Gå til innhold

Svein M

Medlemmer
  • Innlegg

    10 894
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Svein M

  1. Jeg kjenner ikke til bedriftsmaskinene. Men jeg ser at f.eks Dell Pro 14" koster 7000 med Windows 11 Pro. Det fremstår som mer fristende enn å betale 5500 for en 5-6 år gammel brukt maskin. https://www.prisjakt.no/product.php?p=15395705 Nyere prosessorer er mye raskere en de som er 6 år gamle. Ser den brukte var gen 10 cpu, gen 11 og nyere er en del bedre.
  2. Om scanner bruker TIFF format. Da ville jeg scannet også konvertert til et annet tapsfritt format som PNG eller DNG. Dette for å få ned størrelsen på filer for oppbevaring, men beholde full kvalitet. Om jeg da trenkte f.eks JPEG så kan en lage det i ønsket kvalitet ved å konvertere filen med et program. Siden der er en 25 megapixel grense så kan en kanskje holde seg under den ved scanning også.
  3. Det står litt om forskjellige Linux distro her: https://linuxblog.io/best-linux-distro/ Mest begynner vennlig er ofte Ubuntu eller Ubuntu baserte. (jeg bruker Kubuntu selv) Et steg opp nevenes f.eks Fedora (RedHat). For gaming kunne en også nevnt CachyOS, Nobara, Bazzite og Garuda.
  4. Du kan installere på en disk eller på en del av en disk. Så de andre diskene blir ikke rørt. Så om du ikke velger noe feil så skal det gå bra. Det går også an å ha dual boot med Windows. Da bruker Shrink partition i Windows først slik at der er et ledig område på disken til Linux. Alternativt kan en ha en disk til Windows og en til Linux. Eksempel på hvordan kubuntu installeres: https://help.ubuntu.com/community/GraphicalInstall/Kubuntu Skal en ha dual boot sammen med Windows så må en også først i Windows slå av Fast Startup/Hibernation.
  5. Jeg kom over dette open source batch image prosessor programmet. Har ikke prøvd det selv. Converseen is a free cross-platform batch image processor for Windows, Linux, macOS, FreeBSD, and other operating systems. https://converseen.fasterland.net/
  6. Butikken skriver at det må være sRGB-fargerom.
  7. Det kan være greit å konvertere tiff filene til PNG filer. Om du konverterer tiff til jpg så velg en høy kvalitet, filene blir ikke så store (ser jeg har en jpeg fil fra kamera på 4MB fil størrelse).
  8. Bildestørrelsen regnes ut fra antall pixler høyde ganger bredde. F.eks 25 megapixler for 5000 x 5000. ppt er noe annet, det er vel antall pixler per tomme. Dette tallet har her med området en scanner å gjøre. For TIFF er bildet lagret ukomprimert. Mens ved JPEG komprimeres det ofte med noe tap i kvalitet (justerbart).
  9. Er ikke Win 11 støttet? Har sett om det er noe her: https://epson.com/Support/Printers/All-In-Ones/ET-Series/Epson-ET-2750/s/SPT_C11CG22201
  10. Jeg har godt håp om at denne saken vil føre til at Trump må gå av.
  11. Her står det litt om distrobusjoner til gaming: https://itsfoss.com/linux-gaming-distributions/
  12. Meningen med Rust teknologien er å unngå feil. Fedora er bra sies det. Det er ofte nyere software der enn i Ubuntu.
  13. Tallene er sikkert fra AMD, og som det sies her så kan en oppleve langt høyere (eller lavere) avhengig av mange ting. 9070 XT chip'er er i prinsippet alle like. Men det kan være litt varians. Jeg vet ikke om produsenter sorterer på dette. Det har stor betyding hvor mye støm og effekt skjermkortet tillater. Innstillinger for power limit, undervolt og frekvens valg/kurve har betydning.
  14. 6-pins pcie er ratet 75W, mens 8-pins (eller 6+2) er ratet til 150W. Derfor er det uttenfor spec å bruke disse nyere kortene som har 8-pin tilkobling. Det kan likevel gå om det er nok strøm, og kanskje en trenger overgang. Strømforsysning og hovedkort bruker propietær tilkoblinger slik at standard strømforsyninger ikke passer. Så til spørsmål om det er lurt å oppgradere. Ofte er både CPU, RAM, hovedkort, skjermkort og disker uttatert på en slik gammel maskin. Det kan derfor være like lurt å kjøpe en nyere maskin heller enn å oppgradere. Windows 11 støtter heller ikke for gamle CPUer.
  15. Om den tåler skjermkort med TDP 148W så vil den trolig tåle de skjermkortene med lavere TDP enn det. RTX 5050 vil trolig være et bra valg for kjøp av nytt. For brukte: RTX 4060 8GB RTX 3050 8GB, her er vel også en 6GB variant RTX 2060 8GB, her er vel også en 6GB variant. Disse 2060 kortene har TDP på 160W. RX 6600 8GB edit: Ser at du sier at der er bare 6-pins pcie power. Disse kortene skal ha 8-pins pcie power.
  16. S25 er bra nok på alle måter, men skjerm og mobilen er litt mindre enn de andre. Ultra koster også mye mer, 13000.
  17. Anbefalte distribusjonener for de som er ny til Linux: 1. Ubuntu. Enten i varianten med GNOME, eller en av de andre variantene f.eks Kubuntu som bruker KDE Plasma. 2. Linux Mint 3. Zorin OS 4. Pop!_OS 5. Elementary OS https://www.linuxjournal.com/content/top-linux-distributions-beginners-friendly-stable-and-easy-learn
  18. Jeg har tro på Carrick. Litt fint at en med fortid i klubben er trener. Han har også en del erfaring fra Middlesbrough.
  19. Ja det vil føles veldig urettferdig. Tipset er vel å bruke trekk som setter motstander i sjakk når det er mulig. Og om en har f.eks to tårn, eller dronning og tårn kan en enkelt på trygg avstand dekke to og to rader til kongen er på kanten av brettet.
  20. Det er slik med de fleste produkter at det finnes billige og dyre varianter. Noen ganger kan det være kvalitetsforskjeller, mens andre ganger er det bare markedsføring/merke.
  21. Det er ofte slik at etablerte merker kan ta høyere pris. Det er vel bare å prøve de andre merkene å se om de er like bra.
  22. Jepp regner det som seier om det gjelder motstanderen
  23. USA burde arrestere Trump og plassere han i fengsel. Det kommer vel til å skje snart.
  24. En må passe på at det enten er sjakk eller at motstanderen har lovlige trekk.
  25. Bruker Kubuntu og Windows. Ubuntu variantene har god kvalitet. Og av desktop systemene liker jeg godt KDE Plasma som Kubuntu har. Likheten med Windows gjør det lett å hoppe mellom disse systemene.
×
×
  • Opprett ny...