Gå til innhold

nytt leketøy 1250mm "objektiv"


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

post-81990-1216930396_thumb.jpg

 

Celestron C5 5" Schmidt-Cassegrain spottingscope/teleskop

Montert på pentax k20d med T-adapter og T->PK ring gir 1250mm f11 (slik jeg har forstått det)

Har også mulighet til å bruke øyestykkene da T->PK ringen passer på øyeringen. Det gir ikke helsvart vignettering i allefall.

Har ikke fåt tatt noen bilder enda så veit ikke hvor bra ressultat jeg kan forvente, Har funnet ut att stativet mitt er alt for dårlig(viste jeg fra før) så må få laget meg en bønnepose og teste litt i helga tenker jeg.

 

Er vist mulig å få tak i en "Reducer/Corrector som gir f/6.3. Hva brennvidden blir veit jeg ikke. Den forblir det samme for alt jeg veit men tror den blir mindre.

 

Gleder meg til å få brukt litt tid til å lære meg å bruke dette. Primært til små motiver på ikke alt for langt hold. fugler for eks.

Endret av Phaser_
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hvor mye måtte du betale for den der?

 

Jeg har ikke så store forventninger til bildekvaliteten grunnet smultring-bokeh-en fra speilteler. Håper du poster noen bilder her så vi får se hva den er god for.

Skrevet (endret)
Hvor mye måtte du betale for den der?

 

Jeg har ikke så store forventninger til bildekvaliteten grunnet smultring-bokeh-en fra speilteler. Håper du poster noen bilder her så vi får se hva den er god for.

 

kom på ca 5000 inkl. t-adapter, t-ring til pentax, t-ring til 49mm, og øyestykke celestron zoom 8-24mm, frakt og moms

Endret av Phaser_
Skrevet
Jeg har ikke så store forventninger til bildekvaliteten grunnet smultring-bokeh-en fra speilteler. Håper du poster noen bilder her så vi får se hva den er god for.

Her må det være store forskjeller, for det er sjeldent at jeg får synlige smultringer.

Problemet mitt er fokuseringa. Jeg sikter, fokuserer, er fornøyd og trykker av,

og resultatet blir fra nesten perfekt til nesten ubrukelig. (tripod som frihand)

 

Fikk faktisk noen bra bilder av fugler i flukt med min 500mm Reflex-Nikkor med Kenko 1,4 converter. Men jeg må si jeg higer etter en riktig dyr og lang sak. :roll:

 

Spranget opp til 1250mm er enormt - så lykke til

Det er håp så lenge det siste bildet ikke er tatt :hmm:

Skrevet

Har sett Nikon sitt - det er utgått for lenge siden og er vistnok ettertraktet og dyrt nå - husker ikke navnet.

Mener å huske en fyr som fikk tak i et gammelt et for $3-400.

Skrevet
Hvilke adapter må man ha for å koble teleskop og kamera sammen?

 

Du får det diverse steder også på ebay for rundt $20.

 

T-Mount/T-Ring Adapter til Nikon-AI er det du skal ha.

 

Jeg kjøpte min her.

 

Håkon

Skrevet (endret)

Da har jeg kommet hjem fra hyttetur. Har ikke fått testet så mye egentlig men funnet ut litt :)

 

Her er noen smakebiter.

post-81990-1217181688_thumb.jpg

20m

post-81990-1217181694_thumb.jpg

20m

post-81990-1217181702_thumb.jpg

de værste "smultringene" jeg fikk til.

post-81990-1217181717_thumb.jpg'

måne :p

post-81990-1217181721_thumb.jpg

50m

post-81990-1217181728_thumb.jpg

ca 7km avstand i følge kart. masse varmedis

 

Alle disse er tatt med støtte på ett rekkverk. Lagt en pute (amme pute faktisk)på rekkverket og brukt 2sek forsinkelse. Skarpet opp lett i PS

jeg og opplever att det er litt vanskelig å finne fokus men det går. Det som er litt værre er att det tar veldig lang tid å skru seg fra nært område til langt unna (fokus), men det er veldig finjusterbart. Dybdeskarpheten virker ganske liten. Om man skal treffe fugler i flukt må man ha flaks alla 7rette i lotto med fokus :p. En annen ting med speilteleskop er litt svakere kontraster, men speilteleskop har jo noen fordeler også. Vekt og størrelse er i allefall en kjempefordel. og om jeg har forstått det det rett skal CA. være fraværende. Har foreløpig den erfaringen selv.

 

Gleder meg til å teste mer. Særlig når det blir litt klarere i lufta.

Endret av Phaser_
Skrevet (endret)
Hvilke adapter må man ha for å koble teleskop og kamera sammen?

 

i tilleg til t-ring->kamera så må du ha Teleskop->T-mount om ikke telskopet har T-mount fra før. Virker som T-ring->kamera passer rett på en del øyestykker men hva ressultatet av å bruke kamera igjennom øyestykket veit jeg ikke helt enda. blir i allefall mørkere.

Endret av Phaser_
Skrevet
Dybdeskarpheten virker ganske liten.

Det er merkelig siden det er så mye som f/11.

 

Ellers så gir bildene meg blandede følelser. Det er en imponerende brennvidde, mye penere smultringer enn jeg hadde forestilt meg, men også mye mer uskarphet enn jeg hadde forestilt meg. Med såpass mye uskarphet hadde jeg heller satset på skarp optikk på 2-300 mm kombinert med mange megapixler og kraftig croping og til nød oppskalering via genuine fractals. Fargene virker litt blasse, men det er enkelt å gjøre noe med.

Skrevet

1250mm gjør sitt for dybeskarpheten, selv om det er f/11. På ti meters hold har man ca. to centimeter DOF. På tyve meter ca. ti centimeter.

Skrevet
Med såpass mye uskarphet hadde jeg heller satset på skarp optikk på 2-300 mm kombinert med mange megapixler og kraftig croping og til nød oppskalering via genuine fractals. Fargene virker litt blasse, men det er enkelt å gjøre noe med.

 

Jeg tror det er mer å hente på skarpheten her. Må lære meg å bruke dette først og så bør jeg finne meg ett bra stativ.

Selvfølgelig klarer aldrig dette å konkurere med dedikert fotoutstyr men om du tar prisen tatt i betraktning så tror jeg det er vankslig å finne fotoobjektiver i samme prisklasse (nypris) som gir samme kvalitet/muligheter. Du må opp i 9500kr for å finne en fast 300mm til pentax (prisguide). Det finnes billigere zoomer men etter å ha lest det jeg har kommet over så ser det ut til att de fleste zoom objektiv ikke er skarpe i ytterområdene.

Dette blir antagelser fra min side da jeg kun har en vivitar 400mm 5,6 med 2x konverter som jeg kan sammenligne med. Den blir i allefall utdanket så det holder. Men det er en gammel linse uten moderne coatinger osv.

Kom gjerne med innvendinger. :)

Skrevet

Det beste jeg kommer over av tele til Pentax i prisklassen 5000 kr er:

Sigma 100-300mm f/4 på 300mm/8-11 (ca 1150$)

Sigma 70-200mm f/2.8 på 200mm/5,6-11 (ca 800$)

 

K20D har forsåvidt 14 megapixler så den har potensiale til å kunne crope mye dersom optikken er god. Aner ikke hvordan det ville blitt sammenlignet med 1,25-meteren din.

Skrevet

Det ser ikke ut til at månebildet heller var helt i fokus, kanskje noe dis også? Men bortsett fra det likte jeg akkurat det bildet ganske godt.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...