Gå til innhold

Nikon D300 - RAW innstillinger stor forskjell ?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Pga PC skjerm som har knela får jeg ikke sjekket bildene skikkelig for øyeblikket.

Skal lørdag om en uke ta bryllupsbilder for første gang på veeldig mange år og driver å tester ut en del ting her.

Er det noen som har noen erfaring med Nikon D300 og RAW innstillingene ? Tenker da om det er stor forskjell i kvaliteten ved ulike bit valg, og komprimert/losless/ikke komprimert.

Har hittils brukt minst av de 2 bit innstillingene og komprimert RAW.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Du kan trygt bruke 12bit lossy kompressjon, men det er klart at har du plass, taper du ingenting på å velge 14bit. Det har absolutt ingenting for seg å bruke ukomprimert, lossless vil gi deg eksakt samme resultat, mens lossy kan i teorien forkaste litt informasjon. I praksis er det dog ytterst få, om noen, som klarer å se forskjell...

Skrevet

Tviler på at du taper så mye på å gå for 12-bit. Hvor stor forskjellen er på tapskomprimert og ikke-taps, vet jeg ikke. Men har du plass er vel det tryggeste å komprimere tapsfritt.

 

Men det jeg lurer mest på er hvor du har fått tak i den snasne Kraftwerk-sykkeltrøya.

Skrevet

Jeg ville ha gått for lossless 12-bit uten å ofre de andre innstillingen en tank mer (eller til nysgjerrigheten tok overhånd for å gjøre videre eksperimenter).

 

Det sagt, det er veldig mange profesjonelle bryllupsfotografer som tar i jpeg.

Skrevet

Den er kjøpt på www.kraftwerk.com :thumbup:

 

Tviler på at du taper så mye på å gå for 12-bit. Hvor stor forskjellen er på tapskomprimert og ikke-taps, vet jeg ikke. Men har du plass er vel det tryggeste å komprimere tapsfritt.

 

Men det jeg lurer mest på er hvor du har fått tak i den snasne Kraftwerk-sykkeltrøya.

Skrevet
Den er kjøpt på www.kraftwerk.com :thumbup:

Hmm. Har vært inne der før uten å ha lagt merke til denne. Et ytterst bra tips, mye bedre enn spørsmålet om å bruke 12 eller 14 bits på D300. :)

Skrevet

Kan ikke skjønne at det er noe "å spare" på å ikke bruke max opløsning.

Da tenker jeg vel så mye på etterbehandling i framtiden.

Skrevet (endret)
Kan ikke skjønne at det er noe "å spare" på å ikke bruke max opløsning.

Da tenker jeg vel så mye på etterbehandling i framtiden.

Forskjellen er ca dobbel filstørrelse (lossless 12-bit vs ukomprimert 14-bit), med tilhørende lenger prosesseringstid, og hvis det (nesten) ikke er praktisk synlige forskjeller på lossless 12-bit og ukomprimert 14-bit, hvorfor bruke det?

 

I et bryllup, som i dette tilfellet, vil han sannsynligvis ende opp med rundt 1000 bilder (noen "bare" 500, andre opptil 4000), og da tar det unødig mye tid å se igjennom og redigere unødvendig store filer.

 

Det er også grunnen til at mange profesjonelle tar bilder i jpeg, ikke bare at de kjenner kamera ut og inn og forandrer nødvendige innstillinger under veis, men også at det er betydelig kjappere å laste over og gå igjennom og redigere relativt små jpeg-filer i forhold til store Raw-filer. Tid er penger, selv om det ikke er like aktuelt for hobyfotografen, men jeg tror mange har andre ting å gjøre enn å se på timeglasset hvis det ikke er strengt tatt nødvendig.

 

Sier ikke at ukomprimert 14-bit er bortkastet, men man bør undersøke om det er bryet verdt og ikke bare gjøre det for sikkerhets skyld.

 

 

PS Hvis du tenker på bedre programmer i fremtiden, er det ikke så aktuelt når det er snakk om bryllupsfotografering, og ofte blir Raw-filene slettet når oppdraget er ferdig.

Endret av Oceanborn
Skrevet

En annen ting er også seriehastigheten som kraftig forringes ved å bruke 14 bit fremfor 12 bit. Det lærte jeg en gang til i dag etter å ha helt glemt det faktum at jeg før ferien endret til 14 bit for å prøve det ut.

Skrevet

12bit lossless + jpeg fine / medium size er verdt å prøve, har brukt dette i bryllup med godt resultat.

 

Får du eksponeringen riktig så kan du fikse fargebalanse og whatnot med raw i etterkant, og med riktige innstillinger for jpeg i kamera trenger du ofte ikke røre raw-fila for 10x15-fremkalling, så bra er D300 på jpeg.

 

Jeg bruker neutral med litt boosta skarphet, føler det funker best for mitt bruk.

Skrevet

Har 2x8GB + 2x4GB kort tilgjenglig så plass bør ikke være noe problem, men bruke RAW+jpeg var en veldig bra ide for å gå gjennom ting raskere i jpeg før man kaster seg over tyngre RAW filene når utvalget er gjort.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...