Gå til innhold

Leatherass

Medlemmer
  • Innlegg

    331
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Leatherass sine prestasjoner

292

Nettsamfunnsomdømme

  1. Har du snakket med tidligere arbeidsgiver eller tidligere leder? Din tidligere leder har ingen plikt til å være referanse om vedkommende ikke lengre jobber der. Jeg fikk noen tidligere ansatte som vel 10-12 år etter jeg hadde vært leder for de som ville at jeg skulle være referanse. Da måtte jeg bare si at nok er nok. Jeg vet knapt hvem du er lengre og jeg jobber ikke for den bedrtiften, min referanse er ikke relevant og jeg kan ikke si noe fra eller til om deg. Om det er arbeidsgiver, så er de pliktig til å gi en referanse, men det kan fort bare bli en minimumsreferanse om ingen der kjenner til deg. "Ja, Per har jobbet her fra x til y. Han var da ansatt som Z. Ingen hadde noe å utsette på Per, han sa opp pga han fikk seg ny jobb."
  2. Ja jeg tror heller ikke det blir noe eventyr denne gangen, men samtidig så vurderer jeg gjøre noe på hobbybasis. Var jo utrolig morro og fikle med å få opp rigger, finne rett overklokk etc. Kjøpe kanskje 6 brukte 3060TI på finn, så har man fort tjent inn kostnadene på 100 dager med dagens tempo - samtidig som man har 100 dager med hobby i boks. Problemet med mining i 2026 er jo at det er ingen store coins som er POW, så Pearl Mining dør jo ut med en gang det ikke er noen som har bruk for Pearl. Så man er avhengig av at prosjektet fortsatt har en funksjon i det virkelige liv.
  3. Noen som har slengt seg inn på Pearl miningen? Har noen få kort, men vurderer kjøpe flere. Savner the glory days av mining og hadde vært kjekt med et nytt prosjekt.
  4. Du kan ikke belage deg på et lån som du kanskje får. Du er nødt til å se etter løsninger på leiemarkedet. Du vil ikke ha kjøpt og flyttet inn i en bolig på de neste 8 dagene. Det som kan være en løsning er at du kontakter eierne av de 3 husene du mener er aktuelle. Forklar situasjonen, tilby deg å inngå en kortids leieavtale med de mens du venter på avklaringer om å kjøpe. Løpende måned til måned eller noe lignende. De får penger inn, du får bosted - og de får muligens også et salg. Det er verdt forsøket.
  5. Takk! Da tester jeg det. Er jo ikke et stort problem, men er tidvis frustrerende når PCen er ubrukelig i en liten tidsperiode.
  6. Jeg vet jo at CPUen klokker seg ned ved behov for å spare strøm, men jeg opplever ikke at det er det som skjer. Den hardlocket til 500mhz uansett hva jeg gjør. Så om jeg f.eks starter et spill når den er i slik modus, så kommer den seg ikke ut av 500mhz locken. Tviler på at det er meningen? Har hatt PC og bygd egen PC siden 90 tallet og har ikke opplevd dette problemet før.
  7. Hei, Jeg har en helt ålreit PC som i utgangspunktet fungerer utmerket. Ryxen 7600, Asus Gaming B650-Plus, 32GB @ 6000mhz med CL36 og en RTX 4070. Det som skjer er at PC`en med jevne og ujevne mellomrom klokkes ned til 500mhz og forblir der i alt fra 1 minutt til 10 minutter. Dette skjer aldri mens jeg spiller eller bruker PC`en, men kan dukke opp enten etter jeg avslutter et spill, eller når jeg sitter å surfer, eller når jeg kommer til PC`en etter den har stått idle i noen timer. Det løser seg alltid av seg selv, det er ingen feilmeldinger etc. Når jeg googler dette, så finner jeg ikke tilsvarende problem som løser seg selv, så det er vanskelig å få noe hjelp via de åpenbare feilsøkingene. Noen som har noe forslag? Jeg vet at rammen ikke er optimal på latency i henhold til prosessor, men jeg klarer ikke å se at det er årsaken til problemet. På forhånd takk.
  8. Når de sier at kjøperen belastes for handelen, så mener de handelen av produktet fiks ferdig. Dvs de 150 kronene + frakt det koster å bruke tjeneste. Du får kun varen din tilbake. Det er ganske åpenbart. Og nei, kjøper må ikke dekke noe mer av din tidsbruk eller annet.
  9. Inflasjonen er på ca 18.7% fra snittet i januar mot juni 2025. Sifo summen 25 vs 21 er 15% Leieprisen 25 vs 21 er 16% Sum til overs 25 vs 21 er 16% Det at du har mer penger til overs i kroner betyr ikke at du har mer kjøpekraft. https://www.ssb.no/kalkulatorer/priskalkulator
  10. Hei, Har en potensiell sak som jeg gjerne skulle hatt litt tips på. Jeg solgte et skjermkort i fjor, tidlig på året. Kortet ble annonsert på facebook, kjøper tok kontakt. Kjøper spurte aldri om kvittering eller noe annet. Kortet har stått i en pre-built. Nå er kortet ødelagt mener kjøper. Vil bruke garanti. Jeg har ikke garanti, da den pre-built PC`en ble kjøpt av en bedrift og deretter solgt til meg. Bedriften (privat AS drevet av noen jeg kjenner) er lagt ned. Det er ingen mulighet for meg å rette krav mot bedriften. Vedkommende som kjøpte kortet av meg har foreløpig ikke krevd noe, men det leses mellom linjene som at vi er på vei dit. Produsent nekter å gjennomføre en RMA, for hele pre-builten må inn i så fall, og den eksisterer ikke lengre. Delene er solgt individuelt, kun kabinettet med serienr og PSU gjenstår. Har kjøper av kortet noe krav ovenfor meg? Og hvordan burde jeg forholde meg til dette?
  11. Det er virkelig ikke noe å tenke på. Enten gjør du det, eller så gjør du det ikke. Med 99.99% sannsynlighet vil du aldri i kortets levetid havne i et scenario hvor dette blir etterspurt. Skulle miraklet skje (noen vinner jo tross alt i Eurojackpot) så bruker du et annet kort, eller går å tar ut penger i en minibank. Kort fortalt - gjør det du vil, det har ingen konsekvenser hverken den ene eller andre veien.
  12. En reservasjon er på 1-7 dager. Reservasjonen gjennomføres av banken. Det er banken du må kontakte.
  13. Hei, Har vært så heldig at jeg har fått studievedtak via NAV mens jeg går på AAP og skal da inn i et 3 årig studieløp. NAV sier at jeg da også har anledning til å få dekt alle relevante utgifter, men jeg klarer ikke helt å finne ut hva som er begrensningene på hva jeg bør søke om. Noen plasser leser jeg at det er en engangstønad til f.eks bøker og skolepenger, andre plasser leser jeg at det er et månedlig beløp som man søker om. Jeg skal åpenbart søke, men ville bare høre om noen hadde erfaring med dette og om det noen tips om hva man bør søke om, slik at man ikke søker om for lite. Ser f.eks på https://www.nav.no/tilleggsstonader at jeg kan søke om støtte til buss/bil blant annet. I tillegg så leser jeg at det er ingen hindring for å søke om støtte fra lånekassen. Er det noen grunn til at man ikke bør gjøre dette? Skjønner jo at det meste blir lån, og ikke stipend, men det vil jo fortsatt være fornuftig å ta fullt lån og spare/investere pengene, når muligheten først er der? På forhånd takk for svar.
  14. Mange sier Visum, men mener egentlig ESTA. Ved ESTA - Det er null kontroll mot ditt rulleblad. Selv om du blir stoppet tilfeldig ved inngang til USA så har de ikke tilgang til ditt rulleblad. Ved Visumsøknad - Her må du levere uttømmende politiattest til ambasaden. Da vil forholdet komme frem. Da er det uheldig at du har sagt nei til at du har noe på rullebladet. Det er meget tvilsomt at vedkommende som behandler din søknad vil godkjenne et visum om du blir tatt i å lyve om noe så elementært.
  15. Alle kjøp på sider som Finn har en viss risiko med seg. Om man tror Fiks Ferdig eller postoppkrav reduserer risikoen er man bare naiv. De som vil svindle, de svindler, uansett hvilken metode de ender opp med å bruke. Mine tips: 1. Verifiserte profiler som er mer enn 5 år gamle 2. Flere tilbakemeldinger på gjennomførte salg 3. Tyd dialogen. Om folk er for ivrige, så er det et rødt flag for svindel. De aller færreste som selger noe legit svarer med en gang, og de er sjeldent opptatt av og få oppgjøret 2 sekunder etter første melding. 4. Koble navnet på finnkonto til vippskonto, og deretter ta en sjekk på facebook profil til vedkommende. Kan omså be vedkommende om å legge deg til som venn på FB om beløpet er stort nok. 5. Aldri legg ut en "ønskes kjøpt" annonse. Det er det samme som å legge ut eposten sin på et forum og si at man er interessert i å motta nigerianske tiggerbrev.
×
×
  • Opprett ny...