Gå til innhold

Reuters: Trumps nye tollsatser kan gjøre iPhone 43 prosent dyrere


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Iphone er et av produktene folket kommer til å kjøpe uansett pris da det for mange ikke eksisterer alternativer. Bare dårlige kopier. Pluss at de mister sosial status hvis de velger noe annet.

Skrevet
On 4/7/2025 at 9:36 AM, sedsberg said:

Pluss at de mister sosial status hvis de velger noe annet.

Virkelig?
Sosial status er noe man gjerne får hvis man eier noe attraktivt som den store majoriteten ikke eier, eksempelvis fordi majoriteten ikke har råd til det.
Det at noen visstnok skal høyne sin sosiale status fordi de anskaffer noe som beviselig 70% av befolkningen allerede eier fra før, er uhørt og en påstand som faller på egen urimelighet.
Myten om at iPhone gir høyere sosial status er et narrativ oppdiktet av en liten klikk innenfor minoriteten av ikke-iPhone-brukere i den hensikt å stille iPhone-brukere i et grellt lys; "vet du, hun kjøpte iPhone kun for å få høy sosial status",
for dermed å kunne rettferdiggjøre sitt eget ufunderte valg; "sjøl giddet jeg ikke kjøpe iPhone, for jeg vil ikke bli som hu snobba der".

Skal vi ikke bare dermed erklære myten om iPhone og den sosiale statusen den visstnok gir, for død og begravet?
 

Skrevet (endret)
On 4/10/2025 at 9:58 AM, sedsberg said:
Quote

Blant funnene kom man frem til at iPhone-eierne oftest var kvinnelige, yngre og i økt grad oppfattet mobiltelefonen sin som et statussymbol.

Du "glemte" å sitere det fra artikkelen som var enda viktigere:

Quote

Studien ble gjennomført av Lancaster University og University of Lincoln i Storbritannia og innebar å intervjue et representativt utvalg på 530 personer gjennom 2015 og 2016.

Så du viser m.a.o til situasjonen for ca 10 år siden i et annet land (UK) enn Norge, og hvor iPhone-eierene var i minoritet (22%) på det tidspunktet.
Du mener vel ikke i fullt alvor at dette er sammenlignbart med dagens situasjon i Norge, slik jeg viste til?

For ordens skyld kan jeg nevne at det ikke bør være noe problem for hvemsomhelst å finne et eller annet land hvor iPhone-eierne var i minoritet for en evighet siden (i IT-verdenen er 10 år en evighet), og hvor iPhone ble sett på som et status-symbol dengang.
Det skulle være et enda mindre problem å finne et eller annet land, hvor det å eie en eller annen smarttelefon i det hele tatt, var et status-symbol for en evighet siden.

Prøv heller du å vise til en lignende undersøkelse gjort i dag i UK som konkluderer slik, når faktum er at mer enn 50% av befolkningen i UK eier en iPhone idag (slik jeg beviste i mitt første innlegg).

Her er en artikkel som forteller at det å eie f.eks en elektrisk bil i UK ble ansett som et statussymbol for drøye 10 år siden.
Tror du virkelig det samme gjelder i dag i UK?
For ca 15 år siden var f.eks den elektriske bilen Tesla ansett som et statussymbol i Norge.
Jeg kan love deg at slik er det ikke lenger (skal man dømme etter dagens avisoverskrifter).
Ikke fordi Tesla er blitt av dårligere kvalitet med årene (for den har alltid vært av dårlig kvalitet, hvis man skal tro resultatene fra EU-kontrollene opp gjennom årene).
Men fordi enhver klovn kan bli sett i en Tesla nå om dagen.
 

Endret av Radon Ready
la til lenke
  • Liker 1
Skrevet (endret)

Det er ikke jeg som bestemmer moten. Har man Android på skolen i dag så risikerer man å bli utstøtt eller kanskje til og med mobbet.

Og Tesla blir av folk flest fremdeles sett på som en Premium-bil på linje med Mercedes, BMW, Audi, Alfa Romeo etc. selv om de i praksis er en folkevogn.

Edit: Skrievfeil.

Endret av sedsberg
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet (endret)
On 4/11/2025 at 12:54 PM, sedsberg said:

Det er ikke jeg som bestemmer moten. Har man Android på skolen i dag så risikerer man å bli utstøtt eller kanskje til og med mobbet.

Så det du sier her er at du genaliserer om hele folket utfra noen uheldige rapporterte situasjoner på enkelte store barne- og ungdomskoler? Du skrev nemlig i ditt første innlegg: "Iphone er et av produktene folket kommer til å kjøpe uansett pris.... Pluss at de mister sosial status hvis de velger noe annet."
Sorry, men den der må du nok lenger ut på landet med.

Mobbing i skolen har dessverre alltid eksistert, også i tiden før smarttelefonens inntog.
Eneste forskjellen var at da (som nå også, egentlig) så var der alltid en drøss av andre ting å mobbe folk for, enten det gjelder Pokemon-kort, eller Converse-sko eller Canada Goose jakker.
Mobbing starter alltid helt uskyldig, som fjortiser i skolegården med Louis vuitton-vesker til 30 000 kr, før det baller på seg og ender med mobbing. 
Skylda for at noen mobbes for "feil veske" eller "feil" telefon, får du heller rette mot de mange svake og  ignorante foreldre med mer penger enn vett som fikk den geniale ideen om at det bortskjemte krapylet deres absolutt skulle ha en dyr veske eller en dyr smart-telefon som de egentlig overhodet ikke hadde bruk for.
Men du sjøl er selvsagt ikke i denne foreldregruppen som kjøper smart-telefon til avkommet i grunnskole-alder, er du vel?

iPhone er et verktøy, og som alle verktøy kan den brukes, eller misbrukes, av brukeren.
En hammer er også et verktøy som man f.eks kan bygge opp et hus med, men tar man hammeren og klubber en person i skolten med den så personen kreperer, så ikke skyld på hammeren.

Det jo også slik at når livet går litt på tverke og tar en annen vei enn den man hadde sett for seg, så føles det alltid forbannet mye bedre å ha noe eller noen andre enn seg sjøl å skylde på.
I så måte må jo Apple/ iPhone må være verdens beste psykolog; bare skyld på iPhone, så går livet så meget bedre.
Det mente f.eks han som skyldte på iPhone for at han var blitt homo, eller han som skyldte på iPhone for at han var blitt avhengig av porno, eller han som som i harnisk og bitterhet over at verden ikke hadde oppdaget hans genialitet for flere tiår siden gikk til søksmål mot Apple med krav om 100 000 000 000 kr og med påstand om at han hadde oppfunnet iPhone allerede i 1992, dvs 15 år før iPhone ble lansert.
Og i forrige uke så fikk vi altså høre at det atter en gang er iPhone sin skyld at strengt graderte militære opplysninger lakk ut om hvor amerikanerne planla å slippe bomber.

Quote

Og Tesla blir av folk flest fremdeles sett på som en Premium-bil på linje med Mercedes, BMW, Audi, Alfa Romeo etc. selv om de i praksis er en folkevogn.

Og dette kan du selvfølgelig dokumentere, presis slik du "dokumenterte" dine andre merkelige påstander her inne?

Endret av Radon Ready

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...