Gjest Slettet+9871234 Skrevet 21. februar 2008 Skrevet 21. februar 2008 Matteprogrammer! Trenger matteprogrammer til Linux for å erstatte "TI-Interactive". Har fått noen forslag: Octave og gnuplot Instrukser av Del til Ubuntu.: Klikk for å se/fjerne innholdet nedenfor OK, så la oss ta det vanskeligste, gnuplot. Det er utrolig hvor enkelt ting kan bli når man bare får litt basis kunnskap i bruk. La oss si du ønsker å tegne grafen til sinus fra null til to pi. Installer basis software: sudo aptitude install octave gnuplot Start en terminal/konsoll, og start octave derfra: bruker@maskin:~$ octave Lag en vektor som holder alle x-verdiene du ønsker å bruke: octave:1> x=0:pi/100:2*pi; Lag en vektor med funksjonsverdiene: ocatve:2> y=sin(x); Tegn grafen: octave:3> plot(x,y) Lagre grafen i postscript format med farger: octave:4> print -dpsc mingraf.ps Sleng opp en ny terminal/konsoll for å titte på utfallet: bruker@maskin:~$ kghostview mingraf.ps Du kan naturligvis pynte grafen slik du vil, med farger, navn på aksene osv. Du finner alt du måtte ønske å vite om octave her: http://www.gnu.org/software/octave/doc/interpreter/ Spesielt er plotte delen dekket her: http://www.gnu.org/software/octave/doc/int...sional-Plotting Postscript formatet kan konverteres til hvilket format du vil. Men det er det formatet profesjonelle printere skal ha, så du kan sende figuren rett til en printer slik den er. Du kan også legge den inn i et Kile dokument (dvs. latex dokument) i postscript format. KAlgebra, skal finnes i pakkebrønnen. Finnes i alle fall til OpenSUSE 10.3 KAlgebra funker bra når du skal lage grafer ved hjelp av ei likning. Veldig godt grensesnitt og er lett å skjønne. i alle fall alt unntatt Console. Var ganske ustabilt hos meg, og krasjet når jeg skreiv inn ei rasjonal likning. Maxima Ikke fått prøvd, fikk feilmeldinger under installasjonen. KmPlot, finnes og i pakkebrønnen til OpenSUSE 10.3 Har ikke fått prøvd KmPlot fordi det krasjet med en gang jeg startet det. Noen som har flere? Ville likt å hatt litt instrukser om hvordan man bruker programmene også
Sokkalf™ Skrevet 21. februar 2008 Skrevet 21. februar 2008 Bruker ikke slikt selv, men OpenOffice inkluderer vel også noe slikt? OpenOffice Math eller noe?
Gjest Slettet+9871234 Skrevet 21. februar 2008 Skrevet 21. februar 2008 Nå er jeg ikke ekspert på Openoffice Math, men så vidt jeg kan skjønne så kan du bare "føre inn", altså ikke utføre noen utregninger eller forenklinger.
Del Skrevet 21. februar 2008 Skrevet 21. februar 2008 Maxima gjør alt du er ute etter like greit som Maple og Mathematica. Det har en community og er ganske sikkert mer enn stabilt nok for deg. Jeg installerte uten en hikke på min kubuntu 7.10 maskin: sudo aptitude install xmaxima Så finner du den i menyen, eller starter fra prompt med xmaxima (du må ha med x foran for å få gui). Enkle instrukser for integrasjon, derivasjon og plotting er gitt i velkomstskjermen.
Gjest Slettet+9871234 Skrevet 21. februar 2008 Skrevet 21. februar 2008 (endret) Takker Del (og Langbein for han var det som henviste meg til Maxima)! Har slitt litt med å få til maxima på OpenSUSE, men fikk til ved å bruke Zen isteden for å bruke instruksjonene på sida. OpenSUSE 10.3: La til reprository download.opensuse.org/repositories/science/openSUSE_10.3/ Og søkte etter maxima i Zen og installerte wxMaxima. Fungerer fint så langt Endret 21. februar 2008 av Slettet+9871234
kyrsjo Skrevet 21. februar 2008 Skrevet 21. februar 2008 Om du skal plotte ting, så er det likegreit å lære seg gnuplot med en gang. Gir fine, proffe plott. Og det er et program du får bruk for seinere. Eventuellt kan du se på octave (som gir deg MATLAB-syntax), eller matplotlib til python, som også gir deg matlab-syntax igjennom python. Octave bruker forøvrig gnuplot som "backend". Ellers så har du jo MATLAB og MAPLE, men de koster penger... Studentversjon er dog ikke så ille dyrt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå