Gå til innhold
Trenger du råd om juss? Still spørsmål anonymt her ×

Kan dere noen latinske begreper innen jus? (som f.eks force majeure)


Dux ducis

Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Det finnes en del latinske ord og begreper som brukes i jus, men jeg husker ikke så mange nå (de var strengt tatt ikke pensum og foreleser nevnte de som regel bare kjapt den gang jeg hadde faget). Kan dere komme med noen smakebiter?

Endret av Dux ducis
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Latin er ikke vanlig i norsk rett, men enkelte fraser, ord og uttrykk henger igjen fra gammelt av.

 

Qua, compensatio lucri cum damno, in dubio pro reo, lex loci delicti, -actus, -damni, -concursus, lex fori, lex specialis, -posterior, -superior.

 

Og jeg kan jo fortsette: Culpa, culpa in conrahendo, culpa levissima, dolus, dolus eventualis; prior tempor, potior jure. Et cetera et cetera et cetera.

  • Liker 1
Skrevet

Fleicher bruker forferdelig mange latinske (og franske?) ord i sine bøker. For en andreårsstudent som meg blir det bare unødvendig og irriterende.

  • Liker 1
Skrevet

Skolelatinen har sin plass - i alle fall hvis man skal forstå og kommunisere med den internasjonale juristverdenen. Visse begreper bør man forstå, men man må som alltid se an sitt publikum.

Skrevet

Så kjapt på oversikten Krikkert la ved, kan nevne iallefall to regler som er vanlige i obligasjonsretten og som ikke stod på oversikten:

 

condictio indebiti og negotiorum gestio.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...