Gå til innhold

Mac-virus herjer


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Vet ikke hvordan det er med Mac-versjonen siden den benytter Apples Java, men på Linux krever det en gammel versjon av Java og det kan enkelt stoppes ved å starte maskinen på nytt.

 

Mer info :)

Skrevet

Dette er et godt eksempel på hvorfor man ikke skal lage sin egen implementasjon av noe som eksisterer. Det er så godt som umulig å henge med og da kan slike ting som dette skje, i tillegg til andre problemer.

 

Men går det ikke an å kjøre inn sun/oracle sin java på mac?

Skrevet

Dette er et godt eksempel på hvorfor man ikke skal lage sin egen implementasjon av noe som eksisterer. Det er så godt som umulig å henge med og da kan slike ting som dette skje, i tillegg til andre problemer.

 

Men går det ikke an å kjøre inn sun/oracle sin java på mac?

 

Sun/Oracle porter ikke Java til Mac, så derfor må Apple gjøre det.

Skrevet

"Duster med windows, vi noobs med mac får aldri virus."

De som påstår at OS X-brukere ikke trenger å bekymre seg for virus og andre uhumskheter er idioter, og fortjener ikke bedre.

 

 

Eid. Lurer på om noen har godde å lage brukbar antivirus..

Les artikkelen så ser du at ja, det er det noen som har gjort. ;)

  • Liker 1
Skrevet (endret)
Dette må jo være løgn, det finnes da vel ikke virus på MAC? :innocent:

Joda, det finnes virus for Mac OSX. De er vel med dette oppe i 9 stk alt i alt nå, når man regner med alle som har kommet til siden 10.0-versjonen av OSX, som ble lansert i januar 2001. Felles for de alle (inkludert dette nye Java-viruset) er at de ikke kan installere seg selv, men krever at brukeren taster inn maskinens adminpassord og godkjenner installasjonen. Enhver våken bruker er derfor en like god beskyttelse mot virus som et antivirusprogram.

 

Men 9 stk, hvorav ingen klarer å installere seg selv, i forhold til et par hundre tusen Windows-virus, hvorav en hel drøss installerer seg selv uten brukergodkjenning ... da er Mac OSX i praksis virusfritt.

 

PS: Det heter Mac (kortversjonen av Macintosh).

MAC er noe annet, nemlig en Media Access Control-adresse, noe som brukes innen nettverk (også Windows-nettverk).

Endret av SeaLion
  • Liker 1
Skrevet
Hehe. Det kommer nok fler med tiden.

Javisst, og med en takt på 1 nytt virus per år, så er det like mange Mac-virus om et par hundre tusen år som det er Windows-virus. Forutsatt at det ikke dukker opp noen flere Windows-virus i den samme tidsperioden. :whistle:

Skrevet

Et virus er ikke det samme som en orm og en trojaner! Disse har en felles betegnelse, og det er skadelig kode, og det er jaggu på tide at vi får dette rett for en gangs skyld.

Skrevet (endret)
Vet du hvorfor? Fordi så få bruker mac at de ikke gidder å lage virus!

I første kvartal i år solgte Apple 2,94 millioner datamaskiner (iPod og iPhone ikke medregnet), noe som utgjør ca 3,6 % av verdensmarkedet for PC-er. Apple selger flere datamaskiner enn Toshiba. På USA-markedet er Apple nå den femte største PC-produsenten. Apple har hatt en salgsøkning per år på ca 33% de siste årene, mot den generelle økningen for PC-er totalt på ca 25%.

 

Og Mac-maskinene har jevnt over lengre brukstid enn andre PC-er, på verdenstatistikker over nettbrukere er Mac-andelen nå over 6,5%, det vil si at det på verdensbasis er 1 Mac-bruker per 15 PC-brukere. Mac OSX har en større markedsandel enn Linux. I Japan, Europa og USA er Mac-andelen større enn i resten av verden.

 

Både Mac OSX og Linux er begge basert på en BSD-unix-kjerne. Også for Linux er virusandelen svært lav, selv i forhold til antall brukere.

 

Retting: Linux er ikke BSD-basert, se https://www.diskusjon.no/index.php?showtopic=1271281&view=findpost&p=16402155

Endret av SeaLion
Skrevet

"Popularity is a bitch"

 

Uansett så ligger vel hovedansvaret for infeksjoner hos brukeren selv, uavhengig av hvilket OS du bruker. Etter mange erfaringer i mine tidligere år lærer man raskt hva man holder seg unna. Har ikke hatt noe virus/spyware på flere år. Installerer og kjører en virus skann ca 1 gang i året, så er det vekk med den. Kanskje litt idioti fra min side, men jeg ser ikke grunnen til å beholde det.

 

Men kun 9 stk for OSX synes jeg var litt i minste laget selv om tallet er relativt lavt.

 

http://www.iantivirus.com/threats/

Skrevet

Både Mac OSX og Linux er begge basert på en BSD-unix-kjerne.

 

Bullshit. Linux er skrevet fra bunnen av, ment for å være et mer eller mindre Unix-kompatibelt operativsystem.

BSD er derimot en gren av faktiske Unix.

 

On-topic: Skadlig kode er noe som kan lages for alle plattformer, og hvorfor man fortsatt lager et stort nummer av det er for meg et mysterium.

 

Mesteparten av skadelig kode for Windows (av det som er mest aktuelt for tiden) spres forøvrig på samme måten som koden denne artikkelen omhandler, men da hyler ingen fra OSX- og OSS-leirene om hva man kaller det. Dobbeltmoral, que?

 

I det hele tatt - kast den religiøse tilnærmingen til operativsystemer i søpla, og begynn å bruke alle tre  :love:

 

Alle har sine styrker og svakheter, og man trenger ikke å være "mutually exclusive" når det kommer til valg av OS.

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...