Megaoctane Skrevet 24. april 2023 Skrevet 24. april 2023 Har TP Link Deco X60. Har god dekning hjemme, men trenger wifi ut i garasjen, ca 15m fra huset. Får ingen dekning der. Trenger forslag til en billig løsning for å forlenge wifi til garasjen. homeplug via strøm er jeg usikker på. Noen sier at når en homeplug kobles inn, så faller internett hastigheten i resten av huset også. Er det tilfelle?
NULL Skrevet 24. april 2023 Skrevet 24. april 2023 (endret) 3 hours ago, Megaoctane said: homeplug via strøm er jeg usikker på. Noen sier at når en homeplug kobles inn, så faller internett hastigheten i resten av huset også. Er det tilfelle? Det stemmer ikke. Hvis dette er samme elektriske anlegget, kan homeplug være løsningen. Men her må man bare prøve - hos noen fungerer det, hos andre ikke, litt avhengig av det elektriske anlegget. Det er også en del forskjeller mellom homeplug-produktene. Devolo er kjent for å gjerne ha ganske gode produkter på dette området. Hvis det er jordet tilkobling der man skal bruke homeplug, vil det være en fordel å velge homeplug-adaptere som kan bruke jordlederen også. Her er det også klart en forskjell om hvorvidt man trenger veldig høy hastighet, eller om omså 10-20 Mbps er mer enn godt nok i garasjen. Så er jo også spørsmålet om utendørs ethernet-kabel litt under torva kan være en opsjon. Eller et utendørs aksesspunkt i retning garasjen. Endret 24. april 2023 av NULL 1
Megaoctane Skrevet 26. april 2023 Forfatter Skrevet 26. april 2023 (endret) Takk for svar. Skal være en X50-outdoor mesh node som passer med TPlink-deco X60 jeg har i dag. TP-link har også wifi extendere... danner disse eget wifi? Endret 26. april 2023 av Megaoctane
NULL Skrevet 26. april 2023 Skrevet 26. april 2023 Ja, de andre extenderne blir et eget wifi-nett. Om det er et problem er jo et spørsmål rundt hva wifi-nettet skal brukes til. Om det er for å f.eks. få bil, lader og andre faste ting i garasjen på nett, er det kanskje ikke en utfordring rundt roaming mellom dette nettet og nettet inne.
Megaoctane Skrevet 27. april 2023 Forfatter Skrevet 27. april 2023 Ja tanken var å få kontakt med Easee lader og en wifi styrt av/på knapp for å slå på varmekablene ute.
NULL Skrevet 27. april 2023 Skrevet 27. april 2023 7 hours ago, Megaoctane said: Ja tanken var å få kontakt med Easee lader og en wifi styrt av/på knapp for å slå på varmekablene ute. Da er det ikke noe båndbreddebehov. Laderen har jo i tillegg 4G.
Megaoctane Skrevet 28. april 2023 Forfatter Skrevet 28. april 2023 Kjøpte en TP-Link homeplug fra Kjell & Co TP-Link fungerte knall selv om garasjen og loftet er på hvert sitt kurs. Som du sa, så merker jeg ingen nedgang i hastighet (wifi eller Ethernet) ellers i huset. har wifi i garasjen nå. Ja med Easee trengte jeg ikke wifi. Men trengte wifi for å styre varmekablene for utetrapp, og nå kan jeg også koble til en HomeKit garasjeåpner... 1
Megaoctane Skrevet 29. april 2023 Forfatter Skrevet 29. april 2023 Gleden ble kortvarig. Det virker en del timer, så blir signalet mellom de to tplink'ene dårlig. har forsøkt å flytte den ene mesh noden nærmere vinduet, men får likevel bare et ekstremt svakt signal ut i garasjen.
NULL Skrevet 29. april 2023 Skrevet 29. april 2023 1 hour ago, Megaoctane said: Gleden ble kortvarig. Det virker en del timer, så blir signalet mellom de to tplink'ene dårlig. har forsøkt å flytte den ene mesh noden nærmere vinduet, men får likevel bare et ekstremt svakt signal ut i garasjen. Så dårlig at forbindelsen ble helt brutt? Noe annet strømmessig som ble slått på, eller evt. noe som ble koblet til i samme kontakter på samme strekk i perioden? Det som her kan være døden for ytelsen er utstyr som lager mye støy - enten fordi det av natur lager mye støy (elmotorer, eks. vaskemaskin, tørketrommel), eller fordi ting elektrodesignmessig er dårlig/billig (f.eks. omså strømforsyninger til diverse enheter - har selv opplevd en strømforsyning til bærbar pc som gjorde homeplug ubrukelig om det stod i samme stikkontakt som en av homeplug-adapterne). Her er det også forskjell mellom Homeplug-adaptere, der noen har mer avanserte filtre og "akseptanse" for støy. Det er her også det kan være fordel med variantene som også kan bruke jordlederen.
Megaoctane Skrevet 2. mai 2023 Forfatter Skrevet 2. mai 2023 Jeg skal levere den tilbake i morgen tenker jeg, og så har jeg bestilt Deco sin X50 outdoor. kan henge den ute på verandarn. skal tåle å driftes i -30 til +40 grader. Skal fungere sømløst med eksisterende Deco X60 mesh løsning hjemme. Så får vi se.
vitty Skrevet 4. mai 2023 Skrevet 4. mai 2023 Bra og billig løsning som krever litt egeninnsats er å legge en "utekabel" mellom hus og garasje. Da får du god hastighet, god båndbredde og god brukeropplevelse.
Megaoctane Skrevet 8. mai 2023 Forfatter Skrevet 8. mai 2023 Det ble en x50 deco outdoor i hagen. Er testet med trådløs kobling i mesh og gir sterk signal inn til garasjen. kommer til å koble den med poe switch så bør det funke greit.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå