Gå til innhold

Norge må annerkjenne Taiwan og fordømme Kinas handlinger


Thorny

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Kina har Norge rundt lillefingeren - og de vet dem. Det er flaut å se hvor unnvikende politikerne er når det gjelder Kina. 

Kina har konsentrasjonsleirer. (Kilde: https://amnesty.no/fanget) - hvorfor hører vi så lite om det? Kina er ikke mye bedre enn Nord-Korea på måten de styrer. Allikevel driver norske myndigheter å sleiker dem opp etter ryggen i bytte mot norsk laks. Flaut !!!

  • Liker 7
Skrevet

Nettopp. Kina er en så stor handelspartner for så mange at nesten alle verdens myndigheter rett og slett snur seg og ser andre veien.

Dette kommer til å stå som en skamplett på historien.

  • Liker 3
  • 2 uker senere...
Skrevet
On 2/16/2021 at 7:11 PM, Thorny said:

Men Kina er et land på vei mot stupet. Både økonomisk og politisk. Det kan rakne når som helst. 

Merkelig påstand. At landet har diverse utfordringer er velkjent, men "på vei mot stupet"? Det skal du få lov til å forklare nærmere.

Å anerkjenne Taiwan hadde nok vært langt enklere om myndigheten hadde endret navn fra Repblikken Kina (https://no.wikipedia.org/wiki/Republikken_Kina_(Taiwan)) til f.eks. Den Taiwanske Republikk, og gjort et klart brudd med regimet som anser seg selv som legitime autoritet over fastlands-Kina. Det har vært et følsomt tema lenge, men dagens generasjon er nok i stand til å innse at gjenforening ikke er realistisk på lenge.

  • Liker 1
Skrevet
20 hours ago, Feynman said:

Merkelig påstand. At landet har diverse utfordringer er velkjent, men "på vei mot stupet"? Det skal du få lov til å forklare nærmere.

 

-Politisk ustabil
-Overhengende krigsfare
-Stor fare for internasjonale sanksjoner
-"Decoupling"
-Gjennomkorrupt
-Sterkt aldrende befolkning
-Valutakrise
-Boligkrise
-Infrastrukturkrise
-Stor fattig majoritet
-Autoritærisme som begrenser vekst
-Eierskapsproblemer
-Ingen innovasjon og et system som straffer kreativitet

Jeg kunne sikkert fortsette, men til syvende og sist er den kinesiske økonomien faktisk mer avhengig av omverdenen enn motsatt. Ja, det vil bli stygt for verdensøkonomien når Kina rakner, men ikke like stygt som det blir for Kina. Og verden vil fortsette konturene av bla. corona og innse at det er verdi i å spre industri utover, og gjerne hente dem hjem også. Dette vil bli priset inn i analyser når man ser på etablering i Kina.
 

  • Liker 1
Skrevet (endret)
1 hour ago, Feynman said:

Kina har et voksende hjemmemarked og er mindre avhengig av eksport enn tidligere, og trenden går bare en vei. Store deler av befolkningen er løftet ut av fattidom, og pga det sitter regimet noenlunde trygt. Og angående teknologi har de balletak på verden: https://en.wikipedia.org/wiki/Rare_earth_industry_in_China



Tvert imot. Xi Jinping signalliserer økt fokus på Kinas interne marked fordi han vet at Kina snart blir kastet ut av det gode selskap. Befolkningen er løftet ut av ekstrem fattigdom. Ikke ut av fattigdom. Og det å løfte folk ut av fattigdom er ikke positivt for et autoritært system. Kina har mesteparten av raffineringskapasiteten på REEs, men det ligger store mengder ubenyttede REEs rundt om i verden. De færreste av dem i Kina. Og dersom de blir nasjonalisert har ikke Kina tilgang på dem lengre. Noen av de største forekomstene ligger i bla Norge og Afghanistan. Kina har ikke noe teknologisk overtak noe sted. Uten internasjonale fabrikanter ligger de flere tiår bak i utvikling av f.eks brikker.

Endret av Thorny
Skrevet

Hvis det TS sier stemmer burde vel taiwanske bedrifter som TSMC og Foxxconn stenge fabrikkene sine i Kina og flytte produksjonen til andre land. Men jeg har ikke hørt noen planer om det.

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...