Gå til innhold

[Løst-ish] Konvertere flac til mp3, hvor mye plass?


sevs

Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Har 1578 (47,9GB) sanger i flac som jeg vil konvertere til 320kbps mp3. Hvor mye diskplass vil dette ta?

Endret av sevs
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det er feil, gavekort. 320Kbit/s CBR MP3 tar nok noe sånt som 20-25% av plassen til FLAC (som ofte ligger på ca. 900-1100Kbit/s).

Skrevet (endret)

Det er veldig varierende på hvilken type musikk det er og sampling-rate.

 

10% til 25% (som dekker både ditt og mitt estimat) av størrelsen til FLAC er ikke feil. Det er en røff estimering, da det er veldig vanskelig å finne ut hvor mye som kan komprimeres.

Endret av Gavekort
Skrevet

Gavekort: 320Kbit MP3 er CBR (constant bitrate), så det er absolutt ikke noen annen variabel enn sanglengde som avgør filstørrelse. 30 sekunder sang i FLAC (uavhengig av hva slags komprimering/bitrate) konvertert til 320Kbit MP3 er 9600Kbit/1200Kbyte.

Skrevet

"Normale" FLAC-filer, som jeg nevnte i førsteposten min, ligger på 900-1100Kbit/s i snitt. Om vi tar det til følge så stemmer det jeg har skrevet hele veien. Om du tenker på "hi-rez" >48Khz, 24bit så stemmer ditt regnestykke bedre, men det er ikke normalen blandt FLAC.

 

For enkelhetens skyld kan du jo sammenligne en FLAC-fil på 1100Kbit/s i snitt, og en MP3-fil på 320Kbit/s CBR og fortelle meg hvor stor differansen er i prosent? :)

Skrevet (endret)

I følge j-- blir flac-samlingen min (på 121t 58m) 2.79159546 gigabytes i mp3/320kbps.

Endret av sevs
Skrevet (endret)

"Normale" FLAC-filer, som jeg nevnte i førsteposten min, ligger på 900-1100Kbit/s i snitt.

 

Jeg tror det er der problemet ligger. Vi driver å flisespikker på noe ingen av oss kan si sikkert, og jeg baserer mine utregninger på et helt annet FLAC-bibliotek enn det du har. Det er derfor jeg sier at det varierer på typen musikk.

Min samling av klassisk musikk har en samplerate på 98KHz og 2200-2800Kbit/s. Jeg har electronica på 48KHz og snitt på 2000Kbit/s og 44,1KHz rock på 1100Kbit/s. Jeg har til og med FLAC-sanger på 500Kbit/s. Når disse blir konvertert til MP3 så blir de relativt like i størrelse, men komprimerings-forholdet mellom min symfonimusikk på 2800Kbit og Tool-sanger på 500Kbit/s vil forsatt være forskjellig om begge sangene ender opp på en konstant bitrate på 320.

 

Poenget mitt er at det er vanskelig å estimere hvor stort det blir. Det blir helt sikkert ikke ti ganger mindre slik som jeg sa, men "your guess is as good as mine".

Endret av Gavekort

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...