Jump to content
Sign in to follow this  
2new

Kjøp av ny bil - MOMS

Recommended Posts

Jeg skal lease eller kjøpe ny bil, og driver et enkeltmanskforetak.

Lease har jeg gjort nå i snart 3 år, men vurdere å kjøpe neste bil.

 

 

 

Hvordan er reglene og praksisen for å få igjen moms på bilkjøpet (si f.eks at jeg registrer bilen 01.06.2010) ?

 

Hvor lang tid går det fra man kjøper bilen, før den kan selges igjen (selvfølgelig uten å måtte tilbakebetale moms) ?

Share this post


Link to post

Hvordan er reglene og praksisen for å få igjen moms på bilkjøpet (si f.eks at jeg registrer bilen 01.06.2010) ?

Det avhenger av om du har tomånedlige eller årlig mva-oppgjør. Mva kommer til fradrag i den oppgjørsperioden faktura er datert, og penger du har tilgode blir utbetalt forholdsvis kort tid etter oppgaven er levert.

 

Merk deg at du kun får fradrag for en forholdsmessig andel av momsen, ut fra en skjønnsmessig fordeling (eller fra hva kjørebøker siste tre(?) år før kjøpet viser) av kjøringa næring/privat bruk. Les om slik fordeling her.

 

Hvor lang tid går det fra man kjøper bilen, før den kan selges igjen (selvfølgelig uten å måtte tilbakebetale moms) ?

Du kan selge bilen om så dagen etter du kjøpte den, så lenge du selger den med moms. Du som privatperson kan også kjøpe ut bilen fra foretaket når som helst, men da må du betale moms av verdien på uttakstidspunktet. Fra samme lenke som nevnt over:

En næringsdrivende som har fordelt inngående avgift ved anskaffelse av f.eks. et driftsmiddel, må beregne merverdiavgift av hele vederlaget ved et eventuelt senere salg, jf. kap. 16.7.2.
Såvidt meg bekjent, så fins det ingen "tidsfrist" som avbryter denne mva-plikten, uansett hvor lenge du har eid bilen.Men verdien av bilen/salgssummen, som slik mva skal beregnes av, vil jo falle med tiden.

Share this post


Link to post

Jeg skal lease eller kjøpe ny bil, og driver et enkeltmanskforetak.

Lease har jeg gjort nå i snart 3 år, men vurdere å kjøpe neste bil.

 

 

 

Hvordan er reglene og praksisen for å få igjen moms på bilkjøpet (si f.eks at jeg registrer bilen 01.06.2010) ?

 

Hvor lang tid går det fra man kjøper bilen, før den kan selges igjen (selvfølgelig uten å måtte tilbakebetale moms) ?

 

Ved kjøp av ny varebil har du krav på inngående mva fradrag. Ikke på kjøp av personbil. Vær oppmerksom på dette. Dersom du skal selge bilen senere er det da salg av bruktbil som er avgiftsfritt salg og bilen skal selges uten mva.

 

Det foreligger ikke fradragsrett for inngående merverdiavgift på anskaffelse og drift av personkjøretøy etter Merverdiavgiftsloven 1969 § 22 første ledd nr. 3, jf. Merverdiavgiftsloven 1969 § 14 femte ledd.

Share this post


Link to post

Det avhenger av om du har tomånedlige eller årlig mva-oppgjør. Mva kommer til fradrag i den oppgjørsperioden faktura er datert, og penger du har tilgode blir utbetalt forholdsvis kort tid etter oppgaven er levert.

Merk deg at du kun får fradrag for en forholdsmessig andel av momsen, ut fra en skjønnsmessig fordeling (eller fra hva kjørebøker siste tre(?) år før kjøpet viser) av kjøringa næring/privat bruk.

 

Jeg har tomåndelig mva-oppgjør.

Men det jeg lurer på er om jeg får igjen all mva på først periode etter dette, eller om det er noen regel som sier at det skal fordeles over så mange terminer. Banken blir nok sikkert fornøyd hvis jeg kan innbetale på lånet, det jeg får igjen av mva, innen noen få måneder og ikke år. Så slipper også firmaet og betale så mye pr. måned i lån.

Dette er en servicebil (Varebil), som kun brukes til firmaet. Har annen privatbil.

 

 

.

Du kan selge bilen om så dagen etter du kjøpte den, så lenge du selger den med moms. Du som privatperson kan også kjøpe ut bilen fra foretaket når som helst, men da må du betale moms av verdien på uttakstidspunktet.

Såvidt meg bekjent, så fins det ingen "tidsfrist" som avbryter denne mva-plikten, uansett hvor lenge du har eid bilen.Men verdien av bilen/salgssummen, som slik mva skal beregnes av, vil jo falle med tiden.

 

Har tidligere hørt at myndighetene akkseptere at bilen selges som bruktbil etter et år, uten at man da har trengt å ta hensyn til å betaletilbake MVA. Men finner ikke dette noe sted, og disse "lovene" bør man helst være advokat for å lese :ermm:

 

 

 

.

 

Ved kjøp av ny varebil har du krav på inngående mva fradrag. Ikke på kjøp av personbil. Vær oppmerksom på dette. Dersom du skal selge bilen senere er det da salg av bruktbil som er avgiftsfritt salg og bilen skal selges uten mva.

 

Dette gjelder varebil.

 

 

.

Share this post


Link to post

Vi har forøvrig fått ny Merverdiavgiftslov (kun en omstrukturering), se §8-4 angående inngående mva på personkjøretøy.

 

Ikke så stødig i lovtekst.

 

 

Hvis man faller innenfor alternativ a) så blir teksten slik:

Det er likevel fradragsrett for inngående merverdiavgift på personkjøretøy til bruk som salgsvare.

 

 

Hva betyr da dette ? Bilen skal brukes som et reklameskilt, en pølsebod, eller det er kun selger som selger noe som kan kjøre denne ??

 

 

 

.

Share this post


Link to post

Hvis man faller innenfor alternativ a) så blir teksten slik:

Det er likevel fradragsrett for inngående merverdiavgift på personkjøretøy til bruk som salgsvare.

 

Hva betyr da dette ? Bilen skal brukes som et reklameskilt, en pølsebod, eller det er kun selger som selger noe som kan kjøre denne ??

 

Det er selve bilen som skal være "salgsvare" og betyr da at bilselgeren som selger denne "varen" (=bilen) til deg, får fradragsrett for sin inngående mva samtidig som han da legger på utgående mva til sluttkunde.

 

For å ta det med mva og perioder, så får du alt tilbake på førstkommende periode, ja, og dette kan man jo med fordel betale ned på lånet med, eller investere i noe annet nødvendig tilbehør.

Share this post


Link to post

Takk, det var oppklarende.

 

 

Nå gjenstår bare punktet om hvor lang tid firmaet MÅ eie bilen, før den kan selges som bruktbil uten å betale MVA tilbake.

 

Det jeg tenker er at hvis man får igjen mva'en, så dekker dette mye av prisfallet 1. året på en ny bil.

Så hvis det da er lov og selge den som bruktbil, uten og måtte betale tilbake deler av mva'en, så er jo dette gangske gunstig i forhold til å alltid ha ny bil.

 

 

 

.

Share this post


Link to post

Takk, det var oppklarende.

 

 

Nå gjenstår bare punktet om hvor lang tid firmaet MÅ eie bilen, før den kan selges som bruktbil uten å betale MVA tilbake.

 

Det jeg tenker er at hvis man får igjen mva'en, så dekker dette mye av prisfallet 1. året på en ny bil.

Så hvis det da er lov og selge den som bruktbil, uten og måtte betale tilbake deler av mva'en, så er jo dette gangske gunstig i forhold til å alltid ha ny bil.

 

 

 

.

 

 

NEI! Ved kjøp av ny bil betaler du engangsavgift til staten på ca 30% av bilens verdi. Dette er det ikke MVA på.

 

Det er ikke engnagsavgift på kjøp/salg av brukt bil, kun omregistreringsavgift

Share this post


Link to post

Nei ?? Jeg kan ikke selge den uten å betale tilbake deler av MVa'en. ?? Hvordan regnes dette ut ?

 

 

Engangsavgift på en varebil er lavere, på en bil til utsalgspris på ca. kr. 300.000,- betaler man 25-35.000 i engangsavgift.

Men dette er egentlig ikke så avgjørende, det som er viktig er MVA.

Share this post


Link to post

Bump :)

 

Fant du ut av dette?

Jeg er i akkurat samme situasjon som deg for øyeblikket. Ønsker en varebil til mitt enkeltmannsforetak, og er ganske blank på dette området.

Share this post


Link to post

Jeg tror dette må ses på samme måte som alle andre kjøp/salg i et firma. Tenk deg at du kjøper og selger kniver - Et firma betaler ikke moms på innkjøp - kniven kan selges 4 ganger firma>firma, uten at det belastes moms - MEN - i det øyeblikket kniven selges til en privatperson, skal 25% legges på salgsprisen, og disse 25% skal du som selger/firma da betale inn til staten.

Share this post


Link to post

Jeg tror dette må ses på samme måte som alle andre kjøp/salg i et firma. Tenk deg at du kjøper og selger kniver - Et firma betaler ikke moms på innkjøp - kniven kan selges 4 ganger firma>firma, uten at det belastes moms - MEN - i det øyeblikket kniven selges til en privatperson, skal 25% legges på salgsprisen, og disse 25% skal du som selger/firma da betale inn til staten.

Men rent praktisk gjøres dette ved at MVA betales i alle ledd, men alle MVA-pliktige næringsdrivende får fradrag for all inngående MVA.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Men rent praktisk gjøres dette ved at MVA betales i alle ledd, men alle MVA-pliktige næringsdrivende får fradrag for all inngående MVA.

Selvsagt, men blir ikke konklusjonen lik? Altså at den dagen han velger å selge firmabilen ut av firmaet, må han forvente å betale moms til staten av salget.

 

(Mao kan han ikke selge den med "25% rabatt" til seg selv eller en venn, som jeg mistenker var målet her..)

  • Like 1

Share this post


Link to post

 

Takk, det var oppklarende.

 

 

Nå gjenstår bare punktet om hvor lang tid firmaet MÅ eie bilen, før den kan selges som bruktbil uten å betale MVA tilbake.

 

Det jeg tenker er at hvis man får igjen mva'en, så dekker dette mye av prisfallet 1. året på en ny bil.

Så hvis det da er lov og selge den som bruktbil, uten og måtte betale tilbake deler av mva'en, så er jo dette gangske gunstig i forhold til å alltid ha ny bil.

 

 

 

.

 

NEI! Ved kjøp av ny bil betaler du engangsavgift til staten på ca 30% av bilens verdi. Dette er det ikke MVA på.

 

Det er ikke engnagsavgift på kjøp/salg av brukt bil, kun omregistreringsavgift

 

 

Hva snakker du om rarnfinn?

Det er 25% mva på nybil. Engangsavgiften er beregnet ut ifra bilens vekt, co2 og motor størrelse.

 

 

Men rent praktisk gjøres dette ved at MVA betales i alle ledd, men alle MVA-pliktige næringsdrivende får fradrag for all inngående MVA.

Selvsagt, men blir ikke konklusjonen lik? Altså at den dagen han velger å selge firmabilen ut av firmaet, må han forvente å betale moms til staten av salget.

 

(Mao kan han ikke selge den med "25% rabatt" til seg selv eller en venn, som jeg mistenker var målet her..)

 

 

Omsetningen av brukte motorvogner er i Norge fritatt for merverdiavgift.

Share this post


Link to post
NEI! Ved kjøp av ny bil betaler du engangsavgift til staten på ca 30% av bilens verdi. Dette er det ikke MVA på.

Hva snakker du om rarnfinn?

Det er 25% mva på nybil. Engangsavgiften er beregnet ut ifra bilens vekt, co2 og motor størrelse.

Ja, det er 25% mva på nye biler, men bare på selve bilens pris. Med andre ord, det er ikke mva på den delen av kjøpesummen som er engangsavgift, og det er nettopp det han skriver: ordet "Dette" i siste setning viser tilbake på engangsavgiften. (At engangsavgiften er på ca 30% av bilens verdi er forøvrig en generalisering som langt fra alltid stemmer...)

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...