Gå til innhold

Romeren

Medlemmer
  • Innlegg

    1 111
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Nylige profilbesøk

11 490 profilvisninger

Romeren sine prestasjoner

365

Nettsamfunnsomdømme

  1. Tenker du at det er selve ordet - egennavnet - om det er Ola, Kari eller Jehova - som er viktig her? I tilfelle, hvorfor er det det? Og dersom det er selve navnet som er det viktige lurer jeg på dette: I Olsenbanden filmene løper politiinspektør Helmersen ofte etter Egon Olsen mens han roper: "Stopp i lovens navn!". Da kan man lure - hva er lovens navn og hvorfor sier han det slik?
  2. Hvordan regner du da? At kristen tro uttrykt i dogmer og liturgi pålegger menighetene å ta livet av mennesker?
  3. Dette er løfter som du ikke kan garantere for. Om ting ikke blir som en ber om legger du jo her skylden på den det gjelder og som ber. At denne ikke hadde, eller klarte å oppvise, sterk nok tro. Hva gjør du da?
  4. Jeg ser hva du sier. Du har en sterk følelse av ensomhet og håpløshet kombinert med et inderlig håp om at det skal endre seg. Samtidig er det rammer som er satt og ikke vil kunne bli anderledes. Disse påvirker og i stor grad av hva du tror er mulig fremover. Dette er så alvorlig, urettferdig og tilsynelatende umulig å endre at du ikke utelukker at det er en aktiv handling - en forbannelse - som er påført deg utenfra. Det er forståelig. Likevel. jeg ville vært forsiktig med å åndeliggjøre at livet er som det er. Folk har ulike livsløp og forutsetninger, enten man er troende eller ikke. Livet er ikke rettferdig, sånn er det bare. Derfor tror jeg heller ikke at man skal se etter en mening med situasjonen. At det skyldes det ene eller det andre, eller at jeg opplever dette fordi noe annet skal skje siden. Noen tenker slik. Jeg tror det kan gi mer å finne en mening i situasjonen. Ok, her er jeg og det kan jeg ikke gjøre mye med. Så, gitt min situasjon, hva kan jeg tross alt få ut av livet slik det tross alt er?
  5. Har du vært utsatt for en faktisk hendelse der det har vært sagt en forbannelse over deg, eller det det at du har det som du har det, som gjør at du tenker sånn?
  6. Du kan selvsagt mene det du mener, jeg har ikke dine erfaringer. Men du har heller ikke mine, så så åpenbart feil er det nok ikke.
  7. Det er mer enn bare gode ønsker, for Samtidig er Guds velsignelse mer enn ord, det er Guds gjerninger gjort for oss: Å være velsignet av Gud er å bli båret av Guds kjærlighet i livet. Vi må ikke forstå det slik at å være velsignet betyr et liv uten bekymringer, sorger og nød, men heller forstå det slik at Gud er med oss i alle deler av livet, også når vi har det vondt. (fra kirken.no)
  8. Det var kanskje ikke noe så konkret TS etterspurte heller? En velsignelse er mye mer generell og gjelder for alle deler av livet.
  9. Har du vurdert å få en velsignelse i en kirke? Kanskje og med forbønn? Velsignelsene lyses i hver gudstjeneste landet over om søndagne, men det går og an å gå til personlig samtale.
  10. Mener du at FN går imot Guds vilje? Forstår jeg deg rett da?
  11. FIller'n! Jeg har valgt å følge feil fyr. 😂
  12. Jo, du kan ha et poeng der. Det er interessant hvor ulikt slike tekster kan bli lest gjennom tidene. Nå regnes alle de 11 første kapitlene i 1. Mosebok som "urhistorien", tekster som forklarer hvorfor menneskenes kår er som de er. Hvorfor vi må arbeide, bruker klær, har ulike språk og som her - er dødelige. Men og hvorfor vi oppfører oss som vi gjør mot hverandre og naturen. Samtidig ligger det en moral i det - hadde vi oppført oss anderledes hadde ting og vært anderledes i hverdagen. Jeg sa vel ikke noe om kvaliteten, bare at livet er en komplisert biologisk maskin som tross alt fungerer. Men du er uenig i det?
  13. Nei, jeg ser du forventer det perfekte (dersom det skulle vært sant). To ting, så langt jeg kan se. Eller egentlig tre. Det første var å gjøre noe Gud sa de ikke skulle, noe som ikke var bra for dem. Det andre var å skylde på andre. Det tredje, og kanskje viktigste, var å stikke av. De skjulte både seg selv og sannheten. Skulle ikke tro vi var rundt 8 mrd mennesker på jorden, slik du legger det frem. Ja, nettopp. Livet vedlikeholder seg selv i stor grad, en bil gjør ikke det. Men mitt poeng var altså livet som biologisk maskin med innebygd kode.
  14. Jo, dersom du slipper opp litt på tanken om hvor ensporet og allmektig denne guden må være. Deretter kan vi snakke mer om tekstene i bibelen og hvordan de har utviklet seg over den tiden de har blitt til. Alt? Tja, at vi fødes skyldes vel at vi - dvs damene - har en innebygd fabrikk for å lage nye mennesker? Det er jo det det er? Konstruksjonen og kodingen for det fungerer fint der og. Joda, jeg har medisinsk utdannelse. Og det aller, aller meste fungerer av seg selv og helt etter planen, inkludert justering av nivåer på ulike innsatsmidler, immunsystem / beskyttelse mot ytre påvirkning, reperasjon av skader og bytte av utgåtte komponenter som blodlegemer og andre celler. For å nevne noe. Man merker bare ikke noe til det. Men du har funnet en Corolla som tetter lekke bremseslanger og bytter bremseskiver på seg selv?
  15. Tja, allmektig eller ikke? Han er ihvertfall dialog med menneskene, lar seg påvirke av innspill (bønn), angrer på ting han har gjort før, og ikke minst kaller til omvendelse og tro. Noe som igjen gir rom for menneskenes valg. Hva kaller du det? Nei, hendelsene var nødvendig slik ståa ble. Men det var ikke tenkt slik. Gud tuslet rundt i hagen (Eden) med Adam og Eva inntil de skjulte seg for ham. De ville ikke innrømme hva de hadde gjort. Derfra går det et sammenhengende kall til omvendelse til bibelens siste bok når "Guds bolig (igjen) skal være hos menneskene". Det er dette - frivillige - livet med og sameksistensen med GUd vi er skapt til. Det er også dette "i GUds bilde" går ut på. Men vi driver fortsatt og skjuler oss og holder oss borte. Bevissthet, joda. Hvilke andre forskjeller ser du rent praktisk? Så gale er det nå vel ikke, stort sett fungere det vel utrolig bra? Livet har nå tross alt vært noen millioner år på jorden alt.
×
×
  • Opprett ny...