Eirik2 Skrevet 24. april 2007 Skrevet 24. april 2007 Dette er sikkert newbiespørsmål, men jeg finner ikke noe om det. Jeg kjøpte for en tid tilbake studentversjonen av CS2, og har dermed endelig fått ren samvittighet. Men så kommer en fyr jeg kjenner og slenger ut påstander som jeg strengt tatt tror er bullshit. Han sier at alt jeg har laget med piratversjonen jeg tidligere hadde (ja, jeg vet. Fy) som har med JPG og liknende formater å gjøre inneholder en kode som kan føres tilbake til meg (og dermed trøbbel pga piratversjonen). Pga at jeg tenker på mulig salg av bilder i fremtiden, bekymrer dette meg litt. Er dette bullshit, eller må jeg begynne på den laange oppgaven å åpne bilder i den nye lovlige CS-versjonen og lagre på ny? Vil å såfall koden fjernes? Mvh Eirik
GeirGrusom Skrevet 24. april 2007 Skrevet 24. april 2007 Det er for det første ikke lov hverken i Norge eller USA, så det tror jeg ikke, dessuten: - De har ikke tid til å gå etter enkeltpersoner - Koden ville isåfall være bundet til personen som eide den opprinnelige versjonen. - Jeg tror de gir blanke fanken i om folk bruker piratversjoner. Hvorfor? god, gratis reklame. - Hvis du eier en lisens til Photoshop, så spiller det ingen trille om de fotoene er laget med en piratversjon, du har fortsatt rett til å bruke programmet. Jeg oppmuntrer ikke til piratkopiering, så det er sagt. Men det er mulig å lagre slik info i exif.
Eirik2 Skrevet 24. april 2007 Forfatter Skrevet 24. april 2007 Han påstod at dette var noe annet enn EXIF, men jeg tror han misforstår. Er klar over at jeg sannsynligvis klarer meg fint siden jeg nå beviselig er lovlydig, men kjipt om noen jeg selger bilder til kommer og klager. Jeg synes også dette er for far fetched i forhold til personvern til at jeg tror på det, men ville bare sjekke for å unngå problemer. Takk for svar! Mvh Eirik
GeirGrusom Skrevet 24. april 2007 Skrevet 24. april 2007 Har du lov til å selge bilder med en studentlisens? :/ Uansett, jeg kan garantere deg at ingen banker på døra di. Man kan også legge det inn som watermark, men å gjemme informasjon om brukeren i bildet på den måten, er temmelig umoralsk, og ulovlig.
Runar Skrevet 24. april 2007 Skrevet 24. april 2007 Han kan da selge bildene han vil. Det har da vel ikke noe å si om han har redigerte de i Photoshop?
Torbjørn T. Skrevet 24. april 2007 Skrevet 24. april 2007 Det er gjerne ein restriksjon for studentversjonar at ein ikkje kan bruke dei til kommersielle oppdrag, so me andre ord kan ein – i følgje EULAen, eller kva det er – ikkje selje produkt laga med studentversjonar. Eg veit ikkje om dette gjeld Photoshop, eller Adobe-produkt generelt, men eg har iallfall lest om slikt i andre tilfeller.
Runar Skrevet 24. april 2007 Skrevet 24. april 2007 Ikke for å oppfordre til å bryte den avtalen, hvis det står i avtalen, men hvem sjekker om du har studentversjonen eller ikke?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå