Gå til innhold

Seagate eller Western


xmd

Anbefalte innlegg

Skrevet

skal ha en 200 gig disk. men skal jeg ha Seagate eller Western Digital? vil ha den som yter best

 

er det smartere å ha 2 disker enn å ha 1?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

seagate baracuda 200gb harddisken (sata) kan jeg sterkt annbefale.

 

His du har 2 disker kan du kjøre dem i raid og dermed få en del bedre ytelse (teoretisk dobblelt så raskt).

Skrevet
seagate baracuda 200gb harddisken (sata) kan jeg sterkt annbefale.

 

His du har 2 disker kan du kjøre dem i raid og dermed få en del bedre ytelse (teoretisk dobblelt så raskt).

For best ytelse av WD og Seagate så velger du WD

 

For ennå bedre ytelse så velger du Hitachi.

 

For ennå bedre ytelse enn det så velger du Raptor 74GB, men da må du ned til 74GB kapasitet.

 

Hvis ytelse er prioritet en og støy ikke er prioritert så er klart WD et bedre valg enn Seagate.

 

Raid gir ikke automatisk bedre ytelse, men noen raidnivåer kan gi litt bedre ytelse i bestemte situasjoner. Hovedsaken med raid er sikkerhet, men det kan jeg ikke se at du har på prioriteringslista di.

Skrevet

Jeg ble litt nyskjerrig på hva du skal bruke disken til. Det er ikke mange hjemmebrukere som har bruk for en kombinasjon av høy ytelse OG stor kapasitet. OS + innstallerte spill og programmer kommer svært skjelden i nærheten av så store størrelser at en 74GB Raptor blir for lite. Raptoren gir klart best ytelse så den er absolutt å foretrekke fremfor de to 200GB-diskene.

 

Hvis det kun er lagringskapasitet for filer over 1MB du er ute etter så er det ingen forskjell i ytelse på noen av dagens disker. Da kan du like gjerne gå for en 5400rpm for å få ned prisen og likevel ikke merke noe lavere ytelse.

Skrevet

Oki.. Du kan også vurdere å kjøpe to disker. F.eks en liten og rask til OS, spill og programmer, og en stor til filmer, musikk og slikt. Hvis du har en disk fra før også så kan du bruke den som backupløsning også.

Skrevet

har en 160 gig western fra før. vurderer å bruke den også. men det er en IDE disk og ikke s-ata. vil denne være flaskehals med en s-ata disk?

Skrevet

Nei, det blir ikke noen merkbar "flaskehals" i forhold til SATA-disken, men det kan redusere ytelsen på visse oppgaver med littegranne. Det viktigste er at OS-disken (inkl. innstallert programvare og spill) er passe rask. (7200rpm og 8MB cache er to relativt viktige faktorer)

 

cache, rpm, sata osv spiller ingen praktisk rolle for ytelsen til oppbevaringsdisken.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...