-
Innlegg
6 422 -
Ble med
-
Besøkte siden sist
-
Dager vunnet
1
Innholdstype
Profiler
Forum
Hendelser
Blogger
Om forumet
Innlegg skrevet av qualbeen
-
-
Det vet vi ikke ennå @frohmage.
Vi må pent vente til rettssaken er over, og dommen foreligger.
(Hans siste sprell har kun handlet om forhold i varetekt. Ikke i fengsel. Han har ennå ikke fått noen dom, og sånn sett ikke begynt sin soning.)
-
Simen1 skrev (5 timer siden):
Ja, nei, altså hvis du mener NorgesPris er en støtteordning som bør vare, så er det bare å fortsette å henvise til den.
Jeg har mer tro på å undersøke roten til problemet, i stedet for at vi driver med plaster og bandasje på såret.
Såret, slik jeg ser det, er at vi er litt for tett knyttet på Europa. Overføringskapasiteten er for stor, i forhold til vår normale produksjon. Vi mestrer helt fint å eksportere såpass mye, at produsentene slipper å være bekymret for for mye vann. De slipper å vurdere pris-reduksjon.
Riktignok må vi være rimeligst i Europa ca 66% av tiden jamfør tidligere utregninger, men så lenge vi legger oss noen få øre under Tyskland, så er vel mye gjort..?
Ergo kommer ikke kabler oss forbrukere til gode i form av er velfungerende marked - sånn prismessig. Men det er en gullfugl for produsentene. De har aldri badet i så mye penger, og ref. Morrow, så vet de tydeligvis ikke hva de skal gjøre av med alle disse pengene ... Selv etter n-te runder med lønnsfest, bonuser og what not, så renner pengebingen over. Jeg heier ikke på skatt. Men: blir de skattet hardt nok?
Blir min kommune (som ikke eier kraftverk) rikere eller bedre av dagens situasjon? Drypper det ned, slik at "alle skal med"?
-
obygda skrev (16 minutter siden):
Det er ikke synd på meg økonomisk, men moralskt mener jeg det ikke er rett å straffes fordi man har vært dyktig på å spare.
Dette er et paradoks jeg ble klar over i ung alder: samfunnet belønner de som sløser. De som er mindre ansvarsfulle. De som strengt tatt låner mer enn de trenger, bruker opp penger på ferier og forbruk: de unngår formue. I stedet betaler de kanskje gjeldsrenter? I så fall får man lavere skatt!
Dersom jeg velger å kjøpe en dyrere bolig enn jeg trenger, så får jeg mer gjeld, som gir lavere evne til å spare, samt mer gjeld å betjene = mindre skatt.
Billigere bolig hadde gitt mye mer penger inn på en sparekonto, som plutselig utløser skatt.
(Men det er en del andre fordeler med å ikke være tynget i gjeld, da. Det finnes flere bekymringer enn kun skatt. Dog: paradokset består!)
-
wampster skrev (3 timer siden):
Hvorfor kan jeg ikke si noe om det? Det er totalt 12 stykker i hele Norge som har fått det innvilget. Noe som tilsier at det er ekstremt uvanlig å få det innvilget. Premisset er at det skal være minimal, om ikke null, sjanse for gjentakelsesfare. Noe han (Marius) selv har bevist gang på gang under rettsaken at han ikke makter å overholde. Hverken besøksforbud og/eller rusbruk, kjøring uten lappen, osv.
At han sitter isolert er synd trist leit for ham, men hvorfor skal det ha noen innvirkning på om han kan få sitte i fotlenke eller ikke?
12 av hvor mange?
Har de 12 gjort noe som er sammenlignbart, eller diametralt andre hendelser?
-
2
-
-
wampster skrev (1 time siden):
Hva godt gjør en fotlenke..?
Den passer på at husarresten opprettholdes. At du ikke går ut av huset. Altså at du kan sone straffen hjemme i egen bopel.
Fri bevegelse etter eget forgodtbefinnende, er glemmesak. Du må være innenfor et avgrenset område, hvis ikke går alarmen!
SitatFotlenke, også kalt straffegjennomføring med elektronisk kontroll, er en måte å gjennomføre hele eller deler av fengselsstraffen på i egen bolig. Den domfelte må bære en fotlenke som registrerer om vedkommende er inne når hen skal være inne, og ute når hen skal være ute. En alarmsentral blir varslet hvis domfelte ikke overholder tidene. Domfelte kan bare forlate hjemmet etter avtale med kriminalomsorgen.
---
Hvorvidt Marius er en aktuell kandidat for fotlenke, har jeg null peiling på. Jeg kjenner ikke til hvilke krav som evnt foreligger.
Men han må da bare få lov til å søke så mye han måtte ønske? Det er fritt frem til å søke! (Det samme holder jo Fjotolf / ABB på med, uten sammenligning forøvrig; søker på det som søkes kan.)
Hvorvidt mediene trenger å gjengi enhver ytring eller fis Marius lirer fra seg, er en annen sak. Trenger vi å vite om søknader?
Dersom han får innvilget sin søknad, da, ja da, er det helt greit at det kommer en notis i en avis. Eller 10-12 helsider i Se&Hør. Men enn så lenge er dette altså ikke innvilget. Jeg vil tro søknaden p.t. ikke har blitt forsøkt behandlet, en gang?
-
freedomseeker skrev (6 timer siden):
At man kan ha 130 000 kroner i arbeidsinntekt ved siden av uføretrygden, er helt absurd. Hvis man har kapasitet til å jobbe så mye, er det ikke urimelig å spørre hvor grensen for uførhet egentlig går. De som virkelig ønsker å forsvare trygdeordningene, burde være de første til å reagere på ordninger som svekker tilliten til hele systemet. Slike ordninger kan også fungere som en sovepute, der man i praksis legger til grunn at uføre kan kompensere for lav trygd ved å jobbe ved siden av.
Selve skattesatsene på inntekt i Norge er faktisk ganske lave opp til 730 000 kroner. Det er alle de flate avgiftene, som slår likt ut for alle uavhengig av inntekt, som trekker det totale skatte og avgiftstrykket opp.At man kan ha noe inntekt på siden, er bra. Det kan (kanskje) oppfordre folk til å gi konseptet "jobb", ett ekstra forsøk. Nå har man ikke lenger så mye å tape på å teste det ut. (Å risikere å miste rettigheter som er vriene å opparbeide seg, tror jeg bremser mange fra å forsøke seg!)
Hvorvidt grensen skal ligge på 100k, 130k eller 150k aner jeg ikke. Men veldig mye penger er det vel ikke? Såklart; dersom man antar at eneste jobb-alternativ er lavtlønnsarbeide; lange skift med dårlig timelønn; ja, da vil det ta noen dager hver eneste uke, i ett helt år, å nå 130k.
Klarer man derimot å treffe en eller annen rar små-jobb, innenfor segmenter med bedre betalingsvillighet, så kan det godt være vi snakker om en innsats på noen ytterst få dager/uker spredt utover et helt år.
Det kommer rett og slett veldig an på hva det er snakk om.
Kanskje en ufør omsider kan selge litt keramikk eller malerier, uten å måtte tenke på hva NAV måtte mene?
obygda skrev (4 timer siden):Om jeg tjener 1000 kroner ekstra en mnd..så er det automatisk 1000 kroner ekstra som grunnlag for formueskatten også.
Poenget er at formueskatten kommer på toppen av enhver inntekt slik situasjonen for meg er nå.
Nei. Den økte inntekten påvirker din inntektsskatt. Men ikke mer.
Hva du velger å bruke 1000-lappen på (eller; det som er igjen av den etter inntektsskatt), er helt opp til deg! Du kan f.eks. spise den opp på en restaurant. Du kan handle klær. Kanskje blir det litt for mye is til sommeren, eller at du unner deg en ekstra caffe latte noen uker? Du kan også putte pengene i bank, fond eller børs. Investere. Få beløpet til å gro. Ditt valg.
Dersom du klarer å få denne 1000-lappen til å vokse, i stedet for å fordufte, ja, da har det seg slik at du nok kan sitte med økt formue neste år.
Riktignok vil jeg tro at terskelen for hva man kan ha i formue før formue-skatt utløses, kommer til å øke til neste år. Den øker vel hvert eneste år, gjør den ikke? (Pga. inflasjon, altså — ikke pga politiske vinder som feier over skatteetaten.)
Sannsynligheten for at dine lite mer-inntekter fra ekstra-jobb vil netto øke din formue etter at ny terskel er medberegnet, aner jeg ikke. Men gitt at du allerede i dag sliter med å bruke opp lønnen din, og tydeligvis går greit i pluss hver måned, så har du nok rett.
Du er heldig! Skulle gjerne ha hatt det slik. Dessverre er boligprisene såpass spinnville her, at selv med to greit betalte jobber, er det stadig slunkent på konto etter at banken har forsynt seg.
-
2
-
-
Gjest 2011f...f4c skrev (1 time siden):
Hvorfor må må betale mer skatt på formue 1,7? Når grensen for 2026 er 1,900, og ifjor var den 1,7 noe der
Anonymous poster hash: 2011f...f4c
Skatten vi regner på nå, gjelder for kalenderåret 2025. Du kan ikke legge ny oppdatert sats til grunn. Det er først neste år igjen, den gjelder.
I tillegg til risiko for formue-skatt, så får du sikkert noen kroner i renteinntekter? Hvis det står på en sparekonto med middels-ok rente, er det vel fort 80_000 ekstra årlig inntekt? (Som skal skattes av!)
-
Å kalle personer fra en partipolitisk retning for å være rasist, dersom det helt tydelig kun spiller på parti-knytningen, og ikke personlige greier hos den som omtales, er ikke straffbart.
Dette er, juridisk sett, ikke noe som vil få konsekvenser.
Hvorvidt det er smart/klokt å gå rundt å spre slike utsagn, er ikke nødvendig å gå inn på. Det virker som at TS angrer veldig, og har tatt lærdom av dette.
PS: hadde innlegget derimot oppfordret til vold eller lignende ovenfor politikeren, da snakker vi om noe helt annet! Videre: dersom du la ut denne teksten med et bilde av en ikke-politiker (alt fra naboen, klassekamerater til influenser og kjendiser uten kjent politisk slagside), så kan det tolkes annerledes. Da kan det tolkes som en hatsk ytring, som det finnes lover og regler mot. (Altså kan man i verste fall bli dømt.) Men ikke ovenfor en politiker.
-
1
-
-
Simen1 skrev (12 minutter siden):
Husk at smart styring av berederen med input fra HAN-porten kan potensielt kan senke effektleddet ved å slå av berederen når det er fare for å gå opp et effekttrinn.
Absolutt!
Hvor mye kan gj.snitts-forbrukeren spare ved å unngå et effektstrinn, de 2~3 månedene i året de såvidt bikket over pga VVS?
Dersom noe feiler etter sju år: finnes det mulighet til reparasjon, bytte-deler, etc. til en rimelig penge?
-
Simen1 skrev (12 timer siden):
"Melkebil"-eksemplet står seg fint det. Kraft "melk" er ferskvare som fraktes lynraskt. Problemet er som nevnt tidligere at "veiene" er for smale så det ikke blir fraktet nok kraft nordover til at prisen smitter over.
Snodig nok opplevde vi ikke prissmitte via de gamle utenlandskablene. Enda de var aldri så trange og dårlige.
Hvorfor gjorde vi ikke det?
Og er prissmitte egentlig noe vi bør ønske oss?
Jeg ønsker å eksportere reellt kraftoverskudd (hipp som happ om det foregår via kabler, datasentre eller smelteverk), men jeg ønsker ikke at alle norske bedrifter skal betale dyrt for infrastrukturen.
Noe har gått galt når nordmenn og bedrifter må kjøpe strøm til ågerpris. Dette er naturressurser, som er livsviktig infrastruktur. Vi trenger en annen politisk styring, som sikrer tilgang for små-forbrukere til en akseptabel pris (husk på: bedrifter mottar ikke strømstøtte - og hvor lenge varer egentlig støtten folk flest får?)
-
1
-
1
-
-
Simen1 skrev (30 minutter siden):
Elvia: Nettleieprisene er strengt regulert
Stavanger aftenblad: Nettleien er ikke syk, den er strengt regulert
Ikke rart det blir høy temperatur i debattene når folk mangler så mye kunnskap om hvordan infrastrukturen egentlig prises og heller tror på SOME ekkokammere der troll lyver for å hive bensin på bålet.
Hvorfor ensidig fokus på nettleie?
Ikke at jeg ønsker ensidig fokus på spotpris, altså. Det er totalen som betyr noe.
For bedrifter, så vel som husholdninger, er det helt irrelevant hva de ulike elementene på fakturaen heter. Total-prisen er den som må betales.
Sikkert fornuftig at nettleien er regulert. Fremstår ufornuftig at spotpris ikke er mer regulert. Merkelig at et land med store vannmagasiner ønsker et system som tvinger oss til å ha Nord-Europas dyreste strøm 33% av tiden (jamfør din egen post tidligere, Simen1)
-
3
-
1
-
-
Simen1 skrev (På 20.4.2026 den 10.14):
Har billigsalg noen gang vært en fordel for landet?
I så fall, hvorfor selger vi ikke poteter til 1 kr/kg? Det ville jo vært en stor fordel for hele næringskjeden i Norge og det norske folk. Alle spiser jo poteter så det ville gavnet oss alle.
Hvorfor selger vi ikke bensin til 1 kr/l? Det er samme grunnleggende logikk der. Eller kvalitetsmøbler fra vestlandet til halvparten av IKEA-priser? Det er sikkert utallige andre norske produkter som i teorien kunne vært solgt på billigsalg til glede for både sluttforbrukere og det næringslivet som selger eller videreforelder disse produktene. Svar skikkelig på disse spørsmålene, så svarer det også indirekte på spørsmålet om billigsalg av strøm også.
Nei. Infrastruktur bør være så dyrt som overhodet mulig, slik at staten kan tjene seg rik.
Tenk så mye mer penger vi hadde fått inn til bruk på eldresenter, barnehager, m.m., dersom vi ti-doblet kostnad i alle bomringer.
Eller hva med vann og kloakk?! Dette selger jo kommunen til nær kostpris! Har du hørt noe så dumt? Kostpris?!! På en vare som er så lett å omsette som rent vann? Det er ikke til å tro. Det er helt van(n)vittig!
På butikken koster en halvliter rent vann over 20 kroner. På tide at det koster hvertfall 10 kroner literen i springen! Få opp prisen! Dette vil gjøre kommune-budsjettet langt romsligere, slik at vi kanskje kan ta vare på de eldre.
Enig?
Umulig å se problemer med at infrastruktur selges til høystbydende på børs?
-
3
-
1
-
-
Villfaren skrev (3 timer siden):
Kan eg kjøpe samme fond fra alle steder eller må eg være på nordnet, klp , min egen bank osv?
Er det noen fordeler med å være enkelte steder eller å bruke enkelte tjenester?
1)
Nei. Ikke absolutt alle fond er tilgjengelig i absolutt alle portaler.
Men de mest populære fondene er som oftest listet på de fleste relevante steder.
I praksis har du mer enn nok å velge mellom der du ønsker å handle fond. Med mindre du har noen svært konkrete/spesifikke behov, da.
2)
Smak og behag, for det meste. Litt ulike gebyrer kan det jo være. Litt ulik praksis dersom du prøver å flytte hele porteføljen fra A til B (uten å selge/kjøpe), osv., men for folk flest er vel den største forskjell hvilken logo og fare som vises på nettstedet, samt ikke minst brukervennlighet i appen, osv.
Er du allerede en fornøyd kunde et sted, så ville jeg for enkelthets skyld fortsatt der.
Selv om noen sikkert har bedre begrunnelser for hvorfor du må velge aktør X enn meg. 🙃
-
1
-
-
farnol skrev (32 minutter siden):
Aluminiumsproduksjon i Norge har i praksis alltid vært krafteksport. Likevel er det hallelujastemning når et utenlandsk eid aluminiumsverk får kraften svært billig og gir 0,2 arbeidsplasser per GWh, mens det er gråt og tenners gnissel når et utenlandsk eid datasenter betaler mye bedre for kraften og gir 1 arbeidsplass per GWh.
Hvilke datasentre er det som gir fler arbeidsplasser enn aluminiumsverk? 👀
Uansett om du regner per GWh, per kvadratmeter, per omsatt krone eller noe annet: det skal godt gjøres å få til færre arbeidsplasser enn hva datasentre baserer seg på ...
-
3
-
-
Simen1 skrev (1 time siden):
Hva mener du med "det reelle overskuddet"? Vi eksporterer selvsagt ikke mer enn vi har mulighet til. Noen ganger importerer vi, bare for å eksporterer den samme krafta tilbake noen timer eller dager senere. Noen ganger flyter det strøm gjennom Norge, fra Sverige til f.eks UK.
Så lenge vi har bittelitt vann igjen, har vi teknisk og teoretisk mulighet til å la turbinene gå for fullt hele tiden, slik at vi eksporterer for fullt (dog begrenset av kablenes kapasitet, såklart). Men det er altså kablenes maks-begrensning som i stor grad er "hinderet" vårt.
Først når vi går tom for vann, vil eksport stoppe opp. Samtidig som det blir mørkt i mitt hus. Og det kan fort ta noen måneder, om ikke år, før deminger flest har oppnådd en normert vannstand igjen.
Simen1 skrev (1 time siden):Det betyr bare at vi over tid vil få omtrent samme gjennomsnittspris som de landene vi er tilknyttet. De som i sin tur har omtrent samme pris som i de landene de er tilknyttet osv. Hele Europa - ett marked som er knyttet sammen.
Nja. Både og. Siden vi har disse demningene våre, med alle de fordeler det gir, så ser man også noen rare skjevheter.
Dersom vi har under normalt med vann i våre magasiner, så må vi prise oss jevnt dyrere enn Europa. Det sikrer import, i stedet for eksport, og dermed får vi gradvis oppfylt magasinene.
Dersom vi har overfulle magasiner, blir det motsatt; da kan det produseres i bøtter og spann, til en lav pris, slik at alt av kabler eksporterer så de nærmest er rødglødende. Ja; dersom produsentene ønsker dette da. De kan også fortsette å signalisere høye priser, og heller bare la vannet renne utenom ...
---Dersom de ved å holde prisen oppe, får 20% lavere forbruk, men hvor hver kWh har dobbel pris, hva lønner seg da?
-
1
-
-
sk0yern skrev (19 timer siden):
Tja .. 'fine' og 'fine'. Det kommer vel litt ann på øyet som ser.
Men @Simen1 har jo helt rett i at et slikt unikt øyeblikksbilde alene, ikke er egnet til å gi god innsikt.
Er dette det mest ekstreme enkelt-punktet i løpet av hele måneden, dratt ut for å skape skremme-oversikter, eller er dette tilnærmet normal-tilstanden? Det sagt, selv om det bare skjedde på ett eneste målepunkt (med kvarters fakturering får man nesten 100 prispunkter pr døgn), så kan jeg være enig i at et hyper-optimalt system ikke hadde hatt ett eneste slikt «utbrudd».
SitatGjør alt for å begrense eksporten
Vannkraftprodusentene på Vestlandet er nå ytterst lite villig til å produsere strøm til under 1,5 kroner per kWh – selv i perioder der blant annet Tyskland og Nederland bokstavelig talt tilbyr gratis strøm.Her ligger utfordringen, slik jeg ser det!
Det er fornuftig å begrense eksport fra halvfulle magasiner, når vi vet at det blir mye mindre smeltevann enn normalt. Lite snø gir lavere vannføring i elver, og lavere tilsig til demninger. Hvorvidt elvekraftverkene vil påvirkes, aner jeg ikke, men dam-kraftverk vil jo se det godt! Derfor: fornuftig å ikke tømme magasiner for å mate europa. Er det sparsomt, må vi spare. Vi må holde på vannet. Og bruke det selv – senere.
Så var det selve utfordringen da: Vi har ikke noen god måte å begrense eksport på! Det eneste vi har, er å prise oss ut av markedet. Norske aktører kan legge seg såpass høyt i pris at ingen europeer ved sine fulle fem vil kjøpe vår energi. Og dette er et tiltak som virker. Absolutt. Men siden samtlige bedrifter i Norge (og eventuelle andre som ikke får strømstøtte) må handle kraft prissatt på samme børs, så blir det kostbart. Svært kortbart!
Jeg ønsker et veiskille. Et to-børs-system, slik at alt av energi som skal brukes innenlands, kan handles på en innenlands børs, hvor du, jeg, naboen og Simen1 må "krangle" om å få kjøpt strømmen. Og så et utenriks børs, hvor det reelle overskuddet kan omsettes.
Utfordringen er å avgjøre om vi den ene tidsperioden faktisk har overskuddsstrøm å levere fra oss, eller ei. Uten å løse den floken, har man fortsatt en ikke-optimal løsning.
Er det mulig å kontrollere eksport basert på andre signaler enn bare pris? Vi trenger å begrense eksport – og da trenger vi bedre virkemidler enn å "skatte" nordmenn og bedrifter i hjel! Å skulle prise seg dyrere enn ALLE ANDRE på Nordpool, er en ELENDIG løsning på å forhindre eksport!
-
1
-
1
-
-
Hansien skrev (På 9.4.2026 den 14.04):
At ikke Oslo-tur var planlagt er imponerende
Ehh .. Har du aldri hatt behov for å gjennomføre en nødvendig uplanlagt tur? Aldri, opp igjennom hele livet?
Jeg er stadig vekk ute i et uplanlagt, nødvendige, ærend. Kanskje et familiemedlem trenger hjelp, kanskje noen eller noe må hentes/bringes, plutselig ringer de fra legevakta, eller en kamerat står i en knipe og trenger hjelp. Livet skjer. Alt kan ikke planlegges. Selv ikke hvis man er dårlig til beins. Velger jeg å tro.
Utover det, er jeg litt lei denne tråden nå ... 😁🫠
-
1
-
-
Vokteren skrev (2 minutter siden):
Det eneste han oppnådde var et enda mer fiendtlig innstilt prestestyre, et stengt Hormuzstrede, galopperende oljepriser, tidligere allierte som viser fingeren til USA og en ytterligere eskalering av konflikten.
... og fokus bort fra kjedelige Epstein-saker?
-
1
-
2
-
1
-
-
AndersT2 skrev (3 minutter siden):
Jeg bruker den uansett ikke, men eneste den kanskje har mulighet til etter ett kjapt søk er å velge spille lister, ikke direkte sang. Ellers bare som de andre start/pause og neste/forrige
Helt feil.
Spotify kan brukes akkurat slik enhver ønsker/forventer: søk etter låt, søk etter liste, søk på mye annet rart, podcasts, bytte sang, spole innad i en sang, +++
Det er ingen forskjell å bruke Spotify over A.Auto/CarPlay som på egen mobil.
Riktignok har jeg betalt utgave av Spotify, da. En gratis-variant kan ha begrensninger. Men det skyldes i så fall ikke Android Auto. Det skyldes at man aktivt har valgt gratis (og begrenset) funksjonalitet fra de.
-
Rhabagatz skrev (17 minutter siden):
Eller er det bare en avsporing som skal trekke oppmerksomheten bort fra fiaskoen i Midtøsten?
Ikke umulig.
På samme måte som at Midtøsten i stor grad var en avsporing fra fiaskoen med Epstein-filene!
🙃
-
4
-
2
-
1
-
-
Jeg synes denne tråden er litt på villspor! Mye dritt-kasting, og meningsmotstander tolkes (bevisst eller ubevisst?) hele tiden i verste mening.
Roe litt ned? Se ting fra andre siden, prøve å innhente perspektiver?
Selvfølgelig er det ikke greit å parkere i en sykkelvei/-felt.
Samtidig vet vi at det skjer. Og vi kan her lese om personer som, pga helse, sårt trenger å minimere avstand fra bil til design så mye som mulig. Selv er jeg frisk til beins, men ikke faen om jeg prøver å få gamle tanter på rullator til å vakle seg frem 200 meter ekstra.
Er det slik at det rett og slett ikke eksisterer adekvate stoppesteder for HC o.l.? Det ble nevnt at taxier til et hotell også bruker sykkelfeltet mye. Ergo mangler hotellet egen infrastruktur for å løse av-/pålessing!
To skritt tilbake: problem og konflikt er identifisert. Løsning: infrastrukturen er ikke god nok! Det er veldig hyggelig med sykkelfelt, men dersom disse fortærer HC-brukere vekk, mener jeg vi er på blindspor.
Vi må ha plass til folk som er dårlige til beins, også, ikke bare spreke menn på racersykkel!
---
Forøvrig kudos for oppfordring til vintersykling! Det er kanskje ikke helt umulig, bare man legger inn en bitteliten innsats (gode klær!).
Hva prisen på førerkort har å gjøre i denne diskusjonen, forstår jeg dog ikke. Den kan ikke regnes inn. Jeg ser det også ble regnet på kostnad ved å kjøpe og drifte en gammel Leaf, men helt ærlig — her er det ett eller annet enkelte bare ikke forestår!
De fleste som har en bil, bruker den til langt mer enn kun til/fra jobb. Bil brukes i helger, ferier, oppsøke fjern og nær - også plasser som har dårlig kollektiv-dekke. Kanskje stapper mann inn barn og samboer, og her har et fraktmiddel som faktisk sparer en for tid?!
Bil koster mye penger! Riktignok er ikke en eldre Leaf særlig kostbar, men en rekke andre biler medfører høye kostnader. Noen av kostnadene kan knyttes til hver tur, andre er mer statiske, og forekommer uansett om jeg kjører til jobb eller ei.
For å finne ut hva som lønner seg for meg, økonomisk, må vi derfor se på mer-kostnadene ved at jeg benytter min allerede innkjøpte bil daglig. Hvor mye hadde jeg spart på å la den stå parkert hjemme på tunet?
(Riktignok kjører ikke jeg bil til og fra jobb, men la oss nå si jeg gjorde det, da .. Hvor mye sparer jeg på å sykle hele året? Eller å reise kollektivt vinterhalvåret (som jeg faktisk gjør)?
-
1
-
-
Snylter skrev (3 timer siden):
Det største problemet i området der er jo at man har bestemt at det ikke skal være biler der, helt uten å legge tilrette for bilister så de kan unngå området.
Det her helt sikkert et meget aktuelt, og reelt, problem. Det er dog ikke syklistenes feil.
Å ta seg til rette, ved å parkere midt i et sykkelfelt, er ikke veien å gå.
Finn heller en sidevei, eller en annen måte å stoppe (ulovlig) på, uten at det er midt i kjørebanen til en annen trafikantgruppe.
Ja, også burde man nok uavhengig av dette prøvd å påvirke politikere, dersom det er slik at stopp-lommer er sårt ønsket fra bilistenes side.
-
2
-
-
I Spania opplever jeg at bilister faktisk stopper midt i kjørefeltet. Blokkerer alt og alle bak. Hvorfor? Jo, nei, "skal bare"... 🤯
For meg, sitter det langt inne å blokkere andre. Jeg hater å være i veien for andre. Hvis jeg må blokkere noen, så prøver jeg alltid å være til ulempe for færrest mulig folk.
Så derfor kan jeg forstå at noen velger å forulempe syklister i stedet for bilister (det er stort sett færre av de, samt at syklistene kommer seg rundt. Motsatt fall; en bilist kommer seg ikke rundt, om man blokkerer kjørefeltet. Dog; det at jeg forstår, betyr ikke at jeg støtter. Det er ikke tillatt! Og det er grådig irriterende for enhver syklist, samt at det skaper trafikkfarlige situasjoner for den myke trafikant (syklist).
Løsning: sykkelfelt og kjørebane burde hatt noen fysiske skiller. Jeg forstår ikke hvorfor vi kun adskiller dette med litt maling. Helt idiotisk!
-
1
-
2
-
-
jallajall skrev (6 timer siden):
President Donald Trump’s administration has criticized India for buying Russian hardware.
He he, ja ja, hva skal man si?
Selvfølgelig er det helt korrekt å kritisere enhver nasjon eller aktør, som handlet med Russland. Om det er olje, korn, militæret materiell, eller noe helt annet: det er ikke ok å drive handel med en nasjon som setter i gang langvarig innovasjonskriger, aktive bryter alle krigsregler, og generelt er en tyrannisk kreftpuls ovenfor sine naboland.
Men det er jo temmelig ironisk at kritikken skal komme fra Trump; en fyr som stadig vekk gjør vilkårene til Putin enklere.
Han trenerer bistand til Ukraina, har helt stoppet donasjon og bistand, samt reversert flere restriksjoner 🤯
Basert på hans faktiske handlinger og gjerninger, er det temmelig dobbeltmoralskt av ham å kritisere India!
-
6
-
3
-




Angrer sykt – la ut bilde av politikere og kalte dem rasister. Hva kan skje?
i Juss
Skrevet
Foreslår at vi holder oss til kontekst.
Greia er at det kom kraftige rasistiske uttalelser fra noen politikere / politisk rådgiver. Dette har blitt påpekt flere steder, ikke bare her inne på Diskusjon. Vedkommende fikk lov til å forlate sin stilling, eller sagt med litt mindre fine ord: han ble kastet på hue og ræva ut. FrP ønsker ikke å ha noe mer med ham å gjøre ...
I lys av de åpenbare rasistiske uttalelser («mimus-varianter, som ikke bør få barn»), skal det godt gjøres å bli dømt for ærekrenkelser mot denne person, samt nære støttespillere av ham.
Punktum.