Gå til innhold

S-ATA disk som primærdisk


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har et Abit NF7-S 2.0. Hvordan kan jeg bruke Raptoren min som står på S-ATA kontrolleren som primærdisk, i stedet for en av diskene som er tilkoblet IDE kontrolleren?

 

Raptoren vises ikke engang i Partition Magic.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

det finnes sikkert en lettere måte en dette, men jeg har en ide som muligens kan funke.

 

ta ut alle diskene bortsett fra s-ata'n også installerer du windows, deretter kan du stappe i att ide diskene og da skal den boote fra s-ata disken trur je (iallefall hvis det ikke er noe os på ide diskene)

Skrevet

Er det ingen valg i bios om å velge annet enn ide som første boot device (eventuelt velge noe annet før ide)? Other boot device eller noe lignende? Sjekk eventuelt i manualen til hovedkortet ditt. Det skal garantert gå ann å boote fra en s-ata disk først.

Skrevet

OK fikk det til. Har installert Windows 2000 på Raptor disken nå men stasjonen blir kalt I: ...

 

Er det mulig å bytte om på hva som skal være C: og I: ?

  • 2 uker senere...
Skrevet

installer 2000 med KUN serial ata disken i. Fjern partisjonen(e) på den i partition manager under installasjon og opprett en ny ntfs partisjon slik at den blir hetende "c:". Husk at den første partisjonen du lager i partition manager er det en fordel at er OS-partisjonen, da boot-filene blir liggende på denne. Etter installasjon av windows er det bare å stappe inn diskene.

 

Et problem du mye trolig vil få er at når du skal evt. formatere senere, vil partisjonene bytte navn/bokstav. Løsningen på det vil være å plugge ut de andre diskene før formatering eller opprette partisjonene på serial ata disken på nytt ved formatering.

 

Har samme problem med diskene mine (som står på en Highpoint htp 370 kontroller) Tror dette har noe med DOS og ikke støtte for raid/serial ata kontrollere å gjøre.

 

Noen som har noe tips om dette?

Skrevet

Eit problem du vil få, om du lar diskene stå i, er at boot sectoren legger seg på IDE diskene dine... og det er ikkje smart. Vis du da tar ut ide disken så får du ikkje starta opp uten vidre... Been there, Done That

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...