Gå til innhold

FAT eller NTFS filsystem?


Anbefalte innlegg

Jeg får snart to WDC 8mb disker, en på 120 som skal deles til system partisjon og en lagringdownload partisjon og en 80gb til spill og lagring.

 

Burde jeg bruke fat eller ntfs filsystem? Hva er forskjellen og hva egner de forskjellige seg til?

 

første prioritering er at windows, spill og apps skal loade fort, men jeg kommer også til å download mye (i opptil 90kb/s) og kopiere mye fra harddisk til harddisk.

 

Skal kjøre winxp....

Videoannonse
Annonse

Jeg mener fat32 er like raskt eller bare marginalt raskere enn ntsf.

 

To argumenter for ntsf:

- Du kan ha store partisjoner uten mer "svinn". Har du en stor fat32-partisjon bli cluster-størrelsen stor, og veldig mye plass på harddisken forsvinner. Fat32-partisjoner på flere titalls gb er ikke lurt å ha av denne grunn.

 

- Med NTSF vil du aldri behøve å kjøre scandisk fx. etter et crash eller en reset. NTSF er så stabilt at ingenting kan gå galt, og diskene må derfor ikke sjekkes etter uventa driftavbrudd.

 

mvh

Are-Harald.

Quote:


Den 2002-07-18 19:46, jonathan skrev:

Jeg får snart to WDC 8mb disker


 

Såååå store ? :razz:

 

I hvert fall, min anbefaling er å bruke ntfs hvis du IKKE har behov for å lese diskene fra eldre versjoner av Windows. NTFS er sikrere, både med tanke på tap av data, men også siden ntfs kan sette lese/skrive tilgang på katalog-nivå. Dermed kan du for eksempel gjemme all porno'n fra mor, bror, far, tante, kone, barn ... :grin:

Quote:


Den 2002-07-19 01:53, ltobiasb skrev:

FAT32 er en del raskere enn NTFS, men det har også mindre funksjoner. Med NTFS kan du for eksempel lage krypterte kataloger for sikker lagring, og du kan spesifisere user access restrictions til filer og kataloger.


 

?

Filsystemet begrenser ikke dette, men operativsystemet.

Til operativsystem og programmer trenger du ikke mer enn 3 GB, og partisjonen bør være FAT32 pga. bedre diskytelse og defragmenterings programmer liker FAT32 med 4K cluster best virker det ut som. Hvorfor FAT32 på spill partisjonen? Vel kjekt hvis man skal kjøre Win98SE/2K i dualboot. Eller hvis man trenger tilgang til partisjonen fra DOS pga. backup hvis man bruker f.eks Norton Ghost.

 

Resten kan du lage store partisjoner, og der er NTFS best. Har selv en WDC 120GB disk som ên partisjon med NTFS til musikk arkiv.

skal ha mye mer en 3gb til system partisjon. greit å mye ledig plass på desktop. Og jeg har egentlig ikke bruk for å bruke noen av diskene i dos...

Det jeg egentlig lurer på er hvilket filsystem som booter fortest win, apps og spill (hvis det i det hele tatt er noe forskjell???) og om et av de raskere til å kopiere store filer??? Er det like nødvendig å defragmentere med begge filsystemene???

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...