Gå til innhold

LD93

Medlemmer
  • Innlegg

    566
  • Ble med

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

LD93 sine prestasjoner

289

Nettsamfunnsomdømme

  1. Er det egentlig vits å sammenligne epler og pærer og forvente det samme? Det er ingen fasitsvar hvis du ikke har skjønt det enda. ps: Hørte aldri noe "fuss" om arbeidsplasser, miljø, samfunn eller mental helse når google kom. Det jeg husker tilbake da var at leksikon, bøker og generelt alt fysisk stod i fare for å forsvinne og de som livnærte seg på dette var redde. Sosiale medier derimot..Det var jo en god del ramaskrik med "merkelige" påstander i andre land som braste gjennom ...Viser seg at de hadde rett uansett hvor mye godt det kom med i starten.🤷‍♂️
  2. Hvem sier noe om mer kompliserte regler? Jeg sier jo det motsatte. Skjønn må bort, det er det som skaper komplisering. Riktig / galt må inn..Det er klare, enkle regler. Når det kommer til om AI gjør det enkelre å jukse så tror jeg ikke. Jeg vet, AI er allerede godt implementert i regnskapsprogrammer i dag og gjør feil som mennesker sørger for. Som feks å legge til automatisk tolkning av faktura, som bokføres automatisk uten videre kontroll ( dette er forenklet, men fortsatt AI idag) Ikke misforstå, det er enkelt å jukse uansett og lure selv regnskapsførere og revisorer både med og uten AI i programmene. Jeg tror vi burde fokusere på å bruke AI til å oppdage feil regnskapsførere og revisorer gjør først og fremst, også senere kan vi se litt på hvordan vi kan bruke det for å faktisk gjøre det til noe som funker uten feil. ( igjen med nye regler ++) Hvis du snakker om at AI i regnskapsdelen bare gjør en liten del, så for all del kan den gjøre det, det gjør den allerede. Poenget mitt handler mer om hvis vi skal gi så godt som total overgang.. Noe som kun er mulig hvis vi legger bort skjønn, og implementerer både regler og relativt kraftig overvåkning.
  3. Uten å vite at det hadde gjort alt bedre. Men politikk burde aldri vært slik det er i dag heller..Altså hvor man går skole for å lære politikk også er det rett ut å "debattere" hvor målet alltid er å ikke si alt eller svare på spørsmål direkte. Det skulle ikke vært en politiker under 40 år. Enkelt og greit. Det skulle vært krav om at man har arbeidserfaring i en hverdagslig jobb før man går inn i politikken. Rike mennesker skulle hatt minimalt med makt, null behov for donasjoner, lobbyisme. De som fortjener å tjene penger, det er de som vil bidra til samfunnet, ikke de som bare vil bli rike for å bli rike. Det er de vi kunne løftet frem, stilt til ansvar og ikke minst krevd at det skjer noe Tenk hvor mange mennesker det er i verden som har tjent seg til mangemillionær/milliardærstatus, og tror genuint at det er de selv som har sørget for det uten særlig hjelp fra samfunnet og griner på nesa fordi de må betale hva Ola Nordmann anser som en helt sinnsyk pris (skatt). Det i seg selv er helt sykt, og sier seg selv at dette er mennesker med lite til ingen forståelse om hva som skjer rundt seg. ( Neida, før du går helt i hundre du som trigges, jeg er for skatt, men også bedre skatteregler enn det som er i dag ) Vi trenger vanlige folk i politikken, som skaper en balanse i å vite hvordan det er å leve på forskjellige fronter. Selvsagt ingen fasit på hvordan man helt og holdent kunne skapt et politisk system som er godt for alle til enhver tid. Men det går mer på det at vi er egoister og vil oss selv godt før vi ser til at naboen har det bra, og akkurat den trangen får vi ikke trent bort med det første.
  4. Enig der, vi er blitt veldig korttenkte mennesker og egner ikke tenke langsiktige konsekvenser later det til..Alt er "her og nå" Selv tror jeg det går litt mer på egoismen som har økt, jeg blir litt urolig når småbarnsforeldre sier ting som " jaja, det blir barna mine sitt problem" Og de mener det genuint. Mon tro om noen hadde klart å tenke slik de gjorde tilbake da vi fant dråper av olje langs kysten.
  5. Jeg er enig, på et par fremisser. Svart/hvitt regler, ingen skjønn Pliktig regnskapsføring i et program skatteetaten må stå for, ergo ingen privatisering. Bankene må tilby bedre løsninger på alle transaksjoner. Problemet med å automatisere et kontroll organ ( som regnskapsføring er ) er at du åpner for enkel juks. Jeg vet ikke hvor mye om regnskap du selv kan, selv er jeg regnskapsfører ( + litt attåt) og vet hvor lett man kan gjøre seg kriminell som næringsdrivende.. Og det verste av alt? De ser ikke på det som kriminelt engang, de syntes det bare er å "tøye strikken". Fordi " alle andre" gjør det jo. I realiteten krever full automatisering enorm overvåkning og hyppige kontroller, med strenge straffer for de som prøver seg. Hvis en tror at folk næringsdrivende er ærlige og redelige på eget initativ ønsker jeg de velkommen til å se hva en regnskapsfører for små og mellomstore bedrifter må gjennom ila en uke.
  6. kan være de i noen tilfeller har gitt bøter/renter, det deler de ikke, men ikke en reell straff med dom man ellers ville fått for å unngå å betale MVA eller for lite skatt. Men utifra det skatteetaten selv sier så ser de litt forbi slike feil som oppstår av AI akkurat her og nå. Men det er vel også mest for å samle data vil jeg anta, slik at de forhåpentligvis klarer å se mønstre i framtiden for andre feil. Og at det er såpass lite omfang her og nå. Poenget var mer at det vil være relativt vanskelig ved større alvorlige saker hvor dom kan kreves for å kunne lene seg definitivt på AI feil og hvem som har ansvaret dersom noen utnytter dette men leker "dum" og kan skylde på systemet. Lista er lang for fallgruver på akkurat dette.
  7. Virker som multicom har helt mistet kontroll over varelager flere år tilbake. Har sikkert vært en omstruktering som gikk galt, er ikke så altfor lenge siden hvor multicom leverte på alle punkter og var best etter min erfaring. Men så kom det som føltes som et lite skifte i selskapet, og det samme hos komplett..og vipps så bytta de plass. Komplett som var ræv klarte plutselig å levere varer, og multicom som var best, ble ræv.
  8. Spørsmålet er om det ødelegger MER enn det gir og hva hver enkelt tenker om akkurat det. Du har din oppfatning, Ola kjeks har kanskje en annen. Forventer du noe fasitsvar er du på feil sted. Fra hva jeg kan se så koster AI mer enn det gir akkurat nå, det baserer jeg på min erfaring og oppfatning av det som skjer. Men hovedpunktene er jo - AI Boble, fiktiv selskapsverdier som driftes av handlinger som ikke er på armlengdes avstand ( ref nvidia-openai-msft-oracle feks) men også mindre selskaper som får en oppblåst verdi fra start som igjen åpner dører for markedsmanipulasjon av aksjer. - Lovnader om gull og grønne skoger som utnytter mennesker med svak impulskontroll. - Potensialet rundt datakontroll ( mennesker behandler AI som en livspartner og deler alt er kun 1 eks av datamengden som lagres) Om det i framtiden vil overveie til å gjøre mer godt enn vondt er nok sannsynlig..Er i det minste det jeg håper på. Sett fra et samfunnsperspektiv bør du ta hensyn til alt som sørger for at vi har den verden vi lever i mener nå jeg. Det skal ikke mye til for å lage kaos. Ta feks AI i regnskapsprogrammer som antas å være nært fullautomatisert innen 5 år eller mindre. Det er lett nok i dag å lure til seg penger uten å bli tatt, det blir enda lettere når det er automatikk involvert. Og med den holdningen den yngre generasjonen har idag som er " alle andre gjør det jo" så sier det seg selv at bare der kan mye gå galt. Idag er det nærmere 70-80 saker i mnd hvor automatikk/ai i regnskap har gjort såpass grove feil at Skatteetaten åpner sak om det, det er per nå ingen "straff" ettersom man kan skylde på automatikken. Neste på lista er vel kanskje kunst, underholdning og musikk? Står jo i rimelig stor fare den delen av samfunnet også dersom vi ikke får noen retningslinjer. Poenget er ikke å strupe AI heller, det er jo å skape en slags balanse som gjør at man fjerner det som er unødvendig, og heller skaper verdier som gir samfunnet noe. Vi trenger ikke mer byråkrati, men AI kan enkelt åpne for mye byråkrati og enda flere regler bare fordi vi ikke lenger har folk som gjør de "kjedelige" oppgavene også. jaja, litt å ta av ^^
  9. Nei.
  10. Jeg vet ikke om avtalen ble implementert, men hjalp en aktør tidlig fase med avtaleinngåelse mot blant annet DNB. Der skulle dette selskapet ( nevner ikke navn her) få fast 15.000kr for hver nye kunde, og en bonus dersom kunden hadde vært kunde i 12 mnd på % sats av renteinntektene. Det var variasjon blant den faste satsen til et par mindre banker, og noen variasjoner rundt bonus etter kundeforholdets varighet. Vi fikk litt uggen følelse at ikke alt ble sagt og at det var noe mer "under bordet" så vi avsluttet kundeforholdet før vi fikk sett avtalene ble inngått, men vil anta at uansett hva de endte på, så var nok vilkårene mer enn gode for disse aktørene som holder på slik.
  11. Er ikke noe direkte enorm forskjell, du ender opp med den samme varen. Du har riktignok en friere angrerett ved netthandel enn i butikk. Men har til gode å høre om "større" hendelser hvor butikk ikke etterkommer det samme som netthandel tillater deg. Jo eldre jeg blir, jo mer setter jeg pris på fysisk butikk. Fra jeg var 18-28 tror jeg at jeg kan telle på en hånd hvor jeg var i butikk egentlig ( ikke matbutikk) Nå setter jeg pris på å se varen, spørre spørsmål osv. Kjøper fortsatt mesteparten på nett, men det henger vel igjen med at jeg har et lavt forbruk av shopping også
  12. Går hardt ut over apanasje budsjettet til Mette og Håkon det der ja. 🙄
  13. Ja AI er stort, og vil bli større absolutt. Her er det snakk om altså over hundre i mnd..bare i Norge som jeg personlig kommer over. Kan ikke se for meg hvor mye det skjer på verdensbasis heller. Vi har bransjekollegaer i Sverige, de gir oss tall som virker enda mer usannsynlig enn det vi kommer med. Lovable feks som er stor vinner, over 100.000 prosjekter startes opp der daglig. Og det er bare 1 plattform. Jeg er egentlig mer redd for at generasjonen som lever mye på sosiale medier om lovnader rundt enkel økonomisk suksess må ta "knekk på knekk" og at det slår ut rent psykisk. Jeg ser bare rundt meg og det er samme overalt. Mennesker som tjener 70-80k i mnd som såvidt klarer seg, uten å innse eget enorme forbruk og tror det er fordi kjøttdeig har gått fra 70 til 120kr at de har det "dårlig". De går "fem på" slike ting i sosiale medier og trender, og ender opp med å bruke enda mer penger..Og vipps så er all arbeidsmoral borte fordi hele bygda har hørt om han ene som traff blink og tjener nå 100k i mnd på å ikke gjøre noe..bare lager " gode prompts" Nei nei, rant over.
  14. Mulig vi tolker hverandre feil. En ting er næring, en ting er privat. Du må klare å skille de to når det er hele spørsmålet.
  15. Litt bait tittle Se bort i fra den delen hvor vi åpenbart vil ha et problem hvor AI tar mange jobber som AI KAN ta over og hva vi skal gjøre med alle som står igjen og ikke har noe behov for å jobbe med noe annet fordi " vi vil ikke" Jeg snakker mer om det faktum at AI nå tillater snart den gjennomsnittlige mannen i gata å lage det en trenger selv. Musikk hadde folk lite tro på, nå kan du lage sanger på par minutter som fint kan havne på topplistene. Film, føler vi er der AI musikk var for 2 år siden, vi ler nå, men om ikke lenge kan du lage egne filmer på minutter. Trenger du noe på jobb? Ai fikser på par minutter. Trenger du et verktøy på pcen? Ai fikser på minutter. De eneste som tjener penger er de som leverer varen, du er blitt produktet. I lille Norge, som jeg egentlig føler er veldig bakpå, som regel litt for bakpå, og til tider kommer vi et par år etter alle andre i utviklingen av nye ting..Men her i Norge har det vært en enorm "surge" i nye AI produkter. Jeg er nok over snittet interresert i alt nytt. Så jeg hopper fort på ballen når jeg ser noe. Det som er "problemet" slik jeg ser det, er at alt blir likt..Samme feil som gjøres, samme løsninger gis. Alt handler om hvem som når ut via markedsføring. Og det er der pengene ligger, I selve AI programmet som gjør jobben, og kanalene som tar betalt for markedsføring. Det er...slik jeg ser på det..Et evig jag om reklame reklame reklame, forbruk, forbruk, forbruk. Jeg jobber mye med private sin daglige økonomi, hjelper folk med å få litt kontroll. 99% av kundene mine i dag har hatt et sted mellom 4-8 AI produkter som skal ha hjulpet dem, istedet har det satt de i en økonomisk pinch. Før var det mer uføre, og folk som rett å slett aldri vokste opp som trengte hjelpen vår på det økonomiske planet, men som jeg sier..Nå svermer Ola Nordmann inn, de innser ikke at mikrotransaksjoner stjeler alt de eier og har. Og dette, er bare 1 av problemene jeg mener AI skaper. På en annen side så driver jeg også med bedriftsrådgivning, antall oppdrag for 1 år siden, 2-3 i mnd hvis jeg var heldig. Nå har jeg over 30 som tar kontakt hver uke for bistand. " Alle " Har en plan om å bruke AI til å bli millionær uten mye arbeid. Så lenge de bruker nok på AI programmet, og enda mer på markedsføring, så blir det suksess, det er de sikre på og henviser til de som har slått gjennom, og selv om de ikke tror de skal tjene millioner, så vil det i hvertfall sørge for at de tjener flere hundre tusen i alle år fremover. Det jeg ofte spør om i disse intro møtene vi har, for å kartlegge om vi kan hjelpe de med noe eller ikke, så spør jeg alltid - Hva skiller deg fra alle andre som tenker det samme? - Hva gjør at ditt produkt holder seg gående, når planen ikke er å arbeide aktivt med produktet ( for dette er målet for 90%, nemlig å lage noe "enkelt" som går av seg selv, og la reklame AI agenter ta seg av resten ) - Hva vis ting går bra nå, såpass at du slutter i jobben. Har det komfortabelt i et par år, også kollapser det fordi noen skaper noe "bedre" Ingen har noen gode svar, for de vet ikke hva de gjør som er bedre enn andre, og det er helt riktig..De bruker de samme verktøyene. Når jeg i alle tilfeller altså..ALLE.. Spør de " hvem er konkurenten din i dag". Så tror majoriteten at det ikke er noen. Det har hittil ikke tatt meg mer enn ét google søk, hvor jeg da finner 1-3 konkurenter, som etter ingen overaskelse har kanskje ikke samme fargetema på siden sin, men de det er samme layout mer eller mindre, og produktet er nesten identisk. Når øyene til kunden da lyser opp og de ser overrasket på dette, så spør jeg meg " hvordan er det mulig" Men det er det altså, i høy grad. ( De fleste har konkurenter altså, det er ikke det dette skal gå på. ) Så jeg sitter her da, men en følelse av at det kanskje har gått litt langt, selv om vi enda er i startgropa. Det er bare å se på statistikken av bruken av AI, majoriteten er fortsatt i "chat" modus. En veldig lav prosent av oss bruker verktøyene som koder for oss.. og likevel så har vi sikkert hundrevis av nye AI sider som popper opp daglig hvor alle er " best og skal tilby best" Dette føles litt som: “When the shoeshine boy starts giving stock tips, it's time to get out of the market.” “If everyone knows about it, you're already late.” “Når TikTok forteller deg hvordan du blir millionær” Og ALLE, lener seg på da den ene personen som klarte det, for kan han, kan du. Jeg er som med mange andre enig i at det går fint å anta at AI er en boble som kanskje ikke sprekker nå, men kan fint få en smell om et par år.. Ikke på den fronten hvor AI faktisk kan hjelpe bedrifter og arbeidet som gjøres, den tror jeg vil fortsette å vokse, men på den fronten hvor Ola Nordmann på generell basis kan bli millionær bare fordi de har en idé som AI omgjør til millioner. Jeg har 6 kamerater, helt alminnelige karer med vanlige jobber..Ikke noe ekstraordinært med noen av de. Ingen har "vinnerskalle", eller særlige leder egenskaper som man kanskje forventer av en som skal drifte noe stort og eget. Men likevel har alle egne AI nettsider, eller Apper, eller et eller annet som gjør at de tror de skal være den neste Steve Jobs. Nå skal ikke det jeg skriver mistolkes som at jeg har noe i mot AI, det har jeg ikke. Jeg bruker det flittig, jeg bruker det som et verktøy til jobben jeg allerede gjør og har stor tro på at det vil komme mye godt ut av AI. Spørsmålet blir jo bare..Gjør det MER godt enn vondt når det kommer til den vanlige mannen i gata? Dropshipping eraen føles jo bare som en liten dråpe i sammenligning til dette egentlig.
×
×
  • Opprett ny...