vikespen Skrevet 9. januar 2006 Skrevet 9. januar 2006 Hei! Jeg lurer også på å montere noen ekstra lys, men er ikke helt sikker på om det er lov på bilen min. Jeg har en vw golf 2, 89 mod. Det er 2 lykter i grillen fremme på hver side. Tror det ene er langlys og det andre kjørelys m/park. Har jeg da lov å montere 2 ekstra langlys? Lurer på å kjøpe et sånt biltema feste som man fester bak skiltet, slik at eg får plass til lysene der. Eller om eg skal montere de under støtfangeren i spoileren, men da må de være firkantet. Tror det vil bli penest å ha de under støtfangeren, vet ikke hvor jeg kan få tak i de.De på biltema passer ikke, har hull i spoileren fra før. Er det det samme hvor eg monterere de i forhold til lyskvalitet? Er ikke spes. godt lys på golf fra før, så må nesten gjøre noe. Håper noen har gode råd.
Opus Skrevet 9. januar 2006 Skrevet 9. januar 2006 Tror ikke det er lov med ekstra fjernlys så langt nede på bilen. To runde fremfor grillen er bra. Påvirker ikke kjølinga allverden heller.
vikespen Skrevet 11. januar 2006 Forfatter Skrevet 11. januar 2006 Tror ikke det er lov med ekstra fjernlys så langt nede på bilen. To runde fremfor grillen er bra. Påvirker ikke kjølinga allverden heller. 5410342[/snapback] hm, ok. Hadde sett finest ut å hatt de i spoileren foran, men viss det ikke er lov er det ikke så mange valg. Vil kanskje se litt snålt ut å ha 6 lykter foran på en liten golf. Går det da ann å gjøre noe med de originale lyktene, slik at de lyser bedre?
Rebel-Rider Skrevet 11. januar 2006 Skrevet 11. januar 2006 Du kan montere relee for å få bedre spenning, bedre pærer hjelper også, du kan jo også kjøpe euroclear lykter, er flere medlemmer her med golf 2 som har montert disse.
Dan Stamnes Skrevet 11. januar 2006 Skrevet 11. januar 2006 jeg laget en enkel tegning over hvordan man relekobler lysa! blir natt og dag som forskjell! ble det på golfen min!
vikespen Skrevet 13. januar 2006 Forfatter Skrevet 13. januar 2006 jeg laget en enkel tegning over hvordan man relekobler lysa! blir natt og dag som forskjell! ble det på golfen min! 5419390[/snapback] Dette virker jo som overkommelig, lurte bare på om du har en skisse over hvordan det er koblet nå. Eller er det ikke rele i det hele tatt?
Zeph Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 Kva oppnår du med denne relékoplinga? "Bedre" spenning høyrest litt merkelig ut, får pærene høgare spenning?
Opus Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 Relèene fåes på ALT av butikker som fører bilrekvisita, det er helt enkle av/på-relè(30/85/86/87) Man får høyere spenning på pære fordi strømmen slipper å gå gjennom lysbryteren slik den normalt gjør, dette tilsvarer flere meter med ledning.
Rebel-Rider Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 De fleste bilene av nyere årgang har lysene koblet slik som på tegningen, Har en 87 Camry som har det koblet slik, har ca 13,9 volt ut av kontakten til hovedlysene på min bil. ladespenninga er ca 14,7 volt. så rund 0,7 volts tap siden det også er en varslingskrets for defekt lyspære i samme koblinga.
vincent_vega Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 Relèene fåes på ALT av butikker som fører bilrekvisita, det er helt enkle av/på-relè(30/85/86/87) Man får høyere spenning på pære fordi strømmen slipper å gå gjennom lysbryteren slik den normalt gjør, dette tilsvarer flere meter med ledning. 5442098[/snapback] Okeeei, nå skjønner jeg hva du mener! Akkurat som man kobler ekstra fjernlys(1000 metringer)?
Gromle Skrevet 15. januar 2006 Skrevet 15. januar 2006 Tror ikke det er lov med ekstra fjernlys så langt nede på bilen. To runde fremfor grillen er bra. Påvirker ikke kjølinga allverden heller. 5410342[/snapback] Har ikke Subaru Impreza ekstralys helt nede under støtfangeren? Og det er vel ikke tåkelys ettersom de er såpass store.
vikespen Skrevet 16. januar 2006 Forfatter Skrevet 16. januar 2006 Tror ikke det er lov med ekstra fjernlys så langt nede på bilen. To runde fremfor grillen er bra. Påvirker ikke kjølinga allverden heller. 5410342[/snapback] Montering og bruk av fjernlyskastere på kjøretøy under 12000 kg. (Oppdatert 7. februar 2003). Du kan montere to ekstra fjernlyskastere. Det er ikke tillatt med f.eks. en eller tre. Det er ingen spesielle krav til montering (høyde/bredde). Lyktene skal ikke vibrere under kjøring. Lyktene skal kun lyse sammen med bilens originale fjernlyskastere. Lyktene kan ha separat bryter. Maks. luxverdi 480 (100 %). Vet ikke om det er kommet nye regler siden 2003.
dellorto2 Skrevet 18. januar 2006 Skrevet 18. januar 2006 Tror ikke det er lov med ekstra fjernlys så langt nede på bilen. To runde fremfor grillen er bra. Påvirker ikke kjølinga allverden heller. 5410342[/snapback] Montering og bruk av fjernlyskastere på kjøretøy under 12000 kg. (Oppdatert 7. februar 2003). Du kan montere to ekstra fjernlyskastere. Det er ikke tillatt med f.eks. en eller tre. Det er ingen spesielle krav til montering (høyde/bredde). Lyktene skal ikke vibrere under kjøring. Lyktene skal kun lyse sammen med bilens originale fjernlyskastere. Lyktene kan ha separat bryter. Maks. luxverdi 480 (100 %). Vet ikke om det er kommet nye regler siden 2003. 5445968[/snapback] Dette med 480 lux, gjelder bare for biler som er reg. før 31.12.1994, etter det årstallet er det nye regler, også kalt KF (Kjøretøy Foreskriftene) Da er 100% 100 lux!
Dan Stamnes Skrevet 18. januar 2006 Skrevet 18. januar 2006 Kva oppnår du med denne relékoplinga? "Bedre" spenning høyrest litt merkelig ut, får pærene høgare spenning? 5441883[/snapback] nei, pærene får LENGERE levetid, fordi de får optimalt med spenning! og på en golf gjør dette underverker!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå