Gå til innhold

Dachs33

Medlemmer
  • Innlegg

    68
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

1 følger

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Dachs33 sine prestasjoner

35

Nettsamfunnsomdømme

  1. Samme med frakt av småbåter og campingvogner.
  2. Med to hester på hengeren er jeg på rundt 2.6 t, kjører jeg med Maxi'en rundt 3t. Behovet er å dra tungt - og 85 liter dieseltank vinner oppmerksomheten hos meg hvertfall.
  3. Et magasin som er halvfullt har ikke nødvendigvis halv produksjonsevne igjen. Når vannstanden synker, reduseres fallhøyden, og hver kubikkmeter vann gir mindre effekt.
  4. Har bare sett en artikkel i media om hvordan lavere nivå i vannmagasiner reduserer trykket på produksjonen, bokstavelig talt. Denne delen av fysikken i vannkraften er lite omtalt hva det faktisk innebærer.
  5. Synes det er tidlig, mer naturlig det kommer inn gradvis fra midten av november; men det er jo det kommersielle i alt sammen da. Men, skal sies - i år har jeg faktisk handlet ferdig julegavene nettopp på grunn av dette; så når desember lønna kommer er jeg "rik"...
  6. Vår Verdensarv og Monsen og nasjonalparkene er jo noe.
  7. Bare en kommentar så kunne det være store prisforskjeller innenfor samme fylke mellom kommunene; typiske kraftkommuner som f.eks Sauda kunne ha 20 øre / kWh mens nabokommunen var dårligere stilt med høyere kraftpris.
  8. Tenker den polske elektrikeren har mye 'spenning' i vente....? https://www.vg.no/sport/i/qyyAzO/erling-braut-haaland-i-rettssak-mot-polsk-elektriker
  9. Selv om begge dekksettene er 255/45R19 kan faktisk rulleomkrets være forskjellig. Vinterdekk har ofte større mønsterdybde og kan derfor få bilen til å vise litt høyere hastighet i forhold til GPS. I tillegg kommer forskjeller i dekkkonstruksjon, lufttrykk og produsenttoleranser. Et utslag på rundt 1-2 km/t er ikke uvanlig.
  10. Send en mail til bil1din - har fått mye hjelp av dem til å finne fram. https://bil1din.no/
  11. Dårlige politiske veivalg i Europa får vi ikke gjort noe med, og med tiden det tar å bygge ut kraft her i landet er hvertfall min konklusjon at strømprisene har kommet for å bli en god stund. Det man derimot kan gjøre noe med er eget forbruk og tilpasse seg situasjonen. For orden skyld skrev jeg "skjerpe oss litt", og ikke "skjerpe oss ekstra"
  12. Dette kan jo skatteetaten enkelt levere data på; samlet inntekt i husholdningen skal ikke være over f.eks 700,000. Da får vi ett treffsikkert tiltak som hjelper de som trenger det mest (tall før skatt). Vi andre legger bort følelsen om å ha dårlig råd, her kan vi skjerpe oss litt alle sammen.
  13. Jeg tror utfordringen er at man ser seg blind på nettoeksporten. Hvis vi eksporterer 100 og importerer 50, står det igjen 50 i statistikken. Men det forteller ikke hele historien. For å eksportere disse 50 netto, kan vi ha brukt vannkraft tilsvarende 100. Den delen av regnestykket tror jeg det snakkes langt mindre om (faktisk brukt mengde vann).
  14. Sitat "Turist er en midlertidig og frivillig reisende som planlegger å dra tilbake til avreisestedet (hjemmet) innen ganske kort tid. Begrepet blir brukt noe ulikt av forskjellige aktører og i ulike sammenhenger, og det finnes ingen allment akseptert definisjon av turist. Oftest oppfattes turist som en fritidsreisende, mens Statistisk sentralbyrå definerer turist som en person som tilbringer minst én natt utenfor egen bolig, uavhengig av reisens formål." https://snl.no/turist Vi er alle turister etter SSBs definisjon.
  15. Kan bli lenge mellom brøytebilene i vinter? "Dersom økte utgifter tvinger brøytebiler til å kaste kortene, frykter forbundet at det kan føre til en økning i alvorlige dødsulykker på norske vinterveier." https://www.nettavisen.no/okonomi/lastebileierne-frykter-dodsvinter-pa-veiene-som-konsekvens-av-skyhoye-dieselpriser/s/80-95-123318
×
×
  • Opprett ny...