Gå til innhold

Bilder fra Langesund


Arvid

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Når deler av bildet er utbrendt tar det for mye oppmerksomhet, og det vil vi ikke. Sola er midtstilt, og hele bilde skulle muligens vært flyttet mer til venstre. Det er også skjev horisont, og motivet var nok ikke altfor spennende.

 

Litt kvass kanskje, men jeg vet ikke hvordan jeg kan utdype min mening bedre.

 

Gå på foto.no å se på landskapsbilder der. Få inspirasjon og kom tilbake hit med nye bilder ;)

Skrevet (endret)

Synes bildene dine var ganske fine jeg, men det er fortsatt rom for forbedringer.

 

Bildet er utbrent enkelte stedet (i vannet og i himmelen). Det ødelegger ikke bare for bildet, men gjør at motivet blir vanskeligere å se.

 

Motivet er faktisk veldig bra, og bildet kunne blitt en suksess, hvis du hadde gått ut litt senere. Da hadde du sluppet utbrentheten, motivet hadde blitt lettere å se, stemningen og det magiske over bildet ville blitt bedre, og vips ville bildet blitt mye bedre.

 

I tillegg kunne fokuseringen vært bedre.

 

Hvilket kamera har du brukt?

Endret av Valeur
Skrevet
Ser utifra EXIF at bildene er tat med D70. :)

7944655[/snapback]

Nerd! :whistle:

 

(Kan du sende på PM hvordan man finner ut av det? :dribble: )

7944790[/snapback]

 

Trykker på egenskaper for bildet, etter å ha lastet det ned. Så går man på fanen helt til venstre og "avansert".

Noen ganger står det, andre ganger gjør det ikke..

Skrevet

I opera er det bare å høyreklikke på bildet i nettleseren (egenskaper) så kommer EXIF'en opp.

 

Hvis du bruker Firefox finnes det også en plugin som gir det en mer utfyllende EXIF tror jeg.

Skrevet

Takker for tilbakemeldinger. Var litt uheldig den dagen, skulle ta bilde av soloppgangen, men det var overskyet. Hjalp seg rett før vi reiste.

 

ilpostino, bor du i nærheten?

 

Arvid

Skrevet

Hehey, flere telemarkinger! :)

 

Jeg skal ikke si noe om bildene, da det meste har blitt nevnt tidligere. Ser man derimot bort i fra at det er utbrenthet her og der, er det kjempeflotte bilder. :)

Skrevet

Er det noe jeg kunne ha gjort anderledes for å slippe utbrenthet? Er fersk i i fotofaget. Leser til den store gullmedaljen :)

Fint med tilbakemeldinger.

 

Arvid

Skrevet

Mange er uenige med meg her, men tidvis synes jeg utbrenthet gjør seg bra. For eksempel når det illustrerer svært kraftig motlys, noe øynene ville blitt like blendet av som det kameraet ble. Da er det realistisk, og det er ingen annen måte å få dette tydelig fram på. Dempinger som HDR kan like gjerne ødelegge dramatikken. Det kommer an på hva man er ute etter.

 

Sånn sett var lyset her lekkert og kraftig, og litt spesielt siden disen gjør det mye kaldere enn de klassiske solnedgangbildene man ofte ser. For meg er det bare skjev horisont som er et direkte problem.

 

Det du kan gjøre for å unngå det er å undereksponere litt - ett til to trinn. Da blir omgivelsene mørkere, men det korrigerer du i etterkant med levels, curves eller brightness/contrast i et redigeringsprogram. Eventuelt, les mer om HDR, som det står mye om her på forumet.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...