numbnut Skrevet 22. juli 2005 Skrevet 22. juli 2005 hei, min starlet fra '97 har nå rundet 220000. bilen har aldri vært på verksted uten at jeg har villet det. nå har det kommet kakling fra motoren i motbakker..og på flatt land når jeg trykker gassen i bånn. sånn var det ikke før i verden. jeg bruker 95 blyfri bensin.. kan det hjelpe å bruke 98 blyfri? i manualen står det 95 oktan eller høyere.. noen som har ide?
perpyro Skrevet 22. juli 2005 Skrevet 22. juli 2005 Synes det høres ut som tenningsbank. Skjer når tenningspunktet har forskjøvet seg for langt fram slik at bensinen antenner mens stempelet er på vei opp. Få et verksted til å sjekke dette.
sedsberg Skrevet 22. juli 2005 Skrevet 22. juli 2005 Om det er det er vel "chip'n" gåen. Den skal jo forsinke tenningstidspunktet automatisk hvis den registrerer banking. Prøv å kjør med 98 oktan til du får den på verksted. I beste fall sparer du motoren for noe slitasje den stunda.
numbnut Skrevet 23. juli 2005 Forfatter Skrevet 23. juli 2005 beklager.. jeg glemte å si at kaklinga kun skjer med varm motor. Når jeg starter å kjøre merker jeg ingen ting til ulyden..
perpyro Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 Samme med tenningsbank. Kommer normalt etter at motoren er blitt varm. Uansett så er det skadelig for motoren og bør fikses snart.
sedsberg Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 Jeg fikk det på mopeden en gang. Da den (endelig) stoppa kunne jeg stappe en blyant gjennom toppen av stempelet. Måtte bytte stempel, stempellager, råde, rådelager, rådebolt og veivlagre. Skjer det på en bil blir det DYYYRT!
garrasjen Skrevet 23. juli 2005 Skrevet 23. juli 2005 Du får som regel ikke tenningsbank når motoren er kald, det er fordi motoren får mer bensin pga. choken og dermed banker den ikke så lett. Det vil hjelpe å gå over til 98 til du får kontrollert tenningen. Men det kan også være andre ting, som bankesensor osv. som har røket. Da vil motoren kjøre nødprogram med faste verdier på tenningen og dermed kan den banke litt ved belastning. Bare å få sjekket den på et verksted, og eventuelt få byttet defekte deler.
knut-eirik Skrevet 30. juli 2005 Skrevet 30. juli 2005 "Kniterer" det når du kjører? Banksensor trenger ikke være dyrt 1000-2000,- Kanskje ventil kakkel? Fulgt servicer?
Mekker`n Skrevet 2. august 2005 Skrevet 2. august 2005 (endret) Vært flink med oljeskift?? 97 mod med defekt bankesensor eller lingnede vil varsle fra med feilkode evt. lambda feil... Ryker det svart fra eksosen?? Ikke just. av ventiler på den bilen (tror jeg) Vil tippe rådebank... vært borti det før! Endret 2. august 2005 av Mekker`n
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå