Gå til innhold

På stjernehimmelen nå


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
  • 3 uker senere...
Skrevet

Rundt 11. mai i år vil de fire planetene som er nærmest oss ligge samlet i en klynge på himmelen, ifølge Stellarium. Solen vil dessverre være i veien for oss her oppe i Norge, mens det vil kunne ses veldig godt fra blant annet Sydney. Noen som vet neste gang noe lignende vil være synlig fra Norge?

Skrevet (endret)

Har også et spørsmål; kan noen komme med tips om, hvor og når det er mulig å se Andromedagalaksen? I følge Wikipedia (ftw) er det mulig å se denne galaksen "as a faint smudge on a moonless night."

Endret av MGS3
  • 3 uker senere...
  • 6 måneder senere...
Skrevet (endret)

Årets sommer er dessverre på hell, og dermed begynner nattehimmelen igjen å bli såpass mørk at vi kan se på den interessante stjernehimmelen i klarvær.

 

Sist mandag, 12. september, var det fullmåne. Nå i natt kan man se at den avtagende månen står rett ved siden av en usedvanlig stor og klar "stjerne". Dette er gigantplaneten i solsystemet, Jupiter.

 

Se stjernekart her: http://www.mn.uio.no/astro/tjenester/kunnskap/stjernehimmelen/

 

 

For dere med kikkert montert på stativ er det noe enda mer interessant for tiden, nemlig en supernova i en av Melkeveiens nabogallakser, M101, som ligger "bare" 23 millioner lysår unna oss.

 

På stjernehimmelen ligger den rett over draget på Karlsvogna:

http://www.mn.uio.no/astro/forskning/aktuelt/aktuelle-saker/astronytt/2011/astronytt-2011-08-29.html

 

Lysstyrken på supernovaen er akkurat nå på sitt sterkeste, dessverre ikke synlig med det blotte øyet, men godt synlig i en stor prismekikkert eller en liten stjernekikkert. Forrige gang en supernovaeksplosjon som var like synlig på våre breddegrader var i 1972, så dette er en liten sensasjon.

Endret av SeaLion
Skrevet

Fredag 23. september kl. 10.04 står jordaksen vinkelrett på solstrålene. Dette døgnet er natta like lang som dagen over hele Jorda. Det er dette som kalles høstjevndøgn. På nordpolpunktet begynner mørketiden (som varer et halvt år der), på sørpolen starter sommerhalvåret med sol hele døgnet.

  • Liker 1
  • 1 måned senere...
Skrevet

Hallo alle sammen!

 

Jeg og en kompis har en on-going diskusjon hvorvidt vi i de siste dagene kunne ha sett Jupiter på stjernehimmelen. Jeg har uttalt at jeg er nærmest 100% sikker på at det var Jupiter vi så nærme månen sist helg (15/16 oktober) og dessuten denne helgen bare lengre vekk fra månen. Har sjekket dette med Stellarium og vist vennen min dette, men han er fremdeles skeptisk til meg.

 

I og med at Jupiter skal være i opposisjon(?) med Jorden neste helg, føler jeg at påstanden min om at det er Jupiter vi har sett de siste dagene (og ikke en stjerne) blir styrket.

 

Han sier han har snakket med en annen kompis av oss som sier Jupiter bare er synlig for Jorden en gang hvert 2. år. Selv stiller jeg meg meget skeptisk til denne påstanden. I og med at alt i solsystemet beveger på seg hele tiden er en slik påstand ugyldig; det er ikke mulig å lage en såpass bastant/konstant regel. Jeg har ikke snakket med denne andre kompisen av oss selv så jeg vet ikke hvilket kilder han har på dette.

 

Så da lurer jeg på hvem av oss som tar feil?

  • 3 uker senere...
Skrevet

Nå i natt står fullmånen (nesten, det er fullmåne i morgen) rett over planeten Jupiter, ved midnatt står begge nesten rett i sør. et fantastisk syn. :thumbup:

  • 3 uker senere...
Skrevet

hvis du ser litt bort fra månen så ser du en veldig skinnende stjerne aktig sak, er det en stjerne eller Jupiter? ifølge Skymap er den planeten Jupiter. Stemmer det?

Hvordan teleskop anbefaler dere en amatør solsystem innterresert drittunge som meg? :p

  • Liker 1
  • 2 uker senere...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...