jespah Skrevet 16. mars 2009 Skrevet 16. mars 2009 (endret) Med tiden er svært mange gamle filmer blitt relansert på blu-ray formatet. Da er det snakk om filmer langt ned på 80-tallet. Disse er selvsagt ikke spilt inn i hd. Betyr det at disse kun er oppskalert til 1080p, og dermed ikke "ekte" blu-ray kvalitet? Vil det ikke være forskjell på de som er filmet i hd og de som ikke er det, når de havner på en blu-ray disk? Blir disse gamle filmene da som en oppskalert dvd? Endret 16. mars 2009 av jespah
Svinks Skrevet 17. mars 2009 Skrevet 17. mars 2009 Gamle filmer er spilt inn på analog film med sølvkorn som er mindre enn pikslene i fullHD digitalfilm, så hvis de ikke oppskalerer en DVD, men remastrer fra den analoge filmen, så bør det bli skarpt nok.
jespah Skrevet 17. mars 2009 Forfatter Skrevet 17. mars 2009 Ok, men vil det bli like bra som en film som er spilt inn i hd?
Svinks Skrevet 17. mars 2009 Skrevet 17. mars 2009 Ja, jøss. En analog film som Kodachrome har så fine korn at man med en god skanner kan skanne en filmrute til et digitalbilde i størrelsesorden 100 megapiksler. Enormt høy oppløsning i forhold til digital HD, hvor 720p tilsvarer ca 1 megapixel og 1080p tilsvarer 2 megapixel.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå