en skuff i flere år.

Men den går hele 10 minutter for sakte etter 4 timer da jeg stilte den. Veit ikke så mye om klokka, men vil det være dyrt å få fikset dette hos en urmaker hvis klokka ikke er for gammel? 

20250630_190922.jpg

Skrevet (endret)

Vanskelig å gi et nøyaktig estimat på hva det vil koste å få klokken justert, men det høres ut som den trenger en full service – med rens, smøring og muligens utskifting av slitte deler. Da vil kostnaden fort overstige verdien på klokken. Basert på annonser på Chrono24 og eBay, ligger bruktprisen et sted mellom 2 000 og 6 000 kroner for en Tissot PR 516 GL Automatic, avhengig av stand og originalitet. eksempelvis https://www.ebay.com/itm/267070344718?gQT=2

Så med mindre klokken har affeksjonsverdi (den beste verdien av dem alle), ville jeg vurdert nøye om det er verdt å investere i en full service her, men det skader selvfølgelig ikke å ta kontakt med ett par urmakere å forhøre seg :)

Endret av Evil-Duck
  • Liker 1
Skrevet

Forrige gang jeg hadde min Sinn som hadde stoppet på service, betalte jeg ca 4k. 
Så du må nok regne med et sted mellom 3-6/ tusen tenker jeg. 

Skrevet
2 hours ago, Resort said:

Noen som har peiling på om dette er en fair pris for en slik klokke? Ser jo til at eier har tatt veldig godt vare på den i forhold til alderen men .. https://www.finn.no/recommerce/forsale/item/414766221?ci=5 

Er ikke swiss military klokker relativt rimelige? Mener at de rimeligste modellene starter på 1500kr, så 2000kr for en så gammel quartz klokke høres meget overpriset ut. Med en disclaimer om at jeg ikke har meget god kjennskap til merket

Skrevet
Resort skrev (På 2.7.2025 den 18.42):

Noen som har peiling på om dette er en fair pris for en slik klokke? Ser jo til at eier har tatt veldig godt vare på den i forhold til alderen men .. https://www.finn.no/recommerce/forsale/item/414766221?ci=5 

Hvis det er eksakt den modellen du er ute etter, så kan det jo være verdt det gitt dine preferanser.

Hvis ikke, så er det som @dTd sier, antakelig en litt stiv pris, siden klokker fra det merket er ganske rimelige i utgangspunktet.

Skrevet (endret)

Har ikke en Seiko, hadde jo veldig lyst på en Seiko Presage. Vurderte Blue Moon før med blått skinnende dial.

Tenkte å ønske meg en til jul eller bursdag, siden kona ønsker seg noe fint også.

Ser det er en blue Moon med skinn bånd. Den ser snasen ut, eventuelt en annen Presage med skinn lenke.

Av rimelige automatiske divers så synes jeg Orient er best mtp pris utsende og 200m vanntett. Orient Kamasu feks som har Safir glass.

Min Ray2 trenger vel service snart. Da spørs det om jeg heller resirkulerer den siden service er dyrere enn en ny klokke.

Endret av Gouldfan
Skrevet (endret)
Gouldfan skrev (På 7.7.2025 den 16.35):

Av rimelige automatiske divers så synes jeg Orient er best mtp pris utsende og 200m vanntett. Orient Kamasu feks som har Safir glass.

Jeg liker også utseende til Kamasu-klokkene -- hvilken farge på urskiven har du tenkt på:

Edit: Jeg ingen klokker med grønn eller rød urskive fra før av -- så skulle jeg velge blir det en knapp seier til den grønne urskiva.
Orient-Kamasu-v2.thumb.webp.10d5bde1e641e442ceb703e45e1a2221.webp

Endret av backtoback
velger grønn

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...