OMT Skrevet 2 timer siden Skrevet 2 timer siden Ønsker å kjøpe en batterilader som kan brukes til å lade opp og vedlikeholds lade batteri til bil og båt både vinter og sommer. Er det noen som har gode forslag til hvilket merke og type batterilader som eg bør kjøpe. Ønsker noe som er av bra kvalitet. Hva er lurt å tenke på. Og hvilke forhandlere selger dette.
en som bare lurer på mye rart Skrevet 1 time siden Skrevet 1 time siden bør sørge for at den slutter å lade når batteriet er fult. men lader mere om den tapper seg om den står på over lengere tid.
toralfb Skrevet 1 time siden Skrevet 1 time siden (endret) Det finnes en rekke merker som produserer 12V batteriladere og enda flere som produserer kopier. En stor forskjell er hvor høy ladestrøm lader kan levere. En lader med lav ladestrøm kan fortsatt benyttes, det tar bare lengre tid. Vedlikeholds lading vil ikke kreve høy ladestrøm. Kan være forskjell på hvor robuste de bygget og ekstra funksjonalitet. Eksempelvis kan noen benyttes som strømforsyning, har en innebygget kompressor, starthjelp eller lykt. Noen har hurtig kobling som kan monteres fast, gjør tilkobling og frakobling raskere. Vinter program med litt høyere ladespenning kan være nyttig for noen. Støtte for 12V er standard. Noen kan lade 6V batteri til eldre biler og 24V batteri til lastebiler i tillegg. Valg for tilpasset lading av ulike varianter av blybatterier og lithium batteri. Kjente merker er Ctek,Defa, Victron, Noco. Det er også flere modeller ved Biltema, Jula og Clas Ohlson. Det er også flere andre merker jeg har glemt å nevne. Endret 1 time siden av toralfb
NULL Skrevet 1 time siden Skrevet 1 time siden Har hatt en CTEK-lader jeg har hatt noen år, og som ser ut til å gjøre en grei jobb. Dette er da i praksis for vedlikeholdslading når det er kaldt og den ene bilen er litt lite i bruk (/mest bare småkjøring). CTEK-laderen stopper å lade når batteriet ikke tar mer strøm, og gjør da videre monitorering/vedlikeholdslading hvis den står tilkoblet over lengre tid. Laderen har et eget modus for lading i lave temperaturer. Husk ellers at laderen ikke skal kobles direkte til begge batteripolene, men positiv + jord et stykke fra batteriet.
Svein M Skrevet 1 time siden Skrevet 1 time siden Jeg vil tro at f.eks en slik med 3.8A lading kan være stor nok om en ikke tenker å fylle et tomt batteri på kort tid: https://www.ctek.com/no/batteriladere-12v-24v/mxs-3-8-eu 1
vidor Skrevet 24 minutter siden Skrevet 24 minutter siden Sammenligning https://mechanicspick.com/ctek-vs-noco-charger/
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå