Gå til innhold

rv87

Medlemmer
  • Innlegg

    33
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av rv87

  1. Om de begynte å jobbe når de var 18 år så har de tross alt vært i arbeidslivet i nærmere 20-30 år så det skulle bare mangle at de har klart å opparbeide seg noen eiendeler etter hvert så det blir en veldig urettferdig sammenligning. Og man skal også huske at vi lever i et samfunn der mye kjøpes på kreditt så det er ikke alltid like enkelt å vite hvordan ståa deres egentlig er økonomisk. Som andre sier her så er det helt klart en økonomisk utfordring å allerede ha barn når man kommer ut av skolen så jeg synes du skal ha en klapp på skulderen for å ha blitt ferdig med en master, og jeg tenker at dette er en sterk indikasjon på at med tiden kommer du deg opp og frem i arbeidslivet også! Det er lett å peke på systemet og føle at det jobber mot deg, men det du fokuserer på blir det "beviset" du alltid ser så om fokuset ditt blir på at systemet jobber mot deg så er det det du vil se overalt når ting ikke går din vei. Prøv å vri det til å fokusere på muligheter istedenfor, så blir tider med motgang mye lettere for du vet at "tiden er ikke inne... enda". Lykke til!
  2. Ofte er det en range av yrker man kan trivest i og passer til ens egen personlighet (f.eks. det finnes utrolig mange yrker som går ut på å hjelpe mennesker på ulike måter), og så har man kanskje et minimumsmål av livsstil man ønsker å oppnå og må da undersøke hvilke av de yrkene som har en lønn som gjør livsstilen mulig. Selvsagt, når livvstilen man ønsker å oppnå er helt uoppnåelig i de yrkene som passer ens personlighet, så er det bare et tidsspørsmål om når man blir utbrent når den eneste grunnen til at man har valgt en utdanning og yrke er på bakgrunn av lønn.
  3. Jeg vil si det er to negative ting med delbetalinger. 1. Renter / avgifter gjør at du ender opp med å betale mere for et produkt (som ofte går ned i verdi). 2. Når noe koster 20.000kr så føles det litt dyrt når du må betale alt på en gang, og grunnen til det er jo litt fordi du kjenner mere på følelsen "er det VIRKELIG verdt å ha 20.000kr mindre på kontoen i bytte for dette produktet?". Den negative psykologiske følelsen du kjenner i dette eksempelet forsvinner litt når man heller kan betale 1.250kr i månedene i 16 måneder. Dette gjør jo at flere tar seg råd til dyrere produkter de ikke hadde tatt seg råd til dersom de måtte betalt alt med det samme.
  4. Omsetningen til en bedrift sier noe om hvor stor markedsaktør de er. Om Rørlegger Hansen har en omsetning på 10 milliarder i Norge så kan du være rimelig sikker på at de fleste i Norge har sett et skilt eller to med logoen hans på, og er merkevaren til rørleggeren kjent og har et godt rykte på seg så er det videre noe som går utover de kvantative dataene man leser i et regnskap. Man kan tenke ut hypotetiske scenarioer der omsetningen gir et fullstendig galt bilde av hva som egentlig foregår og hvordan det egentlig står til, men generelt er omsetningstall betydningsfulle. Her er en liste over noen selskaper med omsetning over 10 milliarder i 2022, har du hørt om noen av de? Nordea Liv Norge, Avinor, Ruter, Tryg Forsikring, Sparebank 1 SR-Bank, Odfjell, Eviny, Telia Norge, Komplett, Schibsted Samme liste med selskaper med omsetning på under 10 million så har man nok ikke hørt om noen av de.
  5. De fleste ville vel fint komt seg inn i problemer igjen. Om man aldri har bygd opp vanene som skal til for å opparbeide seg 1 mill over tid så forsvinner de fort igjen.
  6. Mener du at det er desinformasjon, og ikke observasjon, som har ført til at folk er begynt å tro at samfunnet er blitt verre? Jeg ser ikke noen grunn til at folk skal begynne å stemme annerledes dersom de er fornøyd med samfunnet, så enten er de lurt til å tro at samfunnet er verre enn det er, eller så observerer de dette selv.
×
×
  • Opprett ny...