oya Skrevet 16. desember 2001 Skrevet 16. desember 2001 Noen som vet hvilket program som passer best for en som vil lære seg å lage små programmer o.l.? Hvor kan jeg få tak i det?
formannen Skrevet 16. desember 2001 Skrevet 16. desember 2001 Start med QBasic eller VisualBasic. Vet ikke om QBasic er i bruk lenger... Det er lett å lære seg BASIC. Les litt tutorials...
PTRN Skrevet 16. desember 2001 Skrevet 16. desember 2001 Hva med C++... det er litt avansert, men det funker... det er litt dyrt også...
Milla Skrevet 16. desember 2001 Skrevet 16. desember 2001 Visual Basic er flott å bruke og lett å lære. Er du helt nybegynner kan du først starte med Access og VBA (Visual Basic for Applikations).
kilogram Skrevet 16. desember 2001 Skrevet 16. desember 2001 Delphi er tingen. Sjekk http://sourcecode.no/delphi (ikke lenge igjen til offisiell launch!). Du kan få ein gratis kopi av Borland Delphi 6 Personal fra http://www.borland.com/delphi/personal. Lykke til.
Razul Skrevet 16. desember 2001 Skrevet 16. desember 2001 Delphi er ikke tingen for en nybegynner. Delphi er et ADA-basert språk som skiller seg mye fra de andre. Bruk: - Visual Basic, fordi det er enkelt og fordi det er likt andre Microsoft-språk, som det er veldig stor sjanse for å komme borti i seinere jobbsammenheng. Eller: - Java, fordi det gir deg et veldig godt utgangspunkt til seinere å lære objektorientert C++. Lærer du Java, lærer du å programmere objektorientert, noe som blir sett på som en stor fordel i moderne programmering. Dette kan du så overføre til C++ og dermed ligge milevis foran ingeniørene som utdanna seg for ti år sida, når det gjelder teknologi. [ Denne Melding var redigert av: Razul på 2001-12-16 21:04 ]
kilogram Skrevet 17. desember 2001 Skrevet 17. desember 2001 Objekt-orientert programmering finn ein òg i Delphi, derav navnet Object Pascal på språket ein skriv der. Ein slepp å kjøpa (dyre) program som VB, der Delphi til og med gjer mykje bedre funksjonalitet. Det er ikkje ein stor hemmelighet at professjonelle programmerarar "ser ned på" folk som programmerer i VB. Java er eit svært komplisert språk, i alle fall i forhold til Object Pascal / Delphi. Kan vera at eg ikkje er heilt nøytral i denne saken, sidan eg sjølv programmerer i Delphi.
Gekko_world Skrevet 21. desember 2001 Skrevet 21. desember 2001 C++ er ikke for nybegynnere. Pekere og referanser er ikke noe man lærer over natten. Java er et språk som er letter å lære enn C++, men her vil man få problemer med objektsorinetert programering. Det letteste for en uten programerings erfaring er visual basic. Jeg vil anbefale at du begynner med visual basic. kjøp deg en bok da blir det enda letter å komme igang. Gekko_World.
w3edr5t Skrevet 22. desember 2001 Skrevet 22. desember 2001 Hei, Avhengig av hva du har tenkt å lage ville jeg valgt: Visual Basic: Med VB kommer man fort igang med nærmest klikk og pek. VB er ikke ansett som prestisje å beherske, men til enklere programmeringsjobber duger det utmerket. Java: De fleste læresteder bruker nå java for å lære studenter programmering og objektorientert metodikk. Skal du lære programmering og metodikk er Java best. Lykke til! mvh Terje
Johan Skrevet 22. desember 2001 Skrevet 22. desember 2001 C# er tingen. Riktig nok vanskeligere enn VB men lettere og like kraftig om C++
A_N_K Skrevet 23. desember 2001 Skrevet 23. desember 2001 Quote: On 2001-12-22 19:01, Johan skrev:C# er tingen. Riktig nok vanskeligere enn VB men lettere og like kraftig om C++ Blæh, enda en Microsoft standard : Siden M$ ikke får lov til å forurense Java lenger, prøver de å erstatte det med C# ..
kilogram Skrevet 23. desember 2001 Skrevet 23. desember 2001 For dei som er bekymra for program som berre køyrer på MS-plattformar er Delphi ein av svært få alternativ. Det støtter kompilering for Windows (Delphi) og for Linux (Kylix)... :smile:
Stonescream Skrevet 25. desember 2001 Skrevet 25. desember 2001 C++ trenger ikke å være så dyrt da. Borland har studentversjoner liggande på interentt. Ikke så bra, men får da kompilert og får opp feila som du gjør. Ganske vanskelig og må jobbes en del med. Java er litt artigere da du får litt bedre visuell utforming med lite jobb. (vindu,knapper,farger++). Slipper å bruke Borland Builder eller lignende program. Lykke til.. du trenger det.
kilogram Skrevet 25. desember 2001 Skrevet 25. desember 2001 Quote: On 2001-12-25 13:39, Stonescream skrev:C++ trenger ikke å være så dyrt da. Borland har studentversjoner liggande på interentt. ... Igjen, Delphi 6 Personal Edition er gratis... :wink:
Magellan Skrevet 25. desember 2001 Skrevet 25. desember 2001 Quote: On 2001-12-25 13:39, Stonescream skrev:C++ trenger ikke å være så dyrt da. Borland har studentversjoner liggande på interentt. Ikke så bra, men får da kompilert og får opp feila som du gjør.Ganske vanskelig og må jobbes en del med.Java er litt artigere da du får litt bedre visuell utforming med lite jobb. (vindu,knapper,farger++). Slipper å bruke Borland Builder eller lignende program.Lykke til.. du trenger det. Borland C++ Compiler 5.5 kan du laste ned gratis fra Borlands hjemmeside. Når det gjelder Delphi 6 Personal Edition får du dette geniale programmet i januar utgaven av PC Pro. Da slipper du å laste ned 150 mb :smile:. For all del ikke bruk masse penger på Visual Basic når du kan få et tusen ganger bedre program gratis.
morbuz Skrevet 25. desember 2001 Skrevet 25. desember 2001 C++ dyrt? Hvordan i all verden kan et språk koste penger? Hvis det er compilere du mener så finnes det plenty med gratis compilere, den mest nybegynner-vennlige er vel Bloodshed's Dev-C++ som er et fullt IDE som bruker Mingw compileren. (http://www.bloodshed.net/devcpp). [ Denne Melding var redigert av: morbuz på 2001-12-26 00:29 ]
Mr_Pingvin666 Skrevet 17. august 2003 Skrevet 17. august 2003 Så dere mener at jeg bør gå over til c++, har brukt delphi i 3mnd nå, det virker som at det ikke er no serlig for en ny begynner, eller?
runeb Skrevet 17. august 2003 Skrevet 17. august 2003 C++ er ikke noe nybegynner-språk. Java er en av mine favoritter. Python er også bra. Delphi er glimrende til å kjapt lage windows-programmer, og er bygget på Pascal, et språk som originalt ble designet for å være lett å lære.
XPUserz Skrevet 18. august 2003 Skrevet 18. august 2003 Noen mener: "Delphi , the ease of VB, the speed of c++" Du kan lage mye i Delphi , men jeg synes Delphi er litt barnslig. Det er fortsatt ikke noen som har gitt meg et eksempel på et stort program eller spill som er laget i Delpi. Det meste er avkom fra Visual Studio familien i VB eller C++ VB er jo helt toppers til databaseprogrammer som jobber med f.eks Microsoft Access. Hvis du lager et fakturaprogram eller lignende... Aner meg at C++ blir brukt til PhotoShop og Spill, men dog blir det noen linjer med kode å skrive før en trykker på build knappen for noe slikt. Java er treigt , forferdelig. Hvilket programspråk du skal velge er opptil hva du skal lage!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå