Gå til innhold

freedomseeker

Medlemmer
  • Innlegg

    1 828
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av freedomseeker

  1. Vi kommer nok ikke videre i denne diskusjonen. Fakta er at det amerikanske markedet er så viktig at produsentene tilpasser seg for å ikke miste det. Vi ser tydelig hvordan de flytter produksjonen ut av Kina og over til land som Taiwan, Vietnam, eller til og med direkte til USA, utelukkende for å unngå toll. At de tar regningen eller gjør grep, er et faktum.
  2. https://www.document.no/2026/02/20/strateg-for-frankrikes-regjering-vil-ha-30-prosent-toll-pa-varer-fra-kina/ Hvis ikke Europa beskytter seg mot Kinas eksport, vil det sette europeisk industri i en dødelig fare, sier Clément Beaune, som leder den franske regjeringens viktigste organ for strategisk planlegging. Haut-Commissariat à la Stratégie et au Plan (HCSP) har gått under forskjellige navn siden andre verdenskrig, men har hele tiden vært en innflytelsesrik regjeringsetat for strategisk analyse og planlegging. Det var da HCSP nylig la frem en rapport om trusselen fra Kina, at Beune gav en uttalelse til TF1 som også er omtalt i Le Figaro: «Kinesiske kostnader er 30 til 40 % lavere enn europeiske kostnader (…) hvis vi ikke reagerer på dette med et massivt handelsskjold, vil det være en livsfare for vår industri i Europa», forklarte den tidligere ministeren. For å kompensere for dette vil Beaune ha 30 prosents toll på import av kinesiske varer. Dette vil beskytte arbeidsplasser, mener den franske regjeringens sjefstrateg. «Hvis vi blokkerer kinesisk konkurranse, vil arbeidsplassene forbli i Frankrike og Europa», sa han og anførte at «i Tyskland går 10.000 arbeidsplasser tapt hver måned». Han avviser at dette er ugunstig for folk i Frankrike: På spørsmål fra TF1 om prisøkningen som denne tollen kan føre til på prisene i Europa, svarte Clément Beaune at «hvis titusenvis av arbeidsplasser går tapt i morgen, (…) vil forbrukerne ganske enkelt ikke lenger ha midler til å konsumere». Derimot advarer han mot å la det skure: «En fjerdedel av den franske eksporten ser ut til å være direkte truet. For Tyskland er en tredjedel av eksporten og til og med to tredjedeler av den innenlandske produksjonen direkte truet av kinesiske konkurrenter.» Ifølge Beaune må Europa gjøre dyptgripende endringer for ikke å havne i denne dødsspiralen, skriver Le Figaro
  3. Hvis tollen automatisk fører til høyere priser for forbrukerne, hvorfor er da inflasjonen lavere i USA enn i Norge? Prisene stiger jo raskere her. Kan det rett og slett hende at USA er et så viktig marked at de utenlandske produsentene velger å svelge regningen selv? For hvis ikke, ville jo ting utvilsomt blitt mye dyrere der borte.
  4. Hvis det rammer vanlige borgere så veldig hardt, hvordan kan det da ha seg at inflasjonen i Norge for varer er høyere enn i USA?
  5. Det er dessverre fort gjort å havne i feil miljø, spesielt i byer/galehus som Oslo. https://no.wikipedia.org/wiki/Satudarah_MC Nordmenn som trekkes mot disse miljøene preges ofte av en grunnleggende sårbarhet knyttet til rusavhengighet eller bakenforliggende psykologiske problemer.
  6. Jeg ville ha vært litt varsom med Fluid Film rundt elektriske kontakter, da gummipakninger som holder dem vanntette kan svelle. Inni kanaler og på utsatte steder er det derimot en klar fordel. Problemet med Tectyl og lignende masser er at de over tid blir harde. Hvis det kommer fuktighet under massen, vil den holde på fuktigheten slik at det ruster uten at det er synlig.
