Gå til innhold

Hollabaloo

Medlemmer
  • Innlegg

    668
  • Ble med

Nylige profilbesøk

5 846 profilvisninger

Hollabaloo sine prestasjoner

369

Nettsamfunnsomdømme

  1. Bedre forklart av YT-kanalen savagegeese:
  2. For et par år siden, så hadde du kunnet realisere det ønsket. Disse bilene var til salgs på finn.no:
  3. En nedside (i min bok) med dagens nye biler er at de er mer kostbare å reparere når noe går galt, fordi de har blitt så komplekse og avanserte. Jeg hørte om noen som måtte foreta justering av hjulstillingen (populært kalt firehjulskontroll) på sin VW Golf MK8 her forleden. De fleste forbinder vel en sånn jobb med en kostnad på mellom 1500-3000 kr. For denne Golfen kostet det 5700 kr. Kun for justeringen, det var ikke inkludert noen nye deler. Årsaken er at man i tillegg til de mekaniske innstillingene i understellet, også må justere inn diverse sensorer koblet opp mot bilens elektroniske hjelpemidler, noe som er en nøye og tidkrevende prosess.
  4. Jeg vil si perioden 2005-2010. Argumentet for er at at alle disse punktene sånn jeg ser det var sanne samtidig: Sikkerhet: Biler produsert i den perioden hadde nå en betydelig bedre kollisjonssikkerhet enn generasjonene før, og de slo fullstendig knockout på modellene fra 90-tallet. Også aktiv sikkerhet var bedre og de fleste biler solgt i Norge hadde nå ESP som standard Xenon begynte å bli vanlig også i vanlige familiebiler, og man hadde da også gode og trygge kjørelys til nattkjøring som standard fra fabrikk. Vedlikeholdbarhet: Driftssikre og gode elektroniske tennings- og innsprøytningssystemer Enklere feilsøking med OBD2 som nå var en moden teknologi Få komplekse (og kostbare å reparere) utslippsregulerende systemer De færreste bensinmotorene hadde direkteinnsprøyting - og dermed heller ikke noe problem med "carbon buildup" Mange modeller var fortsatt kurante å reparere med ok delepriser på mye Komfort: AC var nå standard på mer eller mindre alt som ble solgt i Norge Fra førermiljøet hadde man god brukervennlighet med fysiske knapper, de bilene som hadde skjermer hadde det hovedsakelig til navigasjon, multimedia og uviktige (når man kjørte) sekundærfunksjoner.
  5. Er det noen som har erfaring med å sende motorolje til analyse som privatperson, ikke i regi av et firma? Er det mulig, og hva koster det? Tidligere var Blackstone i USA et alternativ, men takket være den oransje dømte forbryteren 🤮 i det hvite hus er det i praksis ikke lenger mulig å sende pakker til USA med posten, ref posten.no. Og for å svare ut det obligatoriske spørsmålet med en gang: Nei, jeg har ikke mistanke om problemer med min motor, men det hadde vært gøy å teste det ut allikevel og få en referansemåling 😀. Jeg kan absolutt sende henvendelser hit og dit og spørre (Nolab, Invicta, Uno-X m.m.), men hvis noen her har erfaring så slipper jeg kanskje den omveien.
  6. Ja man kan ha det skikkelig gøy hvis man vil
  7. Straks et tiår av elbiler? Det får man si, ut fra ordbruk og formulering i ditt første innlegg trodde jeg du knapt var gammel nok til å kjøre bil. Jeg vil nå nyansere det til å si at den her og nå er relevant for de som er på jakt etter dagens brukte biler som er på vei til å havne utenfor fabrikkgaranti, men at den er meningsløs for de som kjøper nytt og selger etter få år, sånn hvis lavest mulige driftskostnader er det som er målet med eierskapet. Og som du også er inne på, tror jeg også at med tiden og økt modenhet på motor og batteriteknologi, så vil elbilen sin fordel bare bli større.
  8. Igjen, antall deler gir ikke et fullgodt bilde av pålitelighet uten å samtidig vite noe om sannsynligheten for feil på motorens enkeltdeler. Å trekke inn serviceprogram er selvsagt ikke "retard" i kontakt av å vurdere to motorers pålitelighet. Dersom man unnlater å følge serviceprogrammet på den ene av de to, så vil den åpenbart ha en gigantisk ufordel og være langt mer upålitelig enn sitt potensiale. Det motsatte er forøvrig også urettferdig (å gi fossilmotoren mer vedlikehold enn sitt serviceprogram). Det du tenker på med at en fossilmotor har dyrere serviceprogram med flere slitedeler enn en elmotor er et viktig poeng når vi ser på et totalbilde for hvordan det er å eie en fossilbil vs elbil med tanke på kostnader, men det er irrelevant når man utelukkende vurderer teknisk pålitelighet ved vedlikehold og bruk slik produsenten anbefaler. Det som er "retard" er om man er enig i konklusjonen i følgende setning: "Elmotoren kan gå og gå uten å kreve noe vedlikehold, mens hvis du kjører en fossilmotor uten vedlikehold som å skifte olje så går den i stykker med 100% sannsynlighet, følgelig har fossilmotoren elendig pålitelighet".
  9. Har dere som holder på med denne antall-deler-kranglingen tenkt over at det ikke bare er antall deler i en motor som sier noe om hvor pålitelig den er, men også sannsynligheten for at enkeltdeler går i stykker? Også bør man jo i rettferdighetens navn forutsette at hver motor i sammenlikningen følger et foreskrevet service-program og brukes som foreskrevet av produsenten.
  10. Nå beskylder du andre for det du selv gjør. Projeksjon kalles det. Du og @Salvesen. er som to barnehagebarn som krangler i en sandkasse.
  11. Hollabaloo

    Kjølevæske

    Det skal stå i brukerhåndboka som medfølger bilen. For nyere (enn TS sin modell) Peugeot Expert gjelder at nivå ved kald motor skal ligge mellom min og max, ref. brukerhåndbok. (jeg fant ikke håndbok for 2012-modellen) Litt på siden og ikke så relevant for TS, men det samme gjelder for min Golf, som har motor fra samme motorfamilie som din Golf.
  12. For et begredelig nivå på denne diskusjonen. Dere er en gjeng med surrehuer og rotekopper.
  13. Jeg ville startet med å sjekke at dynamo lader batteriet når motoren er på. Med et ok ladet batteri så skal spenningen (målt med multimeter) når motoren går på tomgang være ca 14,4V. Jeg antar egentlig at dette ikke er noe problem siden du ikke nevner noe om varsellamper for lading under kjøring, men er uansett greit og raskt å sjekke ut. Typisk 5-minutters-sjekk hvis man har et multimeter tilgjengelig. Hvis TS ikke er teknisk anlagt, så er "lavthengende frukter" som tidligere nevnt kontroll av at alt av interiørbelysning slokkes når bilen er låst greit å sjekke. Samme med kjørelys på bilen forsåvidt. Sjekk også at ingen "dingser" er koblet til og stjeler strøm via sigarettenneren.
  14. Jeg så også etter conti7 224/45-17, og det billigste jeg fant i Oslo-området uten at jeg måtte kjøre uhorvelig langt var hos BestDrive til ca 7500kr ferdig på bil, og det var inkl NAF-rabatt.
×
×
  • Opprett ny...