Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

Har muligens lekasje av kjølevæske.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei, Jeg har muligens lekasje av kjølevæske, hvordan gå frem for å undersøke det nærmere? Uaktuelt å sette bilen på verksted.

 

Skal på langtur imorgen så jeg tenker å kjøpe meg en dunk kjølevæske i reserve som jeg blander ut og fyller på med om jeg mister mye.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det finnes pumper for å sjekke dette, ved at man pumper trykk inn i kjøleanlegget og ser hvor kjøleveska går.

 

Kjøleveska blir også hvit, litt salt-aktig når den størkner.

Skrevet

Alså, lekasje av kjøleveske finner du ved og;

 

A - Start bilen

B - Opne opp panseret.

C - se på radiatoren

D - konkludere om den leker, viss den leker vill det bli observert vatten utenfor systemet.

E - Om trinn D var tilfellet, tett det med sikaflex eller lignende.

F - om trinn D skulle være feil se vekk i fra trinn E og gå videre til slangene

G - trykk på slangene for og se om det er noen plass det lekker ut

H - om slangen lekker tett det.

 

 

Det og finne en vann lekasje er rimelig enkelt, siden det meste ligger synlig.

Skrevet

Hei igjen, dette er mest sannsynlig en veldig liten lekasje, for igår når jeg sjekket det på samme nivå som tidligere på dagen når jeg fylte. Da hadde jeg kjørt i ca 3 timer.

Skrevet

Ikke hiv kanel oppi. Det fungere, men det kommer også til å se ut som en møkakjeller oppi radiatoren etterpå. Jeg kjøpte Biltema sitt tettestoff. (Utett varmeregister.) Har kjørt i 2 år etter dette uten lekkasje.

 

Lekkasjen skyldes:

 

1 . Gåen vannpumpe

2. Morkne slanger

3. Gåen topp-pakning. (Dette kan fører til at slanger ryker pga sylindertrykk kommer ut i kjølesystem.)

4. Steinsprut i radiator (Tettes med loddetinn)

5. Lekkasje et annet sted. (Som varmapparatet i mitt tilfelle)

Skrevet (endret)

Tettemiddel du får kjøpt setter seg i radiotoren også, men det ser jo litt bedre ut oppi der etterpå . Ville selvsagt ikke brukt kanel på en nyere bil, men på en eldre bil ser jeg ikke problemet. Funket fjell de gangene jeg eller noe bekjente har brukt det. En kollega som pendler 7-8mil t\r til jobb kjørte med kanel i flere år til bilen var klar for hoggern. Kjøleeffekten har jeg eller ikke opplevd noe problem med. En stor ulempe er at man får lyst på grøt når man kjører :p

Endret av trra
Skrevet

Hvis du har VAG, kan det være beholderen som er problemet. Slik var det på min.

 

Hvis det er beholderen, vil det ikke gjøre utslag på trykktest, og tetningsmiddel vil heller ikke hjelpe.

Skrevet

Viss det er VAG er vell tettningsringen til pumpen og en svakhet? eller tar eg feil?

 

Viss det er Mercedes er det gjerne halsen på radiatoren.

 

Noen japse biler, Nissan og Hyundai har eg hørt sliter primært med dårlit tettning i selve radiatoren, sprekker opp på undersida.

 

Bilmerke, Modell og generell info hjelper på.

Skrevet (endret)

Opel astra 1.7 tds.

 

Skal sjekke nivået etterpå. Har ikke etterfylt siden jeg startet dette innlegget. Temperaturen var fin på bilen i hele går mens jeg kjørte så lekasjen er minimal. Evt har bilen bare brukt litt mye kjølevæske i en periode.

Endret av morgan_kane

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...