Gå til innhold
Trenger du hjelp med internett og nettverk? Still spørsmål her ×

Lovlig å share?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg skal snart koble meg til med ADSL og vil kanskje begynne å bruke DC++ :whistle: så lurer jeg på. Hva er det egentlig lov å dele. Hørte for noen måneder siden at en av forumbrukerene hadde fått mail fra en filmprodusent om at han hadde den fila som var ulovlig og isp'en hans var blitt kontakta. OG jeg vil helst ikke dele noe som ikke er lov for er jo litt kjipt å bli tatt. Er det noen fare forresten. Stor altså???

 

takker for svar ;)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Slik jeg har forstått det:

 

Ting som er beskyttet av copyright er ikke lov til å dele uten tillatelse. Stort sett kan du bare dele ting som er shareware og som du selv har rettighet til.

 

Dersom du skal benytte deg av DC++, så sliter du egentlig litt hvis du ikke vil dele noe "ulovlig". Det er nemlig som oftest minimumsgrenser for hvor mye du må dele (du kan ikke bare dele "søppel").

Skrevet
Det er ikke lov til å dele noe det er copyright på... Du kan laste ned alt du vil, men ikke dele.

Det er nok ikke helt lovlig å laste ned/oppbevare heller - men dette ligger nok litt i gråsonen.

Skrevet (endret)

Du kan dele demoer av spill, bilder, lovlige programmer, og hjemmelaget film.

Ellers alt som du har laget, og som ikke er copyrightet til noen andre.

 

Sjangsen for å bli tatt fordi du laster ned noe ulovlig er ikke veldig stor,

men jeg vil anbefale å kjøpe det du skal ha i butikken.

 

Edit: å dæven så raske dere er til å poste her da! :blush:

Endret av fargoth
Skrevet

Etter det jeg har lest så er det faktisk lov til å laste ned nesten hva du vil hvis du bor i norge. Men du kan ikke dele noe som er copyright. Sant det ja.

Skrevet
Etter det jeg har lest så er det faktisk lov til å laste ned nesten hva du vil hvis du bor i norge. Men du kan ikke dele noe som er copyright. Sant det ja.

Det er stor forskjell på å dele programvare og musikk/film. Musikk/film er lovlig å laste ned, programvare er det ikke.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...