Gå til innhold

Logge temperatur i huset


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Tja, det finnes mange muligheter, med forskjellige priser. Den billigste tror jeg, er å sette opp et såkalt 1-Wire nettverk. Dette jobbet jeg med på slutten av 90-tallet, og teknologien brukes ennå. Det er kort fortalt en nettverksprotokoll som bruker kun en ledning for signalering. De to andre ledningene er 5V + jord. Noen enheter trenger bare signal+jord. På dette nettverket kan du sette flere enheter, bl.a. temperatursensorer. Hver sensor har sin unike 64-bits adresse. På denne måten vet du hvilken sensor som er hvor.

 

Arduino har støtte for 1-wire. Les mer om det her: http://www.strangeparty.com/2010/12/13/arduino-1-wire-temperature-sensors/

 

Komponenten beskrevet her er en temperatursensor du kan bruke i dette oppsettet.

Endret av Karl Skapeland
  • Liker 1
Skrevet (endret)

Hmm, ja, det var et spennende alternativ!

 

Jeg har ikke drevet så mye med dette, men jeg tror nok at jeg skal klare å få satt det opp. Hva trenger jeg av SW for å kompilere eksempel-koden i den første linken din?

 

Edit: Hvilken Arduino-enhet bør jeg ha? Ser det er et lite utvalg på sidene deres.

Endret av KoKo_
Skrevet

Hei,

 

En helt ordinær Arduino Uno burde funke greit. Arduino IDE lastes ned herfra og er eneste programvaren du behøver.

 

Når det gjelder å bruke dataene du får fra sensorene, så finnes det et verktøy som ofte blir brukt for å lage grensesnitt mot Arduino-løsninger. Det heter Processing. Du finner mange eksempler på programmer som lager temperaturgrafer på bakgrunn av sensordata, o.l.

  • Liker 1
Skrevet

Har lang erfaring med å bruke 1-wire temperaturlogging.

Nå bruker jeg et USB adapter (virtuell serieport) på PC for å forenkle hardware. Har denne adapteren, fungerer rimelig bra på lange ledninger: http://www.fuchs-shop.com/en/shop/17/1/13372195/

 

Sensorene er billige. Du finner DS18B20 / DS18S20 på Ebay eller Deal Extreme.

 

Maxim har et demo program som heter OneWireViewer. Det fungerer bare på en sensor av gangen, men er kjekt å ha for å komme i gang.

http://www.maximintegrated.com/en/products/ibutton/software/1wire/OneWireViewer.cfm

Skrevet

Tja, dette med onewire så jo meget spennende ut.

 

Må man da strekke ledninger over alt? Eller finnes løsningen remote også?

Skrevet

Ja, man må strekke kabler til sensorene. Man kan enten ha en eneste lang kabel, eller en kabel for hver sensor.

 

http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/148

 

Poenget er at dette er veldig simpelt å sette opp, konfigurere og bruke.

 

Skulle jeg laget en trådløs løsning, ville jeg satt opp noe a la dette:

 

http://www.rasmicro.com/Low_Power_Temp_Sensor.htm

 

Men her snakker vi om en betraktelig dyrere løsning pr målepunkt!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...