Jump to content
Sign in to follow this  
NorvegianDad

Jobbe skjærtorsdagsaften?

Recommended Posts

Skjærtorsdag er bevegelig helligdag, men onsdagen før er det ikke noe spesielt med. Og jeg har aldri hørt noen kalle den skjærtorsdagsaften...

Edited by Svinks

Share this post


Link to post

Alle stedene jeg vet om (som f.eks. barnehager) stenger tolv den dagen, men jeg tror ikke det egentlig er en bevegelig helligdag, mer sedvane.

Share this post


Link to post

Så det er sånn det er ja, synes det er rart at de tom gir fri i kommunen hvis de ikke er juridisk pålagt.

 

Har aldri vært på en plass der det er full dag, men det er det tydeligvis hos oss. Men hvis det ikke er noe helligdag blir det vanskelig å legge frem noe krav.

 

Ikke hørt om skjærtorsdagaften jeg heller før diskusjonen om dette kom opp. (på jobben)

Share this post


Link to post

Så det er sånn det er ja, synes det er rart at de tom gir fri i kommunen hvis de ikke er juridisk pålagt.

 

Har aldri vært på en plass der det er full dag, men det er det tydeligvis hos oss. Men hvis det ikke er noe helligdag blir det vanskelig å legge frem noe krav.

 

Ikke hørt om skjærtorsdagaften jeg heller før diskusjonen om dette kom opp. (på jobben)

Mulig det står i en del tariffavtaler.

Share this post


Link to post

Hovedtariffavtalen i Staten, § 16 pkt 2 fastslår at hvis tjenestlige hensyn tillater det skal arbeidstaker i staten ha fri fra kl. 12:00 onsdag før skjærtorsdag, pinse-, jul-, og nyttårsaften. Hvis det ikke lar seg gjøre skal arbeidstakeren ha 100% tillegg til timelønnen fra kl. 12:00.

 

Dette er regulert i tariffavtale.

Share this post


Link to post

Ser man det ja :)

 

Jeg får sjekke opp i tariffavtalen til fellesforbundet da, kanskje det står noe der!

 

Edit:

 

Det gjaldt desverre ikke oss i fellesforbundet:

 

5.1.1 Godtgjøringen

5.1.1.1 Godtgjøringen betales for nyttårsdag, skjærtorsdag, langfredag,

2. påskedag, Kristi himmelfartsdag, 2. pinsedag

samt 1. og 2. juledag, når disse dager faller på en ukedag

som etter fast arbeidsordning i bedriften ellers ville vært

vanlig virkedag.

Edited by NorvegianDad

Share this post


Link to post

Butikkene stenger tidligere fordi folk reiser på ferie osv, dette er sedvane som eplefe sier.

 

Ikke alle butikker stenger tidligere, og det er ikke noe som tilsier ekstra betaling for å jobbe sent den onsdagen før skjærtorsdag.

Share this post


Link to post

Sedvane må fastslås med en viss entydighet. Hvis en ikke uvesentlig gruppe butikker/firmaer avviker fra sedvanen over lang nok tid er det ikke en sedvane - i alle fall ikke i juridisk forstand.

 

Geggse har med andre ord innvendinger mot hvorvidt det i det hele tatt er en sedvane.

Share this post


Link to post

I staten (hovedtariffavtalen) heter det at "I den utstrekning tjenestlige hensyn tillater det, skal arbeidstakeren få fri fra kl. 12.00 følgende dager: Onsdag før skjærtorsdag, pinse-, jul- og nyttårsaften. Dersom dette ikke lar seg gjøre av hensyn til tjenesten,

utbetales arbeidstakeren timelønn tillagt 100 %."

 

Ergo; sjekk tariffavtalen din.

Share this post


Link to post

Nå jobber ikke jeg i staten da, mulig jeg ordla meg litt dårlig i første posten.

 

Jeg visste at ansatte i kommunen/stat får fri siden jeg har bekjente som jobber der, og jeg vet at spesielt kommunen ikke gir etter ved dørene. Derfor synes jeg det er litt rart at jeg som jobber i privat bransje, i industrien ikke hadde fått samme godene.

 

Slik jeg forstår er det verkstedsovernskomsten som gjelder for meg, siden jeg jobber i verksted og er med i fellesforbundet. Desverre er det veldig liten aktivitet på den fronten, tror kanskje jeg er den eneste som er med i fellesforbundet av totalt ca 100-120 mann i verkstedene. Noen som er med i FLT, uten at jeg helt skjønner hvorfor.

Share this post


Link to post

Går vel utifra at pengene jeg betaler til fellesforbundet gjør at jeg fåt nyte godene av deres forhandlinger i en eventuell konflikt. Forsto det slik at det ikke var alle bedrifter som har "direkte" avtale med fellesforbundet. Jeg får en åpen regning i postkassen hver måned, der jeg regner ut 1,5% av bruttoen som jeg betaler inn.

 

Som følge av at jeg betaler medlemskontigenten går jeg utifra at jeg følger fellesforbundets sine premisser.

Share this post


Link to post

Hvordan kan du være så sikker på det?

 

Så du mener at jeg ikke får noen fordeler av å betale inn kontigenten?

 

Det synes jeg at de burde informert meg om når jeg tok kontakt med dem. Jeg har vært medlem en del år, etter jeg meldte meg inn på min forrige arbeidsplass der det var litt andre forhold.

 

Jeg får høre med de etter påske.

 

Men uansett så har jeg kommet frem til at det ikke dekkes noe for onsdagen før skjærtorsdag, med mindre man jobber i stat eller kommune som har det innlagt i tariffen eller man har det i en arbeidsavtale.

Share this post


Link to post

Du tar feil igjen. Det er da langt i fra bare stat og kommune som har tariffavtaler. Andre tariffavtaler gir fri/tillegg onsdags kveld.

 

Og jo, du får mye igjen for å betale kontingent. En av de tingene er MULIGHETEN for å (å få hjelp til å) forhandle fram tariffavtale. Og en haug med andre fordeler.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...