Jump to content
Nas0077

Skatt av feriepenger

Recommended Posts

Nå er det slik at min arbeidsgiver ( Oslo kommune) skattet av feriepengene. Er det en vanligvis praksis eller har de gjort en feil? Startet å jobbe fra og med august (2018). Siden jeg ikke jobbet før august, så svir det ekstra kraftig..

Share this post


Link to post

Nå er det slik at min arbeidsgiver ( Oslo kommune) skattet av feriepengene. Er det en vanligvis praksis eller har de gjort en feil? Startet å jobbe fra og med august (2018). Siden jeg ikke jobbet før august, så svir det ekstra kraftig..

 

Fant denne linjen når jeg googlet det: 

 

Feriepenger er som hovedregel fritatt for forskuddstrekk. Det betyr at du ikke skal trekke skatt av disse når de utbetales. Feriepengene er likevel skattepliktig inntekt for mottakeren, og med i grunnlaget for beregning av skatten for inntektsåret.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Oslo kommune følger junioppgjørsmodellen, det vil si at i stedet for å utbetale feriepenger når ferien tas gjøres det et samleoppgjør i juni måned.

 

For at man skal kvalifisere for trekkfritt junioppgjør er det et krav at du har vært ansatt i hele opptjeningsåret, jf. skattebetalingsforskriften § 5-7-1 annet ledd. Hvis du ikke har vært ansatt i hele 2018 skal det altså trekkes skatt i junioppgjøret 2019.

 

Skatteplikten er den samme for feriepenger som for vanlig lønn (skattekortet er beregnet til å trekke 12 måneders skatt over 10,5 måneder), slik at du som regel vil få igjen dette til neste år ved skatteoppgjøret. Hvis du har behov for å disponere det tidligere kan du endre skattekortet ditt, eller søke arbeidsgiver eller kemneren om tilbakebetaling.

Share this post


Link to post

For at man skal kvalifisere for trekkfritt junioppgjør er det et krav at du har vært ansatt i hele opptjeningsåret, jf. skattebetalingsforskriften § 5-7-1 annet ledd. Hvis du ikke har vært ansatt i hele 2018 skal det altså trekkes skatt i junioppgjøret 2019.

Hva vil det si i praksis? Min, og flere andre arbeidsgivere jeg har vært borti, trekker ikke skatt av feriepenger uansett om man har vært ansatt hele eller kun deler av opptjeningsåret. Er det noe skatteetaten bryr seg om?

Share this post


Link to post

Ikke så lenge de får skattepengene sine.

Er det en ting som er sikkert så er det at staten får pengene sine til slutt uansett ;)

Share this post


Link to post

Summen blir den samme naar alt kommer til alt. Det er bare loenn som spares opp for deg og utbetales i en sum naar du tar ferie (eller i juni). Trekkes det penger paa feriepenger, faar du penger tilbake eller et lavere trekk resten av aaret for aa kompensere.

 

F.eks. jobber du 2-4 offshore faar du ikke feriepenger i tradisjonell forstand, men det fordeles over alle maanedene og blir riktig naar alt er redegjort.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...