kimare Skrevet 24. april 2020 Skrevet 24. april 2020 Har en Synology DS413j som begynner å bli moden for utskifting. Det enkle er selvfølgelig å kjøpe en ny Synology eller en Asustor. Men jeg har tilgang på OWC Mercury Pro Qx2 kabinett. Er det en ide å bygge egen server med unraid eller FreeNAS? Skal kjøre raid med backup av bilder. Samt kunne takle 2-3 streams av 1080p video-filer kjørt gjennom Plex/ Emby. Er det noen som lyst til å komme med forslag til oppsett? Er blank her.
Wisd0m Skrevet 24. april 2020 Skrevet 24. april 2020 Regnet på strømkostnadene? 50W*8760h/år*5år = 2190 kWh. Anslagsvis 2000 kroner. Kanskje lager du et system som bruker litt mindre osv. Så las oss runde helt ned til 1500 kroner, men ikke overse denne kostnaden.
kimare Skrevet 24. april 2020 Forfatter Skrevet 24. april 2020 Wisd0m skrev (6 timer siden): Regnet på strømkostnadene? 50W*8760h/år*5år = 2190 kWh. Anslagsvis 2000 kroner. Kanskje lager du et system som bruker litt mindre osv. Så las oss runde helt ned til 1500 kroner, men ikke overse denne kostnaden. Greit poeng det. Har du tatt spesielt utgangspunkt i et oppsett med dette kabinettet, alle selvbygde servere eller NAS generelt?
NULL Skrevet 24. april 2020 Skrevet 24. april 2020 Husk at den summen er over 5 år. Og deler av året trenger du varmen ? Når Plex her nevnes, er det aktuelt å bruke transkoding på NASen?
kimare Skrevet 25. april 2020 Forfatter Skrevet 25. april 2020 (endret) NULL skrev (13 timer siden): Husk at den summen er over 5 år. Og deler av året trenger du varmen ? Når Plex her nevnes, er det aktuelt å bruke transkoding på NASen? Jeg så det var over 5 år, det var derfor jeg hadde håpet han kunne svart på hva som var utgangspunktet for utregningen. Har fått tilbud fra en lokal pc-bygger på en server med Intel i6100 8gb ram i et fractal 304 node kabinett. ferdig satt opp med xpenology.Til 3000,-.Synes i utgangspunktet denne er fyisk i største laget, men skal se litt nærmere på det. Vi har eple enheter i husstanden slik at det blir nok tidvisbehov for transkoding. Endret 25. april 2020 av kimare
NULL Skrevet 25. april 2020 Skrevet 25. april 2020 Ikke praktiske erfaringer med XPEnology, men blir jo en litt "hack"-løsning som muligens kan kreve litt å holde vedlikehold, med mindre man ikke synes det er helt ok å kjøre med utdaterte programvare som kan ha sine utfordringer etter hvert.
kimare Skrevet 25. april 2020 Forfatter Skrevet 25. april 2020 NULL skrev (1 time siden): Ikke praktiske erfaringer med XPEnology, men blir jo en litt "hack"-løsning som muligens kan kreve litt å holde vedlikehold, med mindre man ikke synes det er helt ok å kjøre med utdaterte programvare som kan ha sine utfordringer etter hvert. Jeg får se på det. Alternativene er FreeNAS eller unraid.
olavrb Skrevet 25. april 2020 Skrevet 25. april 2020 Han her tilbyr mye interessant lesing for DIY-NAS-bygging: https://blog.briancmoses.com/2019/11/diy-nas-econonas-2019.html (har mange byggposter flere år tilbake).
NULL Skrevet 25. april 2020 Skrevet 25. april 2020 1 hour ago, kimare said: Jeg får se på det. Alternativene er FreeNAS eller unraid. OpenMediaVault?
BearCat Skrevet 27. april 2020 Skrevet 27. april 2020 On 4/24/2020 at 12:46 PM, kimare said: Men jeg har tilgang på OWC Mercury Pro Qx2 kabinett. Er det en ide å bygge egen server med unraid eller FreeNAS? Dersom du ønsker å bygge en server, basert på dette kabinettet vil du nok slite litt, begrenset plass til hovedkort så da blir det 2 bokser.
NULL Skrevet 27. april 2020 Skrevet 27. april 2020 1 hour ago, BearCat said: Dersom du ønsker å bygge en server, basert på dette kabinettet vil du nok slite litt, begrenset plass til hovedkort så da blir det 2 bokser. Vil anta han mente at dette skulle være diskløsningen koblet til en PC. F.eks. kan du jo kombinere denne med en ganske enkel mini-pc, og så vil du ha en NAS. Får jo eksempelvis ganske rimelige Celeron-baserte NUC-er.
BearCat Skrevet 27. april 2020 Skrevet 27. april 2020 4 hours ago, NULL said: F.eks. kan du jo kombinere denne med en ganske enkel mini-pc, og så vil du ha en NAS. Strengt tatt, vil vel det være en DAS løsning ? som du så kan dele på nett. Dersom OP synes at at en NAS basert på Fractal 304 Node blir i største laget, så vil en 2delt løsning kanskje være uhensiktsmessig. Selv har jeg et XPEnology bygg, i det nevnte 304 kabinettet, som ikke er så mye større enn det "må" være for å få plass til 6*3,5" disker.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå