helgero Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Er det mulig å dele internett med kun en switch? Eller må jeg også ha en router?
rudolfrock Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Det spørs hvilken tilbyder du har. Hvis du har Telenor, som bruker PPPoE, så må du ha en router for å dele internett, men hvis du har f.eks. nextgentel så går det helt fint.
enden Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 For å si det på en litt annen måte, ja man må ha en router for å dele internett hvis man kun har en IP (noe de fleste har). Noen ISP-er sender med en router (som NGT) sånn at du kun trenger switch, andre gjør det ikke (Tele*or). Da må du ha en router. Tele*or er som vanlig litt spesielle av seg, og krever at du logger deg på/ringer opp adsl. Du må da ha en router som kan gjøre dette for deg. Denne tjenesten heter PPPoE. Har du ikke Tele*or sp slipper du. Si hvem somleverer internett hos deg så skal vi si hva du bør kjøpe
kain Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 du kan selvfølge lig sette inn ett ekstra nettverkskort i pcen og koble den til switcen og rute all traffiken gjennom din pc ut på internett
bulldog Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 http://www.hardware.no/guider/dele_interne...nett/index.html
jin_X Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Det spørs hvilken tilbyder du har.Hvis du har Telenor, som bruker PPPoE, så må du ha en router for å dele internett, men hvis du har f.eks. nextgentel så går det helt fint. Jeg delte adslen min med en switch uten no router og jeg har telenor... Men jeg fikk et lite problem og det var at det var enkelte internet sider jeg ikke kom inn på. Men jeg fikk faktisk spilt cs med 2 pcer samtidig
pgdx Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Bruk "Internet Conection Sharing" på den maskinen som står pålogget mest! Dermed deler du internett med alle maskiner.
rudolfrock Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Jeg delte adslen min med en switch uten no router og jeg har telenor... Men jeg fikk et lite problem og det var at det var enkelte internet sider jeg ikke kom inn på. Men jeg fikk faktisk spilt cs med 2 pcer samtidig men da hadde du vel et mellomledd fra modemet og til switchen? Det går ikke an å koble switchen rett inn i modemet også dele den. Det kan du gjøre med nextgentel.
agvg Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Jeg delte adslen min med en switch uten no router og jeg har telenor... Du hadde nok en router av et eller annet slag.
Panter Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Med Bredbåndsfabrikken får du 5 stk IPer.. Hvis noen skulle lure :-)
helgero Skrevet 3. oktober 2003 Forfatter Skrevet 3. oktober 2003 du kan selvfølge lig sette inn ett ekstra nettverkskort i pcen og koble den til switcen og rute all traffiken gjennom din pc ut på internett Siden det går bra med 2 nettverkskort, kan jeg da istedet bruke en krysset nettverkskabel fra pc`n min til switchen og ha adsl tilkoblet switchen? Har Telenor adsl.
josh909 Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Nei. Se heller på linken som ble postet over, den forklarer deg stort sett det du trenger å vite. Here it is again; http://www.hardware.no/guider/dele_interne...nett/index.html
jin_X Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 men da hadde du vel et mellomledd fra modemet og til switchen? Det går ikke an å koble switchen rett inn i modemet også dele den. Det kan du gjøre med nextgentel. Jeg hadde en tp fra modemet og inn i uplinken på switchen.. så gikk det 2 tp'er ut fra switchen og til hver sin pc. Den ene av pcene brukte jeg intenet connection sharing, så den måtte være på for at den andre skulle komme på samtidig.
opticus Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Jeg delte adslen min med en switch uten no router og jeg har telenor... Men jeg fikk et lite problem og det var at det var enkelte internet sider jeg ikke kom inn på. Men jeg fikk faktisk spilt cs med 2 pcer samtidig men da hadde du vel et mellomledd fra modemet og til switchen? Det går ikke an å koble switchen rett inn i modemet også dele den. Det kan du gjøre med nextgentel. evt sjekke ut smoothwall, legg inn dette på en gammel haug av en pc, pentium 166 med 8mb ram eller noe.. to nettverkskort, og vips har du en router som fungerer på adsl fra telenor. hvis dette var forvirrende, så mente jeg at du lager en router selv. som du kan sette opp som du vil, jeg brukte dette selv på telenor adsl, funket veldig bra.
josh909 Skrevet 3. oktober 2003 Skrevet 3. oktober 2003 Du kan jo også kjøre inn et ekstra nettverkskort i den PCen med ICS og dra denne til uplink-porten på switchen, da kan du koble til så mange PCer du vil, men er fortsatt avhengig av at maskinen med ICS står på. Jeg vil nok heller anbefale deg å kjøpe en router - da får du firewall på kjøpet og du slipper å tenke på alt dette. Satte opp denne til mine foreldre (vel, forrige modell, rent teknisk) og den har fungert utmerket hele det siste året. Koster deg ca. 500,- inkludert frakt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå