Gå til innhold

Powertrainer

Medlemmer
  • Innlegg

    2 425
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    1

Alt skrevet av Powertrainer

  1. Du kan måle spenningen direkte på batteriet en halvtimes tid etter at du har parkert den. Er det under 12,5V er det begynt å bli dårlig. Er det under 12V er det defekt. Du kan også sjekke om du har ladespenning når bilen går.
  2. Startboostere kommer både med blybatteri og lithium. Lithium er blitt mer populært de siste årene men kan være mer ømfintlig mot kulde.
  3. Elektronikken kutter varmeapparatet ved dårlig bilbatteri på den modellen, motoren kan også gå i nødmodus.
  4. Var startboosteren jeg snakket om, ikke bilbatteriet
  5. Jo det stemmer men lading i kulda kan ødelegge batteriet. Hvis det absolutt må lagres i bilen i kulda bør det ikke være ladet mer enn 70%.
  6. Er det lithium må den lagres inne. Ligger den i hanskerommet i 20-30 minus over lengre tid vil batteriet lide.
  7. Hvis det funker og banke på den så er det nok enten mekanisk treghet eller børstene og kommunikatoren på selve motoren som er dårlige.
  8. Det er ikke ulovlig men man er jo et dårlig forbilde, spesiellt for barna. At man må ta hensyn når folk og fe skal passeres svinger jo begge veier, bilene må jo også slakke ned og ta hensyn når syklister skal passeres, så akkurat det syns jeg personlig er et dårlig argument for å skippe sykkelstien.
  9. Var kanskje for lite spesifikk i den første posten min, gikk utfra TS sin problemstilling med varsel om lavt batteri. Er forsåvidt enig med deg at elektronikken regulerer ladespenningen etter grenseverdier i forhold til batteriets ytelse og kapasitet, og vil således regulere ned ladespenningen ved fullt batteri med lite last.
  10. Var kanskje for lite spesifikk i den første posten min, gikk utfra TS sin problemstilling med varsel om lavt batteri. Er forsåvidt enig med deg at elektronikken regulerer ladespenningen etter grenseverdier i forhold til batteriets ytelse og kapasitet, og vil således regulere ned ladespenningen ved fullt batteri med lite last.
  11. Hvis batteriet er 12,5V eller mindre når den er parkert så skal det være et minimum av ladespenning uansett når du starter den.
  12. Selverklærte verdensmestere er noe av det jeg sliter mest med, det gir meg veldig avsmak. I trafikken er det nok bilister som ikke har lært seg å kjøre i rundkjøringer og voksne syklister som bruker bilveien der det er sykkelsti og vranglærer 5-6åringer som observerer det.
  13. Mål om du har ladespenning på 12V batteriet når bilen er på. Den skal som regel være minst rundt 14V. Hvis du ikke har det så er DC laderen til 12V systemet defekt, er den under 13,5V så er den garantert defekt eller har en kontaktfeil. En følgefeil da er redusert/defekt batteri som følge av manglende eller for dårlig lading.
  14. Energidrikk er noe jeg drikker svært skjelden. Kan bli en boks i helgene av å til men er nok ikke mer enn en boks i mnd i snitt. Drikker derimot kaffe hver dag, 4-5 kopper blir det fort.
  15. Jeg har fått en elg inn i kupeen en gang, etter det så har gode fjernlys gått foran loven for min del.
  16. Jeg bruker å plukke det av før kontroll men for noen år tilbake ble bilen godkjent med hjemmesnekra xenonlys så det fins unntak. Og
  17. De er adskilt men styresystemet starter 12v laderen. Var helt tilfeldig at jeg merket det i forbindelse med annen feilsøking, fikk ladespenning på 14,5V med nødladeren iplugget. At det var en elektronisk sperre for lading av 12V batteriet synes jeg hørtes merkelig ut, men derimot kan det være noe sånt på batteriet til elmotoren.
  18. Har du bilen iplugget på plug in lading når den er parkert? Jeg har selv en outlander phev 2014 og der starter ombord vedlikeholdsladeren til 12V batteriet når jeg har iplugget den originale nødladeren som fulgte med bilen. Når det er sagt så er det jo flere ting som tyder på at bilbatteriet i ditt tilfelle er defekt.
  19. Hvis batteriet er falitt så tar det ikke imot lading. Hvis du har kjørt en tur så kan du måle spenningen direkte på batteriet en halvtimes tid etter at du har parkert, er den under 12,5V så er det begynt å bli dårlig, og er den under merkespenningen på 12V så er det mest sannsynlig defekt eller tilnærmet defekt. Alt dette forutsetter at ladespenningen i bilen er i orden selvsagt. Vil også presisere at et bilbatteri tar imot lading i kulda men det går tregere og tar lengre tid.
  20. Du har tilgang til hovedpluss i motorrommet selv om batteriet er bak, skal være i sikringsboksen, man vipper opp en avlang liten luke merket rød pluss. Ctek har som regel ladestrøm mellom 4-7A avhengig av modell. Vil ha koblet den til å latt den stå over natten.
  21. Bruker å være to ting, og begge har med innslaget å gjøre. Det ene er mekanisk treghet i innslaget som gjør at akslingen ikke kommer tilstrekkelig ut og griper tak, det andre er periodisk fusk på solenoid(releet) som skal aktivere innslaget. Hvis selve startmotoren er defekt så blir det ofte delvis overslag som tapper bilbatteriet. Samme symptom får du hvis det er krypestrøm på isolator til hovedpluss til startmotoren, da kan det være nok å rengjøre den. Men som sagt hovedmistanken i ditt tilfelle er innslaget.
  22. https://www.ahlsell.no/products/industriprodukter/kjemikalier/oljer-fett-og-skjareveske/smorefett/195836 https://www.biltema.no/bygg/arbeidsklar/arbeidshansker/servicehansker/bomullshansker-6-par-str-8-2000037761?gad_source=1&gad_campaignid=20567858629&gclid=Cj0KCQiAsY3LBhCwARIsAF6O6XhIJw7LCy9aCbgOKk8g6MCxwniEpxQa6T6zoX1f0ow2mt9VTSCaKGcaAjsxEALw_wcB Smør på å tre på hansker før du legger deg. Da kan du trygt knyte neven uten å sprekke opp over knokene neste dag.
  23. Nei de er ganske rimelige på skruvat👍
  24. Høres ut som det er innslaget/innslagsreleet som fusker på startmotoren.
  25. Trodde det var kommet tilstrekkelig fram her. Hvorfor jeg mener det er feil er fordi jeg ser en mann som handler i affekt og som fortsetter å skyte selv om bilen passerer han. Det var således aldri noen livstruende situasjon for han. Jeg mener en person med så dårlig vurderingsevne og dømmekraft er uskikket i den jobben. Dessverre resulterte det i dødsfall i denne saken.
×
×
  • Opprett ny...