  7. Det er jo flott at isbjørnene tross alt klarer seg strålende. Ifølge gamle spådommer fra disse statssubsidierte klimaforskerne, skulle de jo ha hatt det helt forferdelig nå, ja nærmest utryddet.
  8. Igjen, under dinosaurtiden var nivået av CO2 hele sju ganger høyere enn i dag. På den tiden var planeten ekstremt grønn, og dyrene ble enorme.
  9. Ja, enkelte land, som Kina, har hatt rask og ukontrollert økning i sine utslipp. Men hvis CO2 nivået generelt hadde falt drastisk, ville vi hatt et stort problem. Som alle lærte på barneskolen, er CO2 en helt essensiell del av fotosyntesen. Om nivået hadde stupt, ville vi ikke bare fått en kaldere planet, men også en gråere planet. På grunn av vulkanaktivitet var CO2-nivået i atmosfæren under dinosaurtiden opptil sju ganger høyere enn i dag, noe som kan beskrives som et gigantisk drivhus. Nå er det nok ingen som ønsker seg slike tilstander, men at menneskeheten befinner seg i en eksistensiell krise på grunn av utslippene, er for meg en helt absurd logikk. Hadde vi kuttet ut bruk av olje til industri og maskiner, ville vi tvert imot utløst en global sultkatastrofe.
  10. Når dødstallene fra naturkatastrofer stuper så dramatisk, tyder det rett og slett på færre sultkatastrofer i kjølvannet av ekstremvær. Til tross for at vi blir flere mennesker, redder vi liv gjennom en grønnere planet, industrialisering og moderne hjelpemidler som kunstgjødsel.
  11. Takk for at du påpekte dette, jeg har nå endret innlegget. Jeg anså sannsynligheten for at det var en nordmann som forsvinnende liten, ettersom det er snakk om MC klubben Comanches/Satudarah og et bestillingsdrap av typen man ofte ser i innvandrermiljøer.
  12. En 36 år gammel nordmann er dømt til 13 års fengsel i Danmark for to drapsforsøk. "Dommen falt i tingretten i København fredag. I den ene saken forsøkte han å skyte en 27 år gammel mann. Men skytevåpenet virket ikke Senere samme dag skjøt han en 22 år gammel mann, som ble rammet i brystet. Han ble kritisk skadet, men overlevde. I dag er han lam fra livet og ned. Mannen hadde blitt lovet 600.000 svenske kroner for oppdragene.
  13. https://humanprogress.org/2025-had-one-of-historys-lowest-extreme-weather-death-rates/ "2025 Had One of History’s Lowest Extreme Weather Death Rates Dec 31, 2025 “While the final death tolls are not yet available, reports suggest perhaps 1,600 people tragically lost their lives in these and several other events in the final two months of the year. If those estimates prove accurate, that would make 2025 among the lowest in total deaths from extreme weather events. Ever! I am cautious here because the recent decade or so has seen many years with similarly low totals — notably 2014, 2015, 2016, 2018, 2021. What we can say with some greater confidence is that the death rate from extreme weather events is the lowest ever at less than 0.8 deaths per 100,000 people (with population data from the United Nations). Only 2018 and 2015 are close. To put the death rate into perspective, consider that: in 1960 it was >320 per 100,000; in 1970, >80 per 100,000; in 1980, ~3 per 100,000; in 1990, ~1.3 per 100,000; Since 2000, six years have occurred with <1.0 deaths per 100,000 people, all since 2014. From 1970 to 2025 the death rate dropped by two orders of magnitude. This is an incredible story of human ingenuity and progress.”
