Aetius Skrevet 14. oktober 2004 Skrevet 14. oktober 2004 Jeg har "fått i oppdrag" å reinstallere Windows XP på en kompis sin Compaq Evo N400c, men etter å ha formatert harddisken har jeg oppdaget at den nekter å boote fra USB-CD-spilleren. Maskinen har ingen floppy drive, og jeg har heller ikke en docking-stasjon eller portreplikator tilgjengelig. Noen som kan hjelpe meg?
kingpinX2 Skrevet 14. oktober 2004 Skrevet 14. oktober 2004 (endret) Hvis du vil at den skal boote i dos, så må du inn i bios og skru på USB legacy support. Så vil den boote fra USB. Endret 14. oktober 2004 av kingpinX2
Aetius Skrevet 15. oktober 2004 Forfatter Skrevet 15. oktober 2004 Problemet er at USB Legacy Support er satt til enabled allerede, men deen booter likevel ikke fra USB-CD-ROMen.
Junior19 Skrevet 15. oktober 2004 Skrevet 15. oktober 2004 Problemet er at USB Legacy Support er satt til enabled allerede, men deen booter likevel ikke fra USB-CD-ROMen. trykk F6 under oppstart og sjekk om den finner cd-rom'en i boot-order.
JoKr Skrevet 15. oktober 2004 Skrevet 15. oktober 2004 Jeg hadde samme problemet med min, at den krasjet under xp install (98 er på org). Måtte vente helt til jeg fikk tak i en dockingstasjon før jeg fikk det til. Alternativer jeg tenkte på, når jeg hadde 0 på HDD etter krasj ; Ta ut HDD, installere win98 igjen, sette i CPQ'en, installere XP over nettverket (kopierer over alle filer og starter opp med neste restart som CD'en var i, du får også lov til å formatere med NTFS uten krøll). Evt. hvis du lige pludselig skulle forbi københavn, så må du mer enn gjerne låne dockingen.
Aetius Skrevet 15. oktober 2004 Forfatter Skrevet 15. oktober 2004 (endret) Ta ut HDD, installere win98 igjen, sette i CPQ'en Skal ikke være noe problem å ta ut harddisken og få kopiert ting over på den (har ymse adaptere), men hvordan hjelper det meg mht installasjon av OS? Jeg mener, jeg må jo uansett få en eller annen form for boot-sector på HD, right? PS! Takker for tilbudet ang Kjøbenhavn, men jeg sitter i London, så det blir kanskje litt upraktisk. Endret 15. oktober 2004 av Aetius
JoKr Skrevet 15. oktober 2004 Skrevet 15. oktober 2004 Hvis du har en annen Laptop med CD som du kan sette den i, eller en stasjonær og bruker en 3.5" -> 2.5" adapter; så installer Win98 på HDD. Grunnen til at jeg anbefaler det først, er fordi når du bytter ut HDD med system til ny maskin så må du kjøre repair så blir det ikke clean install, og hvis stasjonær er det noen laptop kjekke ting som ikke er auto. Sett i HDD tilbake i 400c'en. Kjør opp med Win98 og maskinen fungerer ok nok. Sett opp nettverk på maskinen, mot en annen maskin hvor winXP cd'en er. Kjør install. Install kopierer over til laptop'en, alle filer som behøvs. Den restarter, og vips, så er det som om CD'en var i maskinen. Formater til NTFS om du vil, (sletter ikke filene som er der allerede), så fortsetter den som en vanlig install. Så er den klar.
Aetius Skrevet 15. oktober 2004 Forfatter Skrevet 15. oktober 2004 Høres ikke ideelt ut, men hvis det er eneste utvei, så får jeg prøve det. Av og til er det kjipt å være venners utvalgte datakonsulent. :-(
veggiss Skrevet 15. oktober 2004 Skrevet 15. oktober 2004 den kan vel også boote fra nettverk såvidt jeg vet.
Aetius Skrevet 17. oktober 2004 Forfatter Skrevet 17. oktober 2004 (endret) Okay, status så langt: Får ikke til å ta ut harddisken. Maskinen er ikke min, og jeg vil helst ikke knekke noe. Den nekter å boote fra USB-enheter eller nettverk. Ved oppstart går den direkte til "NTDLR is missing". Noen forslag? EDIT: Problem løst! Var skammelig enkelt, egentlig. Var bare jeg som ikke la merke til at ESC=cancel og F10=Accept changes, så jeg brukte ESC konsekvent... Endret 17. oktober 2004 av Aetius
TEE Skrevet 18. oktober 2004 Skrevet 18. oktober 2004 EDIT: Problem løst! Var skammelig enkelt, egentlig. Var bare jeg som ikke la merke til at ESC=cancel og F10=Accept changes, så jeg brukte ESC konsekvent... Sånne feil er ganske vanlig. Har alltid noen få iløpet av en vanlig arbeidsdag som gjør slikt. Og da gjerne forhandlere som ringer inn lettere sure fordi vi stiller spørsmål om de har husket nettopp slike ting :!:
JoKr Skrevet 20. oktober 2004 Skrevet 20. oktober 2004 Fikk du boot'e fra alm eksternt usb cd-drev på den? Til slutt?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå