Sidious Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 Hei. Er det noen som kan hjelpe meg med følgende oppgave? I så tilfelle, post svarene deres. Oppgaven: For å kjøpe en gave til læreren trenger klassekapteinen å samle penger fra hver elev i klassen. Hvis hver elev betaler 15 kroner ender ham opp med et beløp som er 84 kroner for lite. Om hvor elev betaler 25 kroner blir det 36 kroner for mye. Hvor mange elever er det i klassen, og hva burde hver elev betale? Hva kosta gaven?
Camron Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 12 elver 22 pr. pers. 264 for gaven 15x = y - 84 25x = y + 36 x = antall elever y = pris for gaven
Sidious Skrevet 15. januar 2006 Forfatter Skrevet 15. januar 2006 Hvordan regner man så ut de da? 15x = y-84? Er ikke veldig god i matte. Hadde vært fint om noen kunne vise meg.
Belarnion Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 Hint: Sett y alene på den ene siden i hver av likningene...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå