Gå til innhold

Camlon

Medlemmer
  • Innlegg

    19 434
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    6

Alt skrevet av Camlon

  1. Kina har allerede satt opp alternative betalingsystemer og er på vei til å overta euroen som den nest mest handlet valuta. Det er derfor allerede begrenset hvor mye USA kan bruke sin finansielle makt ovenfor andre land. Konsekvensene av dette ser vi i Russland hvor sanksjonene har hatt mindre effekt enn vi håpet på, men jeg vil ikke si at det har påvirket USA i sterkt negativ retning.
  2. Dette er svada. 98% av eurosonens gjeld er i euro.
  3. Hvorfor skulle det påvirke USA ganske sterkt i negativ retning? Det som er viktig for USA er hva som skjer i USA, ikke om nordmenn bruker Dollar eller Yuan for verdenshandel.
  4. Hva er det du egentlig forestiller deg vil skje? USA vil fortsette å være omtrent samme land uansett om nordmenn handler olje i Dollar eller Yuan.
  5. Jeg er enig at USA kan trykke opp mer penger enn andre land og ekportere inflasjon. Det er det ingen tvil om. Hadde ikke dollaren vært verdens reservevaluta så ville de fått høyere inflasjon etter covid eller de måtte ha akseptert en mindre redningspakke. Men jeg er ikke enig at det vil føre til hyperinflasjon. Har man gjeld i lokal valuta, så vil inflasjon redusere verdien på gjelden. Det betyr at konsekvensen av å trykke opp penger er konstant høy inflasjon (5 - 10%) som vi hadde på 70-tallet. Land som opplever hyperinflasjon opplever det fordi de har gjeld i utenlandsk valuta og da vil valutaen falle hvis man trykker opp penger for å betale gjeld. Det er denne type krise du hevdet at USA kan risikere, men det kan ikke skje så lenge USA har gjelden sin i dollar.
  6. Hadde dollar ikke vært verdens reservevaluta, så ville amerikansk gjeld fortsatt vært i dollar. For det første er mesteparten av amerikansk gjeld eid til amerikanere og for det andre er det lite behov for USA å ta opp gjeld i utenlandsk valuta. Hvis du ser på eurosonen, så er 98% av gjelden i euro. Store land som USA trenger ikke å ta opp gjeld i utenlandsk valuta og går derfor ikke konkurs.
  7. USA kan når som helst gjennomføre en ny runde med QE hvis de vil få ned renten.
  8. Her misforstår du poenget. Jeg sier ikke at det ikke er inflasjonsdrivende, men at det inflasjon kan hjelpe med å betjene gjeld i lokal valuta mens det hjelper ikke til å betale gjeld i utenlandsk valuta. For å gi deg et eksempel. La oss si Norge har 200% gjeld av BNP til EU og vi trykker opp masse penger for å betjene det. La oss si vi får 50% inflasjon over 5 år og kronen faller med 50% fordi valutaen har en tendens til å falle mer på grunn av manglende tillit. Da vil gjelden øke til 266% og renten vil øke. Dette er hva som fører til at land går konkurs. Hvis Norge har 200% gjeld til norske institusjoner og får 50% inflasjon så vil gjelden falle til 133% og vi kan holde renten nede med sentralbanken. Her viser du har ikke forstått poenget mitt. Russlands hadde masse gjeld i dollar og i euro. Hadde de hatt gjelden i lokal valuta som USA så hadde de ikke gått konkurs. Russland beviser derfor mitt poeng. USA går ikke konkurs fordi amerikansk gjeld er i dollar og for det meste til dem selv.
  9. Jeg skrev at B er hva som skaper problemer og ikke A og mesteparten av gjelden til USA er i kategori A. Nå argumenterer du at all amerikansk gjeld er i kategori A. Det svekker ikke mitt argument, det styrker det. Du argumentere for at USA vil gå konkurs om de ikke var verdens reservevaluta. Inflasjonsdrivende er ikke det samme som å gå konkurs. Jeg tror heller ikke det er så inflasjonsdrivende. Krigen koster ca $1 milliard dollar per dag, mens covid kostet ca $24 milliard dollar per dag våren 2020.
  10. Det er en stor forskjell mellom innenriksgjeld og utenriksgjeld. Får du problemer med innenriksgjeld, så kan du bare trykke opp penger, bruke pengene til å nedbetale gjelden og la inflasjon redusere den reelle verdien av gjelden. Får du problemer med utenriksgjeld så er situasjonen mye verre. Hvis du trykker opp penger for å betale gjelden så blir valutaen mindre verdt. Dette gjør det dyrere hvor mer du prøver å betale. Fortsetter man å trykke opp penger, så kan man tilslutt ende opp med hyperinflasjon og mislighold av sine statsobligasjoner. Dette er hva vi mener med at et land går konkurs. Det er faktisk Japan som har verdens høyeste gjeldsprosent, men siden det er nesten utelukkende innenriksgjeld så fikk de sentralbanken til å trykke opp penger og kjøpe opp statsobligasjoner. Japan har derfor hatt veldig lav rente på sine statsobligasjoner og unngått en budsjettkrise.
