Gå til innhold

andg

Medlemmer
  • Innlegg

    62
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Nylige profilbesøk

1 588 profilvisninger

andg sine prestasjoner

15

Nettsamfunnsomdømme

  1. Siden vi får erstattet taket av forsikringsselskapet mener de vel ikke at vi i utgangspunktet har handlet uaktsomt da.
  2. Under stormen Amy for ett par uker siden fløy taket fra søppelskuret som står i innkjørselen inn i min egen bil. Søppelskuret deler jeg med naboen. Taket fra søppelskuret knuste den ene sideruten, samt skrapte opp en av de andre kraftig og lagde mange riper i lakken på bilen. Bilen er kun forsikret med delkasko, så forsikringsselskapet vil bare erstatte glasskadene og ikke skadene på karosseriet. Reparasjon av taket på søppelskuret blir dekket av husforsikringen, men jeg hadde jo i min naivitet tenkt at denne også ville dekke følgeskader på grunn av dette, noe den ikke gjør i følge forsikringsselskapet. Er det riktig at man som huseier ikke har noe ansvar for å dekke skader påført andre på grunn av feks. ett tak som har løsnet og truffet noen andres eiendom? Da må du selv passe på at dine egne hus og biler er tilstrekkelig forsikret og risikerer bonustap pga. naboens tak som kommer flygende? Er ikke snakk om noe voldsomme beløp for bilen uansett, er en grunn til at den bare har delkasko i utgangspunktet, men er bare litt overrasket likevel over at husforsikringen min og naboens ikke dekker følgeskader av taket som fløy.
  3. Hos Nordnet får du i hvert fall en sluttseddel som viser hvilken dag fondene reelt sett er blitt handlet på, enten kjøpt eller solgt. Så er det likegyldig når du ser ting dukker opp på kontoen egentlig. Da kan du i hvert fall se hvor lang tid banken din reelt sett brukte på å kjøpe fondene.
  4. Valgte å bytte ut USA indeks og Teknologi indeks med Global indeks, så har jo vridd fondene litt bort fra USA i det minste.
  5. I din situasjon kan det sikkert være fint å opprette en IPS (Individuell pensjonssparing) konto hvor du kan sette inn 15.000kr i året og få 3000kr i skattefradrag. Den kan du fylle opp hvert år fremover til du går av med pensjon. Så setter du bare disse pengene i ett globalt indeksfond inne på den kontoen. De resterende pengene som du ønsker å bruke til langsiktig sparing (Kanskje 400-500k alt ettersom) kan du sette inn på en aksjesparekonto og kjøpe globalt indeksfond for der. Du kan eventuelt spre tidshorisonten for når du kjøper fond ut i tid, så du f.eks. kjøper for 30k-50k i måneden sånn at du sprer risikoen ved å kjøpe på topp ut i tid. Det skal sies at historisk sett har det vært mer gunstig å kjøpe alt med en gang i stedet for å spre det ut i tid, men føles kanskje som en mer risikabel måte å gjøre det på.
  6. Jeg bruker Vibb som strømleverandør, og bruker gratis appen Elekt for å følge med på forbruk og strømpriser. Den har i hvert fall alt jeg har behov for i det daglige for å følge med.
  7. Du har noen ETFer notert i USD. Ishares Bitcoin Trust - Sammenlign og kjøp børshandlede fond | Nordnet 0,12% gebyr Invesco Galaxy Bitcoin ETF Fund - Sammenlign og kjøp børshandlede fond | Nordnet 0% gebyr Gebyr er hentet fra denne artikkelen: Best Bitcoin ETFs Of May 2024 – Forbes Advisor
  8. Når jeg skulle kjøpe ny bolig tok banken utgangspunkt i at jeg oppnådde 90% av verdivurdering ved salg, og trakk fra meglerutgifter på ca. 100k. Hvis de skal gjøre det samme for deres del trekker de jo da fra 800k på egenkapital. Nå vet jeg ikke hvor mye dere skal kjøpe ny bolig for, men 2 mill i egenkapital holder jo i teorien til en bolig på over 13mill. Så hvis dere ender opp med å sitte igjen med mye mer EK enn banken har tenkt, så er det vel bare til å betale det inn når oppgjøret fra boligsalget har kommet på konto?
  9. Lekte meg litt med en strømkalkulator jeg fant, og for å komme opp i en gjennomsnittlig snittpris på 119øre/kwh inkludert strømstøtte så skal den flytende strømprisen ligge på over 365øre/kwh i snitt. Tror dette er inkludert MVA også. Så det vil si med mindre strømprisene eksploderer til over 400øre/kwh i snitt over de neste årene så er det begrenset hvor mye man kan spare ved høye priser, men man kan tape ganske mye ved å betale så mye for strøm hele tiden. Strømstøtte kalkulator ⚡️ se hva du får i strømstøtte (slipper.no)
  10. Det heter SBL Globale Aksjer Indeks (storebrand.no). Jeg fikk overført kontoen fra Danica, så husker ikke helt hvordan de fikk registrert at jeg er NITO medlem i første omgang. Står nok sikkert mer hos NITO eller Storebrand. Egen pensjonskonto fleksibel - Storebrand Pensjonssparing for deg som NITO-medlem | NITO
  11. Sånn umiddelbart så vil jeg tro at det lønner seg å beholde leilighetene. Med en relativt konservativ verdistigning på 2% i året, og 50.000kr satt av til vedlikehold i året så nærmer det seg 10% avkastning på egenkapital. Det er ikke noe man skal regne med å få i ett globalt indeksfond over tid. Når det i tillegg er 22% skatt på utleie mot 38% for aksjer så blir det vel bare enda mer fordelaktig. Så spørs det jo selvfølgelig hvor mye du verdsetter å ikke skulle styre med all jobben med utleie da. Alternativet med å være gjeldfri og kanskje ha en 2,5-3mill på bok er jo ikke dårlig det heller. Vet ikke om det finnes noen økonomiske rådgivere som kan sette opp noen regnestykker for deg hvis du betaler litt.
  12. Ser på å kjøpe en brukt elbil for opptil 100.000kr. Ser ut som de mest aktuelle modellene er Nissan Leaf, Renault Zoe, E-golf, BMW i3 eller Kia soul. Ut fra beste rekkevidde er det vel Nissan Leaf 30kwh eller Renault Zoe som gir mest for pengene, men lurte på om det var noen andre kjente feil eller hensyn man må ta ved valg av modell? Eller er det bare til å få prøvekjørt og se hvilken man liker best? I det daglige skal den nok bare kjøre 30-50km, og på langturer blir det bensinbil.
×
×
  • Opprett ny...