  14. De trenger ikke å flytte på seg, de opererer ut fra Irland og er skattepliktige der.
  15. For det første. De kommer faktisk mer eller mindre "flatpakket" fra utlandet. Moderne datasentre bygges ofte med ferdige moduler som bare fraktes inn og plugges i strømnettet. Det skaper knapt noen norske arbeidsplasser verken under byggingen eller i driften. Og disse milliardinntektene du nevner, til hvem går de, og hvor mye av dem blir egentlig værende i Norge? Hvordan skal den norske staten i det hele tatt beregne profitten til et slikt datasenter? Disse selskapene er notorisk gode til å slippe unna med å betale minst mulig skatt. De er basert i USA og Irland, og jeg er redd for at Norge kommer til å sitte igjen med svært lite til slutt. Billig vannkraft er en begrenset ressurs, og vi kan ikke ødsle den bort på denne måten. Du tenker kanskje at jo dyrere kraft vi har, jo bedre er det, siden staten tross alt eier det meste av vannkraften. Jeg har et helt annet syn på dette. Billig kraft er et gode som burde gå til lokal verdiskapning. Det er slik vi får mest mulig igjen for naturressursene våre.
  16. https://www.finansavisen.no/teknologi/2026/02/17/8325823/meta-google-og-tiktok-bygger-datasentre-i-norge-uten-arbeidsplasser "– Vi blir bare vaktmestere for Google og Meta – Datasentre gir i beste fall noen vaktmesterjobber, mens den daglige driften styres fra internasjonale sentre. Det eneste de lokalt ansatte gjør, er å åpne opp og bytte noen servere, advarer Ørjan Stenseng. Han mener Illusjonen om at datasentre skal gi masse arbeidsplasser er en stor bløff." Dette er akkurat det samme som jeg har påpekt fra dag en. Edit: Det er også ironisk at amerikanske selskaper fritt kan forsyne seg av norske ressurser, spesielt når de ikke engang skatter til landet. Samtidig må de bygge egne kraftverk for å drive datasentrene sine hjemme i USA, landet de faktisk kommer fra.
  17. De skriver i hvert fall om temaer de andre mediene åpenbart har berøringsangst for. Når dere kommer med påstander helt uten rot i virkeligheten, blir debatten rett og slett useriøs. Jeg har nemlig sjekket opp dette, og jeg kan overhodet ikke se at Glenn Diesen har noen som helst tilknytning til Document. Glenn Diesen tilhører forøvrig venstresiden i norsk politikk.
  18. For den som har fulgt med i uavhengige medier som Document, har Mona Juuls og Terje Rød-Larsens kontakt med Epstein vært kjent i veldig mange år. Likevel er det først når Epstein-filene ble sluppet, at norske medier skriver om det. Man kan jo lure på hvorfor. For meg virker det åpenbart at de beskytter den norske eliten. Men når sakene først får internasjonal oppmerksomhet, blir mediene på mange måter satt sjakk matt og nærmest tvunget til å skrive om det. Dette skjer altså etter etterforskning i USA. Da kan man jo bare tenke seg hvor mange saker innenriks som bevisst blir skjult. Vi ser mye av det samme mønsteret med Marius Borg Høiby. Han sa bokstavelig talt rett ut at de hadde en avtale med norske medier om at de ikke skulle omtale ham i lys av narkotikasaken og lignende. Men saken ble rett og slett for stor og for godt kjent. Mediene hadde ikke noe valg. At han sa at de hadde en avtale med norske medier, kommer ikke ut av intet. Det er ikke noe man plutselig finner på der og da.
  19. På bare tre år har vi delt ut like mange statsborgerskap som hele Stavangers befolkning. Selv om jeg har visst om tallene lenge, er omfanget sjokkerende og vanskelig å ta innover seg. Det er ekstremt, og rett og slett radikalt.
  20. Dette er helt normalt og ingenting å bry seg om. Jeg har hatt titalls skjermkort opp gjennom årene, og alle har hatt coil whine i større eller mindre grad. Hos meg er faktisk strømforsyningen den største synderen, en Corsair AX850 som jeg kjøpte for 15 år siden. Den yter likevel like godt i dag som da den var ny.