  11. Selv om det virker intuitivt at USA ville gått konkurs om de ikke har verdens reservevaluta, så er den egentlige forklaringen noe helt annet. USA går ikke konkurs fordi mesteparten av USAs gjeld er til seg selv.
  12. Jeg tror heller bør prøve å forstå folk som Marco Rubio og Pete Hegseth. Det er de som organiserte denne krigen, mens Trump spilte golf og skrev på Truth Social.
  13. USA er selvforsynt i olje og gass og har et enormt militærbudsjett. Om vi ignorerer hvor upopulært det vil være, så vil USAs økonomi tåle at krigen varer i årevis. Jeg er også sikker på at det egentlige målet er å knuse Irans militæret. De må snakke om regimendring for å få støtte, men det handler egentlig om å knuse Irans evne til å angripe utenfor sine grenser.
  14. Irans mål er å ta så mange amerikanske og israelske liv som mulig, så hvis du går inn i forhandlingene og ber Iran om å slutte å ta liv hvis USA slutter å ta iranske liv, så vil Iran si nei. Det er hva jeg mener med at det er ingenting å forhandle om.
  15. Ja, det tror jeg. Irans evne til å angripe har falt kraftig siden krigen startet, mens USAs evne har styrket seg. Det er begrenset hvor lenge Irans økonomi kan tåle nedstengt internet og konstant bombing.
  16. Det er ikke noe poeng å ha samtaler hvis det er ingenting å forhandle om.
  17. Å gjøre knefall for Iran vil ikke føre til løsninger. Synes du også vi skal gjøre knefall for Putin og sette oss ned med han og prate om løsninger
  18. Både USA og Israel har som mål å knuse Irans militæret og få Iran til å ydmyke seg selv. Å fullføre jobben betyr at de må fortsette til Iran ikke lenger klarer å angripe og så må de tvinge Iran til å godta en ydmykende fredsavtale. Iran vil da gå inn i en dyp økonomisk krise og blir mer opptatt med å hindre sin egen befolkning fra å gjøre opprør enn å fullføre sin opprinnelige plan om å knuse Israel.
  19. Trump erklærte ikke seier etter at han tapte i Høyesterett, så dette er helt feil. Det Trump gjør er å skape forhold som han kan selge som en seier og så erklærer han seier. Å gjøre knefall for Iran slik du anbefaler, vil ikke stoppe krigen fordi Israel vil fortsette og vil ikke stoppe Iran fra å angripe amerikanske mål. Det er derfor ikke noe Trump kan selge som en seier til sine velgere.
  20. Ingen trodde at krigen vil bare vare i noen dager, selv Trump sa 4 uker. Og regimet utvikler allerede atomvåpen. Du motsier også deg selv. Du anbefalte tidligere at USA skulle ydmyke seg for Iran, men nå sier du at hvis de ikke ydmyker seg så blir det tilslutt forhandlinger hvor USA og Israel vil erklære seier.
  21. Iran angriper ikke bare USA og Israel. De har angrepet ikke amerikanske mål i UAE, Bahrain, Kuwait, Saudi Arabia, Aserbajdsjan, Irak og til og med Storbritannia (Kypros). Så nei, de kommer ikke til å bare fokusere på Israel og hvis de gjorde det så vil det bare føre til at krigen varer lenger, siden Iran kommer til å tape akkurat som de gjorde i 2025.
  22. I ditt absurde scenario hvor USA gjør knefall for Iran for å stoppe krigen nå, så er det USA som vil oppleve større negative konsekvenser, ikke Israel. Og Iran angriper land som ikke deltar i krigen, så det er lite sannsynlig at Iran vil fullstendig stoppe å angripe USA. Et knefall for Iran vil derfor bare tilfredsstille Iran, Russland og deg
  23. Det er ikke riktig. Iran berget det kjernefysiske materialet fra ruinene og flyttet utstyret sitt lenger ned i dypet. Og målet med krigen er ikke bare å stoppe atomprogrammet men å knuse revolusjonsgarden og nøytralisere landets ballistiske program.
  24. Du tror ydmykende tap som ikke engang stopper krigen fordi Israel fortsetter er mer populært?
  25. Uansett om dette er riktig eller ikke så er det fortsatt ikke i USAs interesse å akseptere hva enn Iran krever for å stoppe krigen. Med andre ord, nå som krigen har startet så må den fullføres.
×
×
  • Opprett ny...