Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Prøver å finne ut om jeg trenger flere CAL. (Windows Server 2003)

 

Skjønner ikke helt bruken av CAL. Brukes disse kun når det er Terminal Server ?

 

Hvis jeg har en server som brukere logger seg på (deling av filer) uten å logge seg på domenekontroller, brukes det CAL da ?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

CAL -> Client Access License

TSCAL -> Terminal Services CAL

 

Alle maskiner (eller brukere) som kobler seg mot en Windows server trenger en CAL. Alle som skal koble seg mot en Windows Terminalserver trenger en TSCAL i tillegg.

 

Les mer her eller her

Skrevet

Men hvis alle personer som skal bruke maskinen bruker samme brukernavn/passord, trenger jeg kun 1 stk CAL til den brukerkontoen ?

Skrevet

Hvis jeg tolker reglene korrekt så er svaret på det der ja. Spørsmålet er bare om antall problemer du kommer opp i ved å ha alle brukere pålogget som en bruker samtidig er verdt besparelsen ved å ha kun en CAL.

Skrevet

Microsoft regner vel antall tilkoblinger, ikke antall AD-brukere? Altså vil vel fem tilkoblinger fra samme AD-bruker, men fem ulike faktiske brukere generere behov for fem lisenser?

Skrevet
Microsoft regner vel antall tilkoblinger, ikke antall AD-brukere? Altså vil vel fem tilkoblinger fra samme AD-bruker, men fem ulike faktiske brukere generere behov for fem lisenser?

 

De teller(telte?) ikke concurrent users på TSCALene sine hvertfall. Det er alltid like artig når man kjørte Citrix og trengte 100 Citrix-lisenser og 300 TSCALer.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...