  21. Denne beregningen hviler på et sviktende grunnlag. For det første baserer den seg på SSBs befolkningsframskrivinger, som historisk sett har hatt lav treffsikkerhet fordi de konsekvent forutsetter at innvandringen vil avta kraftig i nær fremtid. For det andre gir bruken av nettoinnvandring et skjevt bilde av situasjonen. Man må se nærmere på bruttotallene, altså hvor mange nye innvandrere som faktisk ankommer årlig. Når man kun ser på nettotallene, skjules det faktum at utvandringen også består av etniske nordmenn. Ofte er dette høyt kvalifisert arbeidskraft som flytter til land med strenge kompetansekrav. Vi vet at den etnisk norske befolkningen har stabilisert seg rundt 3,6 millioner. Dersom innvandringen fortsetter på dagens høye nivå, innebærer dette at etniske nordmenn vil bli en minoritet i løpet av 17,5 år.
  22. https://www.vg.no/nyheter/i/Gx3jKB/frp-vil-skjerpe-kravene-til-norsk-statsborgerskap "Vi foreslår kraftige innstramminger for å få norsk statsborgerskap. Jeg vil utfordre Høyre til å støtte våre forslag når de nå har landsmøte i helgen, sier Frp-leder Sylvi Listhaug: Det første hun gjør overfor nyvalgte Ine Eriksen Søreide, er å presse henne. Listhaug og partikollega Erlend Wiborg fremmer et såkalt representantforslag som skal opp til voteringvotering En prosess der medlemmer av en forsamling, som Stortinget, stemmer for eller mot et forslag. i Stortinget i løpet av våren. Listhaug punkter opp: -Vi øker kravene til å få statsborgerskap til at man må ha vært i Norge i minst 10 år, godt integrert og at en er selvforsørgende. Hovedregelen i dag er at man må ha oppholdt seg i Norge i til sammen åtte år i løpet av de siste 11 årene, med oppholdstillatelser av minst ett års varighet. -Vi foreslår også at personer som har begått grov kriminalitet aldri skal få mulighet til å bli norske statsborgere, sier hun. I dag er det slik at hvis du har begått kriminelle handlinger, får du en karantenetid på statsborgerskap avhengig av lengden på fengselsstraffen. – Vi ønsker en massiv innstramming her ved at hvis du begår kriminalitet tilsvarende 90 dagers ubetinget fengsel skal en miste retten til å kunne få norsk statsborgerskap, sier Listhaug. Hun ber oss ta en dansk en: – Norge delte i perioden 2021–2024 ut nesten syv ganger flere statsborgerskap enn Danmark. Det viser at det er noe fundamentalt galt med regelverket vårt. Dette kan ikke fortsette, sier hun og viser til følgende tall for innvilgede statsborgerskap fra 2021 til 2024: 145.261 i Norge. 21.242 i Danmark. Wiborg sier tiden for snillisme bør være over."
  23. Nei, å senke renten vil svekke kronen, som igjen vil bidra til økt inflasjon på grunn av høyere priser på alt fra mat til byggevarer. Når folk får dårligere råd, vil de ikke få muligheten til å låne mer. Befolkningsveksten på grunn av den radikale innvandringspolitikken er så høy at det uansett ikke er mulig å bygge seg ut av problemet alene. Men med dagens lave boligbygging kombinert med nevnte massemigrasjon, er situasjonen håpløs.
  24. Jeg regner med at du er klar over at renten ikke settes ned på grunn av inflasjonen, som rammer alle uavhengig av gjeld. Det er faktisk de med dårligst råd som rammes hardest, og de har ikke store boliglån. En grunn til den høye inflasjonen er at leieprisene stiger raskt. Dette skyldes blant annet verdens mest liberal innvandringspolitikk som bidrar til massemigrasjon til Norge.
×
×
  • Opprett ny...