Wooho Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 (endret) Bilen min skal til EU kontroll en gang i september og da lurer jeg på hva som må til for at bilen skal godkjennes. Synes at alt fungerer som det skal på bilen men clutchen har begynnt å lage en merkelig lyd en gang i blandt når man skal igang sette bilen (1 gir) og holder clutchen akkurat på det punkte den skiller seg fra tannhjulet (dere bileksperter vet hva jeg snakker om her uten at jeg vet hva det rette navnet er). Noen som vet hva denne lyden kan være, slitt clutch som må shiftes ut? Endret 23. juli 2005 av Wooho
L O G I M A N Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 En eøs kontroll sjekker ting som angår sikkerhet og miljø. Så en slitt clutch er ikke noen sikkerhetsrisiko eller utgjør en miljøtrussel. Så, ting som bremser osv må være i orden. Dessuten må utslippene være innenfor grensene.
garrasjen Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 Lyden kan være synkroniseringsringene på 1 gir som ber om nåde Kommer ofte av at clutchen er slitt eller feil jusert. Er den en gammel bil du har kan det være nok å justere clutchen. Er det en nyere bil, har de som regel selvjustering på clutchen og da må clutchen byttes. EU kontrollen sjekker stort sett alt, dvs. alle lys må virke (og frontlys må være riktig justert), bremsene og håndbrekket må virke bra (blir kjørt på bremsetester) , for og bakstilling må være tight og dempere ok. Helst ikke lekkaskjer fra motor og gear (kommer nok litt an på hvor du sjekker bilen) Eksos må være hel og med katalysator hvis bilen ble levert med det og Co verdiene må være i orden. Karosserimessig skal det vel ikke være hull eller farlig rust i bærende konstruksjoner, dvs kanaler, rammevanger, tårn, innfestinger osv. Samt at det ikke skal være utstikkende deler( f. eks. løse dørplater pga. rust eller skarpe kanter pga. skader osv. ) Frontruten skal være hel, batteriet skal sitte skikkelig festet, horn og alle spylere samt viskere skal virke, varemtråden i bakruten skal virke og alle belter skal virke samt være uten risper/slitasje på selve beltet. Tror dette er det de sjekker stort sett
Wooho Skrevet 23. juli 2005 Forfatter Skrevet 23. juli 2005 Lyden kan være synkroniseringsringene på 1 gir som ber om nåde Kommer ofte av at clutchen er slitt eller feil jusert. Er den en gammel bil du har kan det være nok å justere clutchen. Er det en nyere bil, har de som regel selvjustering på clutchen og da må clutchen byttes. EU kontrollen sjekker stort sett alt, dvs. alle lys må virke (og frontlys må være riktig justert), bremsene og håndbrekket må virke bra (blir kjørt på bremsetester) , for og bakstilling må være tight og dempere ok. Helst ikke lekkaskjer fra motor og gear (kommer nok litt an på hvor du sjekker bilen) Eksos må være hel og med katalysator hvis bilen ble levert med det og Co verdiene må være i orden. Karosserimessig skal det vel ikke være hull eller farlig rust i bærende konstruksjoner, dvs kanaler, rammevanger, tårn, innfestinger osv. Samt at det ikke skal være utstikkende deler( f. eks. løse dørplater pga. rust eller skarpe kanter pga. skader osv. ) Frontruten skal være hel, batteriet skal sitte skikkelig festet, horn og alle spylere samt viskere skal virke, varemtråden i bakruten skal virke og alle belter skal virke samt være uten risper/slitasje på selve beltet. Tror dette er det de sjekker stort sett Var en lang liste dette, takk for at du tok deg tid for å gjenngi dette i detalj Tja får ta en tur innom Ford sin service etter endt EU kontroll for å sjekke dette ang med clutchen, selv om denne lyden skjer fra tid til annen. Så jeg krysser fingere på at bilen går gjennom med glans.
E39 Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 Et lite tips! Sjekk bremseslanger for rust. Er det rust: puss de med sandpapir og spray på karroserimasse. Dette kan det være greit å gjøre en god stund før eu. Ellers sjekk at lys og andre ting du lett kan sjekke selv.
skrekk Skrevet 24. juli 2005 Skrevet 24. juli 2005 Ikke bremseslanger, men bremserør. Og er det rust på de, så vil jeg på det sterkeste anbefale å bytte de ut og ikke pusse/gjemme rusten med tectyl. De er tynne nok som det er fra før.
agvg Skrevet 24. juli 2005 Skrevet 24. juli 2005 Så jeg krysser fingere på at bilen går gjennom med glans. Et annet gammelt knep er og vaske og rydde bilen inni og utenpå, ta gjerne en skikkelig motorvask, sjekk særlig under motor og gir og vask hvis det er oljesvetting fordi de kan henge seg opp i dette. Kontrolløren får et bedre inntrykk av bilen er den skikkelig og se på.
Wooho Skrevet 24. juli 2005 Forfatter Skrevet 24. juli 2005 Så jeg krysser fingere på at bilen går gjennom med glans. Et annet gammelt knep er og vaske og rydde bilen inni og utenpå, ta gjerne en skikkelig motorvask, sjekk særlig under motor og gir og vask hvis det er oljesvetting fordi de kan henge seg opp i dette. Kontrolløren får et bedre inntrykk av bilen er den skikkelig og se på. Motorvaks har blitt utført for en måned siden, så den er ren som nesten ny. Bilen skal også forøvrig tektylbehandles 2 august, og da jeg så på understellet av bilen var det ikke så mye rust, og det lille som var skal fjernes før tektylen sprøytes inn. Bilen blir vasket med gjevnlige mellomrom (2 ganger i måneden siden det regner så mye i Stavanger) både utpå og innvendig, så dette slipper jeg å beskymre meg for. Sist gang jeg sjekket bremsene så de OK.
sedsberg Skrevet 24. juli 2005 Skrevet 24. juli 2005 (endret) Kunne ikke noen scannet et sånn godkjennings-skjema så han kan se alt de sjekker? Eller er det skjemaet copyrighta på noen måte? Edit: Kan se om jeg finner mitt. Endret 24. juli 2005 av sedsberg
zyrex Skrevet 24. juli 2005 Skrevet 24. juli 2005 JEg har det liggende på laptoppen.. Men er ikke i humør til å leite det fram nå, så hvis ingen har lagt det ut, så skal jeg legge det opp i morra..
Geir Willy Haugen Skrevet 24. juli 2005 Skrevet 24. juli 2005 Her står det meste du trenger å vite, også hvor mange "poeng" du får på hver feil: http://www.lovdata.no/for/sf/sd/td-19971215-1488-001.html
zyrex Skrevet 25. juli 2005 Skrevet 25. juli 2005 Vedlagt fil er er scan av et kontrollskjema for PKK Jeg gjør videre oppmerksom på at denne ikke er min, og verdiene som står der, er ikke til min Volvo, som forøvrig for fikk 0 feil på forrige PKK 7_Forskrift___gjennomf_PKK___vedl_3b_kseddel.pdf
el_cash Skrevet 25. juli 2005 Skrevet 25. juli 2005 ah, hendig med det skjemaet - skal levere bilen min til eøs-kontroll snart jeg også!
Wooho Skrevet 25. juli 2005 Forfatter Skrevet 25. juli 2005 Ah dere er for snille, tusen takk for det sjekkeskjemaet.
Mekker`n Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 Å vaske bilen er snilt... ikke klin ned hele bilen med tectyl dagen før for og gjemme rust! Da blir vi forbanna og da kommer 2`erne fortere!
Solefald Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 mitt tips er sjekk bilen hos biltilsynet visst du har ein gammel bil og skal skifte snart, elendig kunskap, elendig sjekk, alt er elendig hos biltilsynet, biler slepper igjennom med livsfarlige feil, har sjølv onkel som er mekaniker og biloppretter, så eg får sjekka bilen godt. måtte btw skifte bensinpumpe og mellomaksling:P resten var topp stand..imponerande på ein 81 modell 240
sedsberg Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 Får man "poeng" for defekt drivaksling/drivknute? Drivakslingen min var helt banananas da jeg hadde den til kontroll, men fikk alikavel 0 poeng. Bilen skalv og knakk som bare F! når jeg gav gass. (Par uker etter gikk drivakslingen ad undas!)
Mekker`n Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 1`er feil for defekt drivaksel mansjett 2`er feil for defekt/skade/ulyd i aksel eller ledd
sedsberg Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 Så bilen min skulle da altså ikke vært på veien hehe...
Mekker`n Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 2`er feil gir deg 1 mnd på og rep. feilen så det "skulle" egentlig vært opp til deg om bilen skulle vært på veien. Mulig kontrolløren har glemt og gi deg feilen eller at han har slurva. Det er veldig mange sløve PKK`er rundt om kring. Mange fra biltilsynet og naf Det verste med dette er at andre kontroll stasjoner kan miste PKK retten hvis de går ut og sier dette eller konfronterer dem med det. Mye stygge og grove tilfeller på uoppdagede feil og veldig forvirrende forklaringer på hvor det f.eks er slakk i en kule eller ledd!! Slakk i fremre, indre, øvre, bærekule høyre?? Dra til nærmeste verksted og bestill den kula.... Biltilsynet har alle PKK verksteder ganske strengt bevoktet med stikk prøver osv. Jeg lurer på om de noen gang har sjekket seg selv eller naf??!! Det er menneskelig og feile.. noen ganger blir det litt for ekstremt.. spes når det kommer fra dem
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå