Gå til innhold

Rune_says

Medlemmer
  • Innlegg

    3 725
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Rune_says sine prestasjoner

5,8k

Nettsamfunnsomdømme

7

Hjelpsomme svar

  1. Endel av de russer-vennlige er nok kaprede Facebook kontoer som lever videre under russisk kontroll. Konkret eksempel er min far som noen år før han døde, fikk kapret Fb-kontoen sin. (Den klassiske, noen trykker på reset passord og fikk min far til å vidresende koden i den tro at han hjelp en annen Fb-venn til å komme inn på Fb => så brukes den kaprede kontoen til å spre denne typen kapring => Fb-venner får en melding fra en kjent Fb-venn og ryggmargsrefleksen er å hjelpe) Han var definitivt motstander av Putin, men ser at hans kaprede konto (samme navn/profilbilde) har endret bursdag til 20 år yngre og har blitt medlem av Fb-gruppen FOR (Fred og Rettferdighet, den russisk-vennlige). Mange av hans tidligere Fb-venner er fortsatt venner med hans konto og han er medlem av veldig mange Fb-grupper, resultatet er at det ser ut som en legitim konto med et stort venne-nettverk - men sannsynligvis under kontroll av kriminelle eller evt en russisk troll-fabrikk. Slik type kapring kunne Facebook enkelt gjort sikrere, ved at originalt telefonnummer først får tilsendt reset kode med 10 min forsprang og en mulighet til å ta tilbake kontoen (i en periode på 1 mnd etter at ny eier (=svindleren) har endret tlfnr) Men Fb er ikke interessert i slikt. Analyser viser at 10% av deres totale inntekter er fra reklame knyttet til svindel eller illegale varer/tjenester.
  2. Sikkert derfor så mange som stopper/parkerer ulovlig, setter på nødblink... jfr "motorstopp". Særs irriterende alle som misbruker nødblink uten at det er noen teknisk feil ved bilen (Igjen basert på praktiske observasjoner i Oslo og andre steder)
  3. Er mer erfaringsmessige observasjoner og selvfølgelig utifra at 15 min er nødvendig. Vurderes også opp mot hvor ofte P-vaktene frekventerer stedet. Jeg sier ikke at det formelt er tillatt, men mange tøyer dette. Det er selvfølgelig situasjonsbestemt. Pissepause - jepp, da klarer man å kjøre et minutt eller to til og finne gater/steder som ikke har P-forbud. Er det P-forbud i en boligvei og det er bredt nok til å ikke hindre trafikk, er det likevel ofte verdt risiko å stoppe kortest mulig for å hente/levere (personer/tunge objekt/flytting). Eksempel 1; Flytting, flere tunge objekt som skal til/fra fra bil. Er det heis involvert tar det fort litt tid. Eksempel 2; Oda-bilene som leverer mat. Eksempel 3; Maxbo-bilen som skal lesse av noen paller. Ellers enig med @Simen1 bortsett fra at jeg blinker også når det ikke er annen trafikk, da blir det rutine og automatisk.
  4. Parkering forbudt (en skråstrek) og stopp forbudt (forbudsskilt med "X") har en viss fleksibilitet. P-forbudt gjerne kort tid for å slippe av/på, levere/hente noe (inntil 15 min er det en viss praksis for) og ikke hindrer noe trafikk, inkl brøytebiler og brede brannbiler. Stopp forbudt er enda kortere og terskelen for å hindre trafikk, eller hindre sikt er enda mindre. Typisk må du da være bak rattet og med motoren igang... klar til umiddelbar forflytning... Har fortsatt ikke sett førerløse (el)biler med "full selvkjøring" sirkle rundt kvartal som en måte å "parkere" på 🙂
  5. Å blinke / gi tegn er for å vise øvrig trafikk (biler/fotgjengere/syklister) hvor bilen skal bevege seg om noen sekunder ettersom en bil i seg selv mangler kropps-språk. Det mange glemmer er å gi tegn i god tid. Som min sjåførlærer sa; Hvis du blinker først idet du svinger kan du like gjerne drite i det
  6. I tillegg flyttes stadig flere jobber til lavkostland, spesielt tech-firma flytter jobber bort fra kostbare norske arbeidstagere. Polen/Bulgaria/Romania, Kina, India og Tunis for å nevne noen.
  7. Softwalk sko - sålen trekker inn vann fra bakken som en svamp. Kjøpte for 2-3 år siden Softwalk by Relife pen-sko som jeg har brukt kun inne. Sist torsdag skulle jeg på en liten pub-tur i byen og det bøttet ned ganske bra. For hvert skritt var det *squish* *squish* lyder... og etterhvert merket jeg at sålen trakk opp vann fra bakken så det ble veldig vått og kaldt inne i skoene. Første og siste gang jeg kjøper Softwalk. AI vet å fortelle at slik sålene er konstruert skal det bare en liten defekt eller sprekk til før vann suges opp via luftkanaler i Softwalk-systemet for hvert skritt... Totalt fraværende info hos både Skoringen og Eurosko!
  8. Vikeplikt fra venstre (de som er i rundkjøringen) når du skal inn i en rundkjøring. Hvis det er flere felt i rundkjøringen så gjelder vikeplikt ved feltskifte. Er det ikke merket to felt men rundkjøringen er bred nok til to felt, skal det kjøres som om det var markert to felt. Full kasko dekker også om du har skyld. Når regningen for din og motpartens er klar kan du velge å ta denne regningen og unngår da bonustap. Men som regel blir skader fort dyre, så da lønner det seg å ta et bonustap. Regress kan bli aktuelt dersom det grov uaktsomhet eller f.eks. rus-kjøring er vel det mest aktuelle.
  9. Norge trenger en modernisering av HV; dvs moderne våpen, droner og trening. Pluss en organisering som ikke er så tradisjonell (=sårbar)
  10. Putin er som et glatt såpestykke i dusjen, skvetter unna noe fast og håndgripelig. Legg merke til at han bare nevner at Abu Dhabi i November kan være aktuelt… kjent knep med stadige utsettelser… det kalles skyvepølse… I mellomtiden fortsetter angrepene for fullt i mens Donald og Elon aktivt hjelper Russland ved å stoppe våpen vestlige land har betalt for, ikke dele info om russiske angrep og strupe ned Starlink Går vi tilbake til Nansen-tiden (1932-33) ble mellom 3 og 4 millioner ukrainere sultet i hjel av Stalin som beordret all mat produsert der til Moskva og den politiske eliten pga totalt feilslått jordbruks-diktatur som ga matmangel i hele Sovjetsamveldet
  11. Witkoff later jo ikke engang som han prøver. Skryter av Putin og brukte nok besøket til å diskutere egne og andres inesteringer i Russland. Bortkastede skattepenger med all ekstra sikkerhet etc
  12. Muligens nevnt før i tråden, men underkommunisert. Trump har finansiert investering i en ny wolfram-gruve (= tungsten på engelsk) i Kazakhstan der to av hans sønner er på eiersiden. Kazakhstan er Putin-vennlig og har utstrakt økonomisk samarbeid med Russland. $1,6 milliarder (ca 15 milliarder norske kroner) av amerikanske skattebetaleres penger brukes altså til Trumps egen familie Denne var godt laget, morsom og treffende: https://www.youtube.com/shorts/sWYcWNc0dV0
  13. Skjer nok ikke noe med Tesla-salget i Norge. Bilkjøperne er bevisstløse eller bevisst upolitiske i forhold til negative konsekvenser i andre land. Alt som ikke rammer en selv...
  14. Facebook er jo ganske medvirkende til at kaprede kontoer får leve videre og poste meninger som ser ut som om de kommer fra norske personer, men egentlig kan være styrt av en troll-fabrikk. Min fars konto ble kapret et par år før han gikk bort. Kontoen lever videre med ny "bursdag" 2 Des 1960 (han var 1940 modell og annen dato) og ser denne kontoen er medlem i veldig mange grupper. Deriblant FOR (Fred og Rettferdiget) som jeg tror han ikke var med i, ("Putin er djevelen selv" sa han mens han levde) og en annen som jeg ser når jeg scroller på profilen "NAV bryter EMK" som er en protestgruppe som kan brukes mot våre velferdsordninger. (Symptomatisk for konspi-demonstranter foran Stortinget som hadde plakater "VI LEVER I ET DIKTATUR", som tillates fordi vi ikke er et diktatur. I Russland hadde de blitt kastet rett i fengsel...) Mange av gruppene er private så har ingen peiling på om kontoen er aktiv og poster eller bare er kapret for å melde seg inn i div grupper og brukes til påvirkning på et senere tidspunkt foran neste valg f.eks. Facebook kunne hindret denne typen kapring ganske enkelt ved å ha en overlapps-periode for "Glemt passord" der tidligere registrert telefonnummer får sendt koden først, i en periode (uke el mnd) etter at kapreren har endret passord og telefonnummer - og at nytt telefonnummer som kapreren har registrert ugyldiggjøres og evt registreres av Fb som potensiell pirat/svindler, når det viser seg at opprinnelig telefon/eier fortsatt er aktiv. Men det er null vilje til slikt i Fb.
×
×
  • Opprett ny...