nesnaHnurgiS Skrevet 10. desember 2011 Skrevet 10. desember 2011 Jeg ser at det er massevis av filtere som kan settes på objektivene, bl.a. UV-filter. Har gått ut i fra at det er for å beskytte objektivet mot UV-stråler, men hva med alle de andre filtrene?
Dr. Brodsky Skrevet 10. desember 2011 Skrevet 10. desember 2011 (endret) UV-filter har ingen funksjon på digitale kamera, da disse har UV-filter innebygget. Mange selgere vil nok prøve å lure deg til å kjøpe et allikevel, for eksempel for å beskytte frontelementet på objektivet, men om dette faktisk gir noe ekstra beskyttelse er langt i fra dokumentert. Med mindre du bruker kameraet i for eksempel sandstorm eller lignende ville jeg ikke tenkt mer på UV-filter. Det finnes også det de kaller beskyttelsesfilter, dette er samme tullet. Polariseringsfilter kan du lese om her. NDfilter brukes for å dempe belysningen, for å kunne bruke lengre lukkertider enn du ville fått ellers. Det finnes også graderte filtre du kan bruke for å for eksempel gjevne ut kontrasten mellom landskap på himmel. Endret 10. desember 2011 av Må jeg?
ilpostino Skrevet 29. desember 2011 Skrevet 29. desember 2011 UV-filter har ingen funksjon på digitale kamera, da disse har UV-filter innebygget. Mange selgere vil nok prøve å lure deg til å kjøpe et allikevel, for eksempel for å beskytte frontelementet på objektivet, men om dette faktisk gir noe ekstra beskyttelse er langt i fra dokumentert. Med mindre du bruker kameraet i for eksempel sandstorm eller lignende ville jeg ikke tenkt mer på UV-filter. Det finnes også det de kaller beskyttelsesfilter, dette er samme tullet. jeg har et 8000-kroners objektiv som ble "reddet" av at jeg hadde på et UV-filter som tok støyten da det falt i bakken så helt tullet er det ikke. jeg bruker dog ikke UV-filter lenger og har heller på solblenderen når kameraet er i bruk. som nevnt over er strengt tatt Polariseringsfilter og ND-filter de eneste filterne du kan komme til å trenge litt avhengig av hva du ønsker å oppnå. alle andre filtre kan du legge på i ettertid i Photoshop eller tilsvarende.
nesnaHnurgiS Skrevet 29. desember 2011 Forfatter Skrevet 29. desember 2011 Vil polariseringsfilter ta bort sånne lyssirkler som kan komme på bildene? Eller er det til gjenskinn i vann o.l.?
Trondster Skrevet 29. desember 2011 Skrevet 29. desember 2011 (endret) Polariseringsfiltre er for å kontrollere gjenskinn og refleksjoner i vann og lignende. Hvis du snakker om flare, så vil filtre generelt øke mengden flare, ikke minske det - spesielt dårlige filtre. For å unngå flare - unngå at sterkt lys treffer frontelementet - bruk solblender og ta av eventuelt UV-filter. Det er beskrevet litt om filtre her. De viktigste er gråfiltre (ND-filtre) som gjør hele bildet mørkere og muliggjør lange lukkertid, graduerte gråfiltre (GND-filtre) som gjør deler av bildet mørkere så himmelen ikke blir overeksponert, og polariseringsfiltre, som gjør det mulig å kontrollere reflekser - akkurat som polariserte solbriller. Endret 29. desember 2011 av Trondster
nesnaHnurgiS Skrevet 29. desember 2011 Forfatter Skrevet 29. desember 2011 (endret) Flott! Nå har jeg lest litt i flere tråder også fant jeg denne som var ganske interessant: https://www.diskusjon.no/index.php?showtopic=1152866 Edit: mon tro om de filtrene jeg fikk igår (kjøpt billig på eBay) bare går rett i søpla... Endret 29. desember 2011 av nesnaHnurgiS